Česká nápojářská skupina Kofola dále rozšiřuje svoji působnost na trhu. Během loňského roku vstoupila do byznysu s kávou, minulý měsíc díky akvizici vod Korunní a Odrášovka posílila svoji pozici v segmentu balených vod a teď přichází vstup do dalšího nového segmentu.
S akvizicemi totiž Kofola nekončí. Dnes tuzemská skupina oznámila koupi stoprocentního podílu ve firmě F. H. Prager, čímž vstupuje do segmentu s řemeslnými cidery a limonádami. Obě strany se přitom dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat.
„Byli jsme pionýry ve výrobě řemeslných ciderů v Česku a na Slovensku a zamilovali se do poctivých limonád z ovoce a bylin. Teď je na čase předat naše Pragerovy cidery a limonády někomu, kdo je dokáže rozvinout,“ říká jeden ze zakladatelů společnosti F. H. Prager Ondřej Frunc.
Kofola díky akvizici získává všechny značky společnosti F. H. Prager, mezi které patří Cider, Pragerova limonáda nebo například i Café Zapatista či nealko IPA Illegal. K tomu Kofola získává jejich receptury a výrobní technologie.
„V Kofole jsme našli dobrého partnera. Ceníme si toho, jak tato společnost klade důraz na lokálnost, čerstvé suroviny a poctivé produkty, a věříme, že díky svým marketingovým kompetencím a distribučnímu modelu může naše značky posunout dál,“ doplňuje společník a spoluzakladatel firmy Cyril Holub.
Pro samotnou Kofolu jsou podle jejího vyjádření Pragerovy produkty cestou, jak rozšířit své působení v gastronomii s cílem nabídnout zákazníkům a spotřebitelům další přírodní produkt. Cider je totiž velmi blízký kategorii limonád.
MEWS shání posily na následujících pozicích
Více na CzechCrunch Jobs„Dlouhodobě investujeme do rozvoje čerstvých produktů pod značkou Ugo nebo bylinkového portfolia Leros a stále hledáme další cesty, jak rozšířit své portfolio o přírodní a řemeslné produkty,“ říká Daniel Buryš, generální ředitel Kofola ČeskoSlovensko.
„Tato čerstvá akvizice nám do toho přesně zapadá. F. H. Prager je skvělý startup, prostřednictvím kterého může Kofola vstoupit do zcela nové kategorie řemeslných ciderů a limonád, ve které vidíme potenciál. Akvizicí rozšiřujeme portfolio o nové značky řemeslných produktů z lokálně dostupných surovin, které nám chutnají, ale zároveň získáváme know-how výrobního procesu fermentace,“ dodává Buryš.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů v regionu střední Evropy. Ve svých devíti závodech v Česku, Slovensku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku vyrábí kromě stejnojmenného nápoje například i značky Rajec, Jupí, Jupík, Vinea, Semtex nebo Top Topic.
Podle poslední účetní závěrky skupiny Kofola dosáhla firma v roce 2018 na výnosy ve výši 7,1 miliardy korun, z čehož 4,9 miliardy tvořily prodeje v České republice a na Slovensku. V tuzemsku díky tomu zastávala pozici dvojky na trhu nealkoholických nápojů, na Slovensku a ve Slovinsku pak obsadila pozici jedničky. V Chorvatsku působí jako dvojka na trhu vod.
Podle nejaktuálnějších dat skupiny pak Kofola za prvních devět měsíců loňského roku dosáhla na tržby ve výši 4,9 miliardy korun s meziročním nárůstem o 3,6 procenta.
Společnost Nielsen ve svém auditu během období od května 2018 do dubna loňského roku odhadla, že maloobchodní tržby v nealkoholických nápojích dosáhly téměř 19 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst o 1,5 miliardy korun. Celkově tržby za nealko nápoje (tedy minerální a stolní vody, limonády, džusy, energetické nápoje a ledové čaje) podle firmy překonaly i kategorii piva, za kterou Češi utratili o jedno procento méně.
Příspěvek Kofola pokračuje v lovu a kupuje Pragerovy cidery a limonády. Rozšíří s nimi své řemeslné a přírodní produkty pochází z CzechCrunch