Od roku 1976, kdy byl dostavěn, šlo o chloubu Karlových Varů. Brutalistický Spa Hotel Thermal v srdci západočeského města postavený podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových přitahuje pozornost svým osobitým stylem i dnes. Ostatně každoročně přichází na přetřes během mezinárodního filmového festivalu, kdy se kolem něj vše točí. V posledních letech ovšem hodně v negativním tónu.
Od počátku byl celý hotelový komplex stavěn jako státní a přestože v minulých letech probíhaly snahy o jeho alespoň částečnou privatizaci, i kvůli nevoli původních architektů k tomu nakonec nedošlo. Stav hotelu se však pod dozorem ministerstva financí, pod které Thermal spadá, stále horšil a již několik let, aktuálně přes 40 let po dokončení, potřebuje rekonstrukci.
Vzhledem k tomu, že se během dlouhých let na mnoho věcí ve vyhlášeném Thermalu vůbec nesáhlo, je potřeba opravit nebo vyměnit skoro vše. Pryč musí zastaralá klimatizace i topení, bude se zateplovat, měnit okna a rekonstrukcí projdou chodby včetně mnoha pokojů, bazén a další části hotelu. Právě bazén přitom vyvolává největší vášně.
Ne že by snad zbytek rekonstrukce, kolem které se nyní rovněž rojí plno otazníků, nebyl důležitý, ale unikátní venkovní bazén, který je postavený na skále nad samotnou budovou hotelu, je kapitola sama pro sebe. Stát se ho před lety snažil prodat soukromému vlastníkovi, to se ale nakonec nepovedlo. Bazén tak chátral, od roku 2012 se uzavíral na zimu (byl totiž jinak vyhřívaný) a od roku 2015 už je trvale vypuštěný.
To se však má nyní změnit. Ministerstvo financí v červenci, krátce po skončení 54. mezinárodní filmového festivalu Karlovy Vary, oznámilo, že našlo nového strategického partnera, se kterým bazénu vrátí zašlou slávu. Zatímco bazén na vlastní náklady opraví jako jediný majitel stát, provozovat ho bude společnost Saunia.
Atrakce hodná značky Thermal
O Saunii jsme naopak slyšeli koncem června, když tuzemský provozovatel sedmi saunových světů oznámil novou investici ve výši 150 milionů korun od Pale Fire Capital Jana Barty a spol. Přestože v té době ještě ani jedna strana neměla jistotu, že výběrové řízení na provozovatele Thermalu vyhraje, je nyní pro obě strany celý společný byznys ještě zajímavější.
Když se generálního ředitele Saunie Bohumila Píše ptáme, na co se budeme moci v novém saunovém a bazénovém komplexu v Hotelu Thermal těšit, přiznává, že je zatím vše teprve na začátku. „V první řadě se musíme důkladně seznámit se současným technickým stavem objektu, aby byla rekonstrukce provedena co nejlevněji, ale zároveň i nejlépe,“ vysvětluje pro CzechCrunch Bohumil Píše.
Pod velkým drobnohledem však bude Saunia spolu se zástupci státu od samého začátku. Jednak proto, že po otevření několik let zavřeného bazénu baží veřejnost, a jednak vzbuzuje pochyby způsob, jak se rekonstrukce celého hotelu provádí.
Jak popsal ve své reportáži týdeník Respekt, rekonstrukce Hotelu Thermal se děje tzv. „salámovou metodou“, kdy byla rozdělena celkem na sedmnáct etap, které se nyní postupně projektují, soutěží a realizují. Klíčové přitom je, že je celý proces velmi neprůhledný, nezastřešuje ho jeden architekt a postup kritizují jak architekti (včetně původních autorů, za které vystupují vnoučata), tak památkáři a odborná veřejnost.
Nyní je jisté alespoň to, kdo dostane na starost rekonstrukci bazénové a saunové části, a proto jsme se Saunie zeptali, jak si nové wellness prostory Hotelu Thermal představují. „Naším cílem je zlepšit současný stav bazénu a přilehlých prostor tak, aby se staly atrakcí hodnou známosti značky bazénu Thermal. Je to pro nás i absolutní nutnost, vzhledem k výši nájmu, který jsme se zavázali platit,“ hlásí Bohumil Píše.
