Sociální sítě typu Facebook, Instagram nebo YouTube se za poslední roky staly nejen oblíbeným místem pro interakci se světem, ale vzhledem k rostoucí základně uživatelů také silnými platformami pro firmy a jejich propagace produktů. O zajímavý způsob takového využití se snaží i česká firma Likemat se svou stejnojmennou online platformou, kterou využívá již přes 15 tisíc uživatelů.
Ta stojí na poměrně jednoduchém principu: uživatelé sociálních sítí za lajkování, komentování nebo sdílení příspěvků získávají předem určené odměny. V praxi to funguje tak, že zaregistrovaní uživatelé skrze Likemat interagují se zveřejněným obsahem jedné z firem, respektive značek, za což získávají určitý počet kreditů, které si následně mohou proměnit za odměny. Nejedná se však (prozatím) o peněžní odměny, ale bonusy ve formě slev na nákup ve vybraných e-shopech či kamenných prodejnách.
Aby měli uživatelé na výběr z většího množství příležitostí, je nutné, aby na platformě figurovaly přímo společnosti se svými nabídkami. Právě pro ně by měl Likemat sloužit jako doplňkový marketingový nástroj, díky němuž mohou zvýšit organický dosah svých publikovaných příspěvků. Vzhledem k tomu, že „zákazníci“ sdílí daný obsah firmy na svůj profil, uvidí jej jejich přátelé, pro které může být natolik relevantní a účinný, že si nabízený produkt zakoupí.
Na Likematu momentálně inzeruje bezmála 50 firem různého zaměření včetně fitness, dětských doplňků nebo zábavního průmyslu, přičemž cílem je v dohledné době přidávat zhruba 100 firem měsíčně. Mezi společnostmi, které aktuálně Likemat využívají, jsou například Ferratum Bank, Tovino.cz či Vuch.
Stovky tisíc interakcí a rostoucí zájem
O tom, že Likemat dává pro veřejnost a firmy smysl, svědčí i čísla. Dle slov zakladatele a šéfa Petra Laštůvky má platforma přes 15 tisíc aktivních uživatelů s tím, že počet dodaných interakcí (respektive lajků, komentářů nebo sdílení) se přehoupl přes hranici 530 tisíc. Nejvyužívanější službou je bezpochyby sdílení příspěvků na Facebooku, které zvyšuje organický dosah.
Vzhledem k těmto údajům se tak Likemat svou službu snaží neustále vylepšovat, což se promítlo i v nákladech, dosahujících milionů korun. Přibližně v roce 2020 by se pak měla firma přehoupnout do zisku.