Škoda Auto jde s dobou. Naplno se veze na vlně popularity SUV vozů, představila dva modely využívající ke svému pohonu elektřinu a její poslední model Kamiq se vyhřívá na výsluní pochval odborníků i široké veřejnosti. Navíc mladoboleslavská automobilka vychází vstříc hlasům volajícím po větší udržitelnosti a také se pouští do nabídky vlastních služeb mobility.
Nyní přichází Škodovka s další novinkou, která potěší především české majitele vozů s okřídleným šípem na přídi. Novější modely od Škody Auto sice podporují hlasové příkazy v češtině, ovšem konverzace se až doposud omezovala pouze na příkazy, na které automobil zareagoval maximálně jeho strojovým potvrzením.
To by se však nyní mělo změnit díky hlasové asistentce Lauře, která bude nově dostupná v již zmíněném SUV modelu Kamiq a kompaktní novince Scala. Jedinou podmínkou je, aby byly vozy vybaveny nejvyšším systémem infotainmentu pojmenovaným Amundsen.
Své ženské jméno dostala technologie hlasové asistentky na základě jména spoluzakladatele značky, kterým byl strojní zámečník Václav Laurin. Jeho jméno se ostatně objevuje i v názvu nejvyššího výbavového paketu, kterým jsou vozy škoda vybavovány – Laurin & Klement. Navíc se ženské jméno stalo u hlasových asistentů jakýmsi nepsaným pravidlem, vzpomeňme na Siri, Alexu či Cortanu.
Práce s hlasovou asistentkou Laurou by měla být zcela intuitivní. Pro její aktivaci není potřeba mačkat žádná tlačítka, ani přestat věnovat pozornost vozovce před vámi, prostě jen stačí pronést „Okay, Lauro“ a asistentka se aktivuje. Se systémem můžete hovořit až šesti jazyky, mezi kterými nechybí ani čeština.
Tím Škoda předběhla takové společnosti jako Apple či Google, jejichž asistenti, kteří nacházejí uplatnění i v infotainmentu vozů, hovořit po našem stále bohužel neumí. Možnost komunikovat s hlasovou asistentkou v celých českých větách bylo doposud možné jen u Audi a především Mercedesu, jehož hlasová asistentka Mercedes je v této oblasti na poměrně vysoké úrovni. Mimo češtinu ovládá Laura také angličtinu, němčinu, španělštinu, francouzštinu a italštinu, a dokonce rozumí i dialektům.
Komunikace s Laurou by tak měla být velice přirozenou záležitostí. Rozumět by měla i plynule proneseným celým větám, které rozhodně nemusí být předdefinovanými frázemi. Záleží tedy jen na vás, co Lauře budete vyprávět a o co ji požádáte. Druhá věc je to, na co a jakým způsobem bude Laura reagovat. Příjemným detailem je i to, že během konverzace s hlasovou asistentkou nejsou okolní zvuky, jako hudba či navigace zcela ztlumeny, ale hrají na pozadí, takže je rozhovor ještě příjemnější.
A co všechno Laura vlastně zvládne? Snad vše, co by plnohodnotný hlasový asistent měl umět. Zavolá požadované osobě, upraví teplotu ve voze, nastaví v navigaci zadaný cíl, nebo vybraný uložený bod zájmu, napíše diktovanou SMS zprávu a díky eSIM, která je běžnou součástí Amundsenu, může zprostředkovat přístup k datům dostupným na internetu.
Škoda Auto navíc slibuje, že její vývojáři budou na Lauře i nadále pracovat tak, aby byla dostupná i pro další modely značky a zvládla nové náročné úkoly, jako například rozumět řidiči i v případě, kdy je v kabině hluk.
Pro české řidiče je Laura velice zajímavou novinkou i z toho hlediska, že Škoda spadá pod koncern Volkswagen Group a časem by mohly i další značky patřící do německé rodiny přejímat software, který by jejich hlasové asistenty naučil hovořit česky. Nechme se překvapit.
Příspěvek Okay, Lauro. Škodovka spouští vlastní hlasovou asistentku, která hovoří plynně česky pochází z CzechCrunch