Quantcast
Channel: Nepřehlédněte - CzechCrunch
Viewing all 3217 articles
Browse latest View live

Nový trend mezi mobilními weby. Progresivní aplikace násobně zrychlí načítání a zvýší konverze i příjmy

$
0
0

Když se Steve Jobs v roce 2007 objevil při jedné z klasických prezentací Applu na pódiu a představil vůbec první verzi iPhonu, znamenalo to naprostou revoluci na trhu s mobilními telefony, které do té doby ještě většinou používaly klávesnice nebo stylus. Jednou ze zásadních věcí, která byla spolu s iPhonem představena, bylo také množství aplikací, které v té době fungovaly přímo ve webovém prohlížeči. Později se sice vše transformovalo do obchodu App Store a nativních aplikací, ale trend takzvaných progresivních aplikací (PWA) neustále roste.

Jejich hlavní výhodou je fakt, že se nemusí stahovat a instalovat z nějakého obchodu, ale „nainstalují“ se přímo samy v rámci webového rozhraní, takže to uživatel na první pohled vůbec nepozná. Oproti klasickému webu nabízí mnohem rychlejší načítání, možnost ukládání jednotlivých stránek do offline režimu, push notifikace nebo přístup k samotnému zařízení, takže se v základu velmi podobají klasické nativní aplikaci.

Od loňského roku začal počet progresivních aplikací v oběhu rapidně růst a na tento trend proto naskočily i společnosti jako síť kaváren Starbucks, nákupní galerie Aliexpress, seznamka Tinder, přepravní startup Uber, sociální síť Pinterest, ale i česká rozvozová služba Dáme Jídlo. A většina z nich si po dlouhodobém testování rozhodně nemůže na výsledky stěžovat.

Rychlost, rychlost, a znovu rychlost

Například seznamka Tinder snížila dobu načítání webu díky progresivní aplikaci z téměř 12 vteřin na 4,6 vteřiny. Jen pro srovnání, Tinder na Androidu v době představení PWA pracoval s velikostí kolem 30 MB, na webu měl celý web po optimalizaci necelé 3 MB. To pomáhá především uživatelům na pomalejším připojení, pro které je stažení mobilní aplikace záležitost na minimálně desítky minut, kdežto optimalizovaná webová aplikace se jim načte za desetkrát menší dobu a mohou ji používat často velmi podobně jako tu mobilní.

Takový způsob zvolil i zmíněný Uber, který se snažil přiblížit uživatelům na pomalém 2G připojení, především na rozvojových trzích v Asii či Jižní Americe. I na takto pomalém připojení je po optimalizaci s PWA možné otevřít, přihlásit se a začít používat Uber přímo ve webovém prohlížeči za zhruba 3 sekundy. Jak je to možné? Progresivní aplikace Uberu má po extrémní kompresi pro uživatele na mobilním webu velikost zhruba 50 kB – i tak se přes ni lze plně registrovat, verifikovat, sdílet lokaci, objednat si jízdu nebo provést platbu.

Populární sociální síť Pinterest nabídla svým uživatelům progresivní aplikaci v průběhu minulého roku. Po jejím uvedení zaznamenala zhruba 60% nárůst aktivity uživatelů a také navýšení počtu zobrazených reklam a potažmo i příjmů z nich o celých 44 procent. Na starším mobilním webu museli uživatelé čekat v průměru až 23 sekund, než se jim načetl veškerý obsah, s PWA se první obsah načetl již za necelé dvě vteřiny a celá stránka pak za dvojnásobný čas.

Daniel Hejl z českého startupu Productboard: 5 věcí, které jsme se naučili v technologickém hiringu

Je jen málo českých firem, které jsou tak dobře zafinancované a mohou se plně soustředit na svůj další rozvoj....

Rychlost načítání je obecně především u e-shopů naprosto klíčová. Potenciální zákazník může odejít klidně již za jednu nebo dvě vteřiny od doby, kdy na webu nic neuvidí, což může ve výsledku přinést rapidní snížení konverzí, byť si to spousta firem neuvědomuje. Mobilní aplikace je sice jedním řešením, ale její vývoj trvá mnohem delší dobu, stejně jako musí při každé aktualizaci projít schválením na App Storu nebo Google Play, má mnohem vyšší velikost a samozřejmě je také násobně dražší na údržbu.

