Český startup Zuri pod dohledem internetového podnikatele Michala Illicha vyvíjí bezpilotní letadlo pro osobní přepravu. Po vzoru několika zahraničních startupů má mít i český stroj vertikální vzlet a přistání a představuje přepravu budoucnosti. Na další rozvoj nyní Zuri získává 600 tisíc eur, tedy více než 15,5 milionu korun, od české investiční skupiny Pale Fire Capital, za kterou stojí trio Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý.
Zuri vyvíjí tzv. oktoplán, spojující konstrukční výhody koptéry a letadla, který má bezpilotně přepravovat až čtyři osoby. Oktoplán proto, že ho pohání osm elektrických rotorů, jež umožňují zmíněný vertikální vzlet a přistání (VTOL), takže nepotřebuje žádnou vzletovou ani přistávací dráhu – stačí heliport. Proto se tento typ letadel hodí do měst a plánuje se, že v budoucnu bude představovat alternativu pro pozemní taxíky.
Zakladatel projektu a známý český podnikatel Michal Illich v březnu v rozhovoru pro CzechCrunch řekl, že přelomové letadlo bude mít Zuri dříve, než bude rozšířená dálnice do Brna, a nová investice má jít právě na dokončení a otestování prototypu pro finální fázi vývojového produktového konceptu. Na to a další posílení vývojových kapacit přináší 600 tisíc eur Jan Barta se svou investiční skupinou Pale Fire Capital.
„Přestože se projekt nachází stále v počáteční fázi vývoje, již nyní si lze představit řadu aplikací, které mohou z pohledu byznysu fungovat. Zajímavá je především možnost otevřít novou tržní vertikálu leteckých taxi služeb, kde by VTOL technologie dokázala nabídnout bezkonkurenční dostupnost a flexibilitu,“ říká Jan Barta. Jeho investice do Zuri přichází ve formě konvertibilního úvěru a zhodnocení jeho investice se tak bude určovat až podle valuace v následných investičních kolech.
Zuri má za sebou vývoj a úspěšné otestování zmenšeného prototypu s rozpětím dva metry. Nyní se vývojáři budou snažit vše přenést do většího modelu s pětimetrovým rozpětím a podle výsledku testování se pak bude stavět také funkční prototyp, který by měl mít rozpětí 12 až 15 metrů. Finální oktoplán by pak měl i díky kombinaci křídel s turbovrtulovým motorem uletět až 700 kilometrů, a to za necelé tři hodiny.
„Víme, že díky investici můžeme prototyp představit na konci příštího roku. Nyní si dokážeme zajistit technologii pro vlastní vývoj bateriových modulů a chceme také urychlit vývoj klíčových součástí letadla, zejména řídících systémů a VTOL zařízení vhodných pro osobní přepravu. Konstrukční výrobu plánujeme outsourcovat, protože je to efektivnější,“ říká Michal Illich, zakladatel a CEO Zuri, který v minulosti stál u řady úspěšných internetových projektů, jako byl vyhledávač Jyxo nebo komunitní vývojářský web Devel.cz.