Jak už tomu v Česku bývá zvykem, jen málokterá alternativa přepravy po městě zažije vřelé přivítání všech obyvatel, stejně jako místních úřadů. Komplikace potkaly služby na sdílení jízdy, půjčování aut mezi lidmi nebo třeba Uber, který s úřady zápasí dodnes, a nevyhlo se to ani miliardovému startupu Lime, jehož elektrické koloběžky dorazily do Prahy ke konci minulého měsíce.
Princip je jednoduchý – po registraci v aplikaci stačí vyhledat jednu z koloběžek v okolí, za 25 korun zahájit jízdu a pokračovat za 2 koruny za kilometr s jízdou takřka kamkoliv, kde lze zase koloběžku vrátit. A když už si na koloběžky začali především obyvatelé městských částí poblíž centra Prahy zvykat, dostala se k nim nečekaná zpráva – na území Prahy 2 byly zakázány.
Je to tak další ze snah města bojovat proti těmto alternativním službám negativní represí, místo toho, aby se snažilo rovnou vymyslet způsob, jakým bude možné koloběžky provozovat. „Momentálně jednáme s většinou městských částí Prahy, ve kterých službu provozujeme. Dialog s městem a všemi jeho místními samosprávami je pro nás nesmírně důležitý a jsme rádi, že tato jednání probíhají. Chceme být důstojným a důvěryhodným partnerem nejen pro zástupce městských částí, ale i pro jejich obyvatele, kterým můžeme nabídnout naši inovativní službu,“ říká k situaci provozní manažer startupu Lime Ondřej Široký.
I takto reagují v posledních dnech uživatelé na sociálních sítích:
„Vážíme si zpětné vazby, kterou během jednání získáváme, a uděláme vše pro to, abychom situaci především v širším centru Prahy zlepšili. Chtěli bychom mimo jiné využívat stávající infrastrukturu odkládacích míst, jaká jsou například na Praze 7, a uživatele motivovat k jejich využívání. Praha 2 měla k projektu podnětné vstupy a velmi dobré připomínky, proto jsme se rozhodli vyjít jejím představitelům vstříc a provoz koloběžek v této městské části dočasně omezit. Jakmile se jednání posunou kupředu, budeme provoz zase postupně obnovovat,“ doplňuje Ondřej Široký.
Dle městské části Prahy 2 byla nejzávažnějším problémem především bezpečnost, jelikož koloběžky byly využívány i na chodnících, kam standardně nesmí, podobně jako kdysi proběhl zákaz segwayů. Druhým problémem je odkládání na nevhodných místech – Lime totiž nikdy nevydal žádné jasné označení toho, kam lze koloběžky odkládat, stojany byste hledali jen těžko. Lime by tak měl pravidla upravit, a to včetně míst, kde budou moci koloběžky stát.
„Po upozornění na všechny nedostatky, pochybení a ohrožení bezpečnosti obyvatel i návštěvníků Prahy 2 se zástupci provozovatele systému zavázali, že všechny dosud rozmístěné elektrokoloběžky z Prahy 2 dočasně odstraní a přijmou příslušná bezpečnostní opatření,“ dodala k situaci radnice MČ Prahy 2.
Informace o zákazu přišla krátce poté, co Lime začal řešit jeden z prvotních problémů po vstupu do Prahy. Uživatelé koloběžek je totiž často nechávali po ulicích poškrábané či jinak poškozené a v mnoha případech dokonce zcela přelomené. Důvodů pro to mohlo být několik, ale Lime na to i v souvislosti s problémy v zahraničí zareagoval oznámením odolnějších koloběžek.
Problém je to mimo Prahy především ve Francii, Švýcarsku, Německu či Španělsku. Nová verze se má jmenovat Lime-S Generation 3 a půjde v pořadí již o šestou iteraci mezi koloběžkami v oběhu. Vylepšená má být konstrukce i samotné odpružení či dojezd, a to o 20 kilometrů.
Dear @limebike we have cobblestone streets in Prague these scooters cant survive that. This is not SoCal. Also, please, clean your shit from the streets. pic.twitter.com/YfcmwX91vT
— janekrubes (@janekrubes) 18. října 2018