I když se to na první pohled nemusí zdát, důležitost aktivity na sociálních sítích i jiných digitálních službách v posledních letech nabírá na inzenzitě, a především mezi takzvanou generací Z patří ke stejně důležitým součástem jako například studentský nebo pracovní život. Souvisí s tím nejen aktivita, ale také budování image, která může být buď reálná, nebo smyšlená.
Množství lidí se proto uchyluje k alternativním podobám sama sebe a svůj obličej ukazuje pouze prostřednictvím jeho virtualizované podoby. S tím dnes již samozřejmě díky svým filtrům pomáhá množství aplikací, včetně populární sociální sítě Snapchat nebo přímo Memoji od Applu, které je dostupné v jeho operačním systému iOS.
Vedle nich ale zhruba před dvěma lety začala vznikat také česká aplikace Facemoji, která vzešla z nápadu designéra Robina Raszky, jež se později spojil s bývalým českým designérem z Adobe Tomem Krchou.
Facemoji funguje na relativně jednoduchém principu. Na začátku si uživatelé mohou vytvořit svého unikátního avatara, který využívá množství předpřipravených grafických prvků, od každé jednotlivé části obličeje a těla až po oblečení a výrazy, které mu dodávají charakter. Avatar lze poté využívat v jakékoliv další aplikaci, například místo vlastní fotografie. Oproti konkurenci navíc podporuje i některá starší zařízení, včetně iPhonu 6S a SE, což je dle Krchy zásadní, jelikož je využívá podstatná část cílových uživatelů.
Zatímco Tom Krcha aktuálně ve Facemoji působí jako šéf vývoje, Robin Raszka se stará o produkt jako takový. Dvojici se podařilo před nějakou dobou probojovat také do známého newyorského akcelerátoru Betaworks, ve kterém mimo mentoringu dvojice s celým týmem získala také jednu z prvních menších investic.
Dnes má již Facemoji za sebou množství známých investorů, včetně GREE VR Capital nebo General Catalyst, peníze do firmy vložil také zakladatel populárního technologického serveru Product Hunt Ryan Hoover. Celkem startup vybral již 1,5 milionu dolarů (34 milionů korun) a snaží se mimo dalšího vývoje získávat masu nových uživatelů.
Aplikace, která je dostupná pouze na iOS, překonala nedávno 2 miliony stažení a má kolem 51 tisíc aktivních uživatelů denně. Uživatelé si mohou své avatary, které reagují i na reálné výrazy obličeje, postavit před různá reálná pozadí, takže pak fotky vypadají podobně jako třeba u virtuálních influencerů, kterých využívá například i KFC.
Příspěvek Český startup Facemoji se svou aplikací na tvorbu virtuálních avatarů překonal 2 miliony stažení pochází z CzechCrunch