Potřeba změny přístupu k životnímu prostředí rezonuje naší společností hlasitěji než kdy dřív a po celém světě se objevuje stále větší množství iniciativ, které hledají způsoby, jak těchto změn dosáhnout. Do hledání nových šetrnějších přístupů k životnímu prostředí se zapojuje také Kaufland. Jeho nově otevřená prodejna v Rakovníku nabízí ekologické využívání dešťové vody i domky pro hmyz.
Jak bude vypadat budoucnost nakupování potravin a dalšího spotřebního zboží? Kamenné prodejny nezmizí a v budoucnu se dost možná stanou místy, která budou více spojovat člověka s přírodou. Myslí si to i obchodní řetězec Kaufland, který své prodejny modernizuje ve jménu udržitelnosti a nových forem mobility.
Jeho prodejny jsou vytápěny odpadním teplem, probíhá v nich důkladné třídění odpadů a pravidelné darování potravin regionálním potravinovým bankám. Před vybranými prodejnami jsou instalovány nabíjecí stanice pro elektromobily a moderní stojany pro cyklisty.
Úspora vody i energie
Výkladní skříní nových iniciativ, do kterých se Kaufland pouští, je jeho nová prodejna v Rakovníku, kterou řetězec označuje za moderní ekologickou prodejnu nové generace. Prodejna jako první v České republice využívá systému zachytávání dešťové vody, v rámci něhož kolektory vodu svádějí do rezervoáru, odkud je následně využívána pro splachování toalet vybavených prvky pro úsporu vody.
Jedním z nich je speciální pružinka, která zabraňuje plýtvání vody při splachování. Spořivé jsou i vodovodní baterie opatřené perlátory, které jsou k nalezení ve všech prodejnách Kauflandu. Tato opatření se sice zdají být drobnými změnami, jak ovšem Kaufland uvádí, jen perlátory v jeho případě ušetří až 20 milionů litrů vody za rok, což není zanedbatelné číslo.
Úsporná opatření se dotkla také hospodaření s energií. Vytápění prodejny je realizováno prostřednictvím odpadního tepla, které produkují uzavíratelné chladící boxy. „Využitím odpadního tepla a uzavřením chladících boxů se nám podaří snížit energetickou náročnost celé budovy o 30 %,“ objasňuje přínos ekologických opatření Renata Maierl, mluvčí Kauflandu.
Úsporné je také osvětlení celé prodejny a na jejím parkovišti nechybí rychlodobíjecí stanice pro elektromobily. Ty ovšem nejsou jedinou novinkou, která se před prodejnami objeví.
Ubytování pro zástupce hmyzí říše
Městské prostředí nabízí hmyzu stále obtížnější podmínky pro život. Problém spočívá v znečištěném ovzduší, úbytku přirozených míst a nepomáhá ani intenzivní údržba zeleně. Důsledkem je pokles výskytu užitečných druhů, které obstarávají opylování stromů v parcích a hubí škůdce, jako jsou například mšice.
Proto je dalším velkým projektem Kauflandu budování hmyzích hotelů, které se stanou nedílnou součástí venkovních prostor u jeho prodejen. Řetězec chce tímto podpořit biodiverzitu ve městech a zároveň edukovat děti, které si budou moci hotely snadno prohlédnout a ujasnit si, jak vypadají škvoři, slunéčka, čmeláci, pestřenky, motýli či včely samotářky.
První prodejnou, kde si je možné takový hmyzí hotel prohlédnout, je právě nově otevřená prodejna v Rakovníku. Hotely jsou budovány v integrační dílně obecně prospěšné společnosti Kokoza. Právě ve spolupráci s Kokozou buduje Kaufland u svých prodejen i komunitní zahrady, kde mohou lidé bezplatně pěstovat bylinky, ovoce, zeleninu a sousedské vztahy. První dvě byly otevřeny během loňského roku v Kutné Hoře a pražské Podbabě a letos by měly přibýt další čtyři zahrady.
Příspěvek Využití dešťové vody a ubytování pro hmyz. Kaufland v Rakovníku otevřel ekologickou prodejnu nové generace pochází z CzechCrunch