Ministerstvo financí předpokládá, že do rekonstrukce bazénu včetně přilehlých prostor vloží 120 až 130 milionů korun. Od začátku se na projektu bude podílet právě Saunia, která následně bude tuto část hotelu i provozovat. Za nájem by měla za pár desítek let zaplatit více, než kolik bude činit celková investice státu.
Přestože je vše na začátku, již nyní je jasné, že se chce rychle rostoucí tuzemský saunový hráč inspirovat ve svých nedávno postavených pobočkách. Zároveň však zástupci Saunie upozorňují, že součástí zadávacího řízení bylo, aby celý objekt zůstal co možná nejblíže původní podobě, jakou navrhli manželé Machoninovi.
Saunia se dosud specializovala na výstavbu moderních saunových světů v obchodních centrech, v Praze tak otevřela například na Černém mostě a Chodově, působí i v ostravském Futuru nebo brněnském Letmu. Vedle toho buduje dalších sedm světů, chce se stát největším hráčem v regionu a Spa Hotel Thermal by mohl být takovou třešničkou na dortu.
„Z celého areálu by mělo vzniknout něco, na co jsou Češi zvyklí z těch nejlepších saunových světů v Rakousku nebo Německu,“ říká Bohumil Píše, který chce se svými kolegy Michalem Drozdem, Radkem Stavinohou a Janem Holečkem navrátit Thermalu alespoň po stránce wellness již poněkud zašlou slávu.
„Nový saunový svět se bude nacházet v patře, které dosud nebylo prakticky veřejnosti přístupné a významným způsobem zvětší celý areál. Obsahovat bude přibližně 10 ohříváren s různými poměry teplot a vlhkostí, což nabídne v každé místnosti naprosto specifický zážitek,“ popisuje Bohumil Píše.
Koupání v opravdové termální vodě
Převládat zde budou po vzoru současných světů Saunie přírodní materiály, jako je obložení stěn z cedrových palubek či břidlicových obkladů. Srdcem karlovarského saunového komplexu pak bude i rozměrná ceremoniální sauna, kde budou probíhat tématické programy.
Saunoví specialisté se ale významně zaměří také na zmíněný venkovní bazén, který by měl znovu ožít. Saunia ho chce nechat otevřený pro širokou veřejnost, jak tomu vždy bylo, a nyní se pracuje na tom, jak vlastně bude celý venkovní prostor, z něhož je nádherný výhled na celé Karlovy Vary, vypadat.
Již nyní Saunia počítá s tím, že přibudou některé zábavní prvky, které podle Bohumila Píše přinesou zpestření pobytu a jde o běžnou záležitost všude v západní Evropě. Na druhou stranu však chce Saunia vzpomenout i na tradici a v rámci Thermalu znovu vybudovat termální bazén.
„Přijde nám velká škoda, že ve městě, ve kterém je k dispozici vřídelní voda, neexistuje termální bazén. Stav, kdy se v minulosti z vřídelní vody odstraňovala sůl, voda se uvedla do režimu pitná a nachlorovala, určitě není naším cílem. Proto počítáme s tím, že v části bazénu budou mít klienti možnost využít koupání v opravdové termální vodě s léčivými účinky,“ dodává Píše.
Současný půdorys bazénu tak zůstane stejný jako dosud. Nezůstanou v něm však necelých padesát metrů dlouhé dráhy, ale bude rozdělen. Část s termální vodou pak chce Saunia postavit na místo, odkud budou mít návštěvníci při relaxaci nejlepší výhled. A podobně jako v minulosti bude možné termální bazén díky teplotě kolem 36 stupňů Celsia využívat celoročně.
Nová bazénová a relaxační část Hotelu Thermal by se měla pod hlavičkou Saunie otevřít koncem příštího roku, tedy za předpokladu, že vše půjde podle současných plánů. Kapacita celého komplexu bude v jednom okamžiku 700 lidí a práci tu najde přes 50 zaměstnanců. Počítá se také s obnovením provozu přilehlé kavárny.
Příspěvek V Hotelu Thermal vyroste špičkový saunový svět a vrátí se venkovní termální bazén. Na starost ho bude mít Saunia pochází z CzechCrunch