Tento trend viděla i česká vývojářská firma Snadnee, která se progresivním aplikacím začala věnovat ve druhé polovině minulého roku. Tehdy se studio po letech provozu přejmenovalo ze SnadnýWeb právě na Snadnee, s cílem zaměřit se více i na zahraniční klienty a zároveň rozšířit mimo webů na míru právě nabídku vývoje progresivních aplikací.

Opačná strategie, která se vyplácí

A zatímco jiná vývojářská studia se dnes zaměřují především na celé mobilní aplikace, které jsou obecně náročnější, Snadnee si proráží cestu na trhu, který byl ještě před několika lety pouze okrajový. Od transformace firmy se dle vyjádření spoluzakladatele a šéfa Snadnee Jana Ševčíka podařilo zvýšit obrat zhruba na dvojnásobek a nyní se pohybuje v řádu vyšších jednotek milionů korun. Většina progresivních aplikací, na kterých pracuje, je především pro interní firemní účely, což pro firmy představuje mimo dalších metrik především značnou úsporu času a nákladů.

Mezi největší projekty studia patří MyDentLab, který se z tvorby aplikace na míru pro zubní laboratoř transformoval až do samostatného produktu, který nabízí komplexní systém i pro ostatní zubní laboratoře a jejich kompletní správu zakázek. Místo samostatné webové a mobilní aplikace nicméně Snadnee doporučilo jako řešení právě progresivní aplikaci, což umožnilo vývoj nejen uspíšit, ale i zjednodušit, jelikož stejná verze fungovala jak na desktopu, tak na mobilu.

Brněnský autosalon Motortec zase řešil problém, kdy zákazníci přijeli po několika dnech pro auto do servisu a stěžovali si na poškození, které tam dle nich předtím nebylo. Zaměstnanci autosalonu si ovšem často nemohou být jisti, zda to tak opravdu je, takže potřebovali najít způsob, který zkontroluje, zda bylo poškození viditelné již při příjezdu či nikoliv. Snadnee proto vytvořilo progresivní aplikaci pro příjem vozů do servisu, ve které mohou zaměstnanci zaznamenávat stav vozidel přímo před zraky zákazníků.

Přidat tak na příjmu mohou fotky, stejně jako další potřebné informace o zákazníkovi a vozidle. Data jsou poté dostupná jak kdekoliv na mobilu, tak na velkých obrazovkách, jelikož progresivní aplikace funguje na všech platformách stejným způsobem. Snadnee ji bylo schopno vyvinout během pouhých dvou týdnů, což by u standardní aplikace nebo i klasického webu s plnou optimalizací na obou zařízeních zabralo déle.

Jde tak jednoznačně o trend, který se skvěle hodí pro rychlé prototypování, jednodušší aplikace, ale i složité webové a mobilní projekty či e-shopy, které mohou značně ušetřit čas uživatelů strávených při načítání a trochu jim zpříjemnit celou návštěvu, protože progresivní aplikace umožňují i využití pokročilých animací nebo funkcí, se kterými se klasické weby perou jen těžko.

Příspěvek Nový trend mezi mobilními weby. Progresivní aplikace násobně zrychlí načítání a zvýší konverze i příjmy pochází z CzechCrunch


Meteorologický projekt Windy Iva Lukačoviče nově ukáže mapu kvality vzduchu po celém světě

$
0
0

Česká meteorologická aplikace Windy je již ve světě zavedeným jménem v oblasti předpovědi počasí a nyní opět rozšiřuje své služby. K interaktivním mapám větrnosti, mraků, teploty nebo srážek přidává nově také data o kvalitě ovzduší, o níž se stále více mluví. Právě informace o kvalitě ovzduší začalo s Windy sdílet Evropské centrum pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), a to přes program Copernicus, což je jeden z hlavních projektů Evropské unie v oblasti pozorování Země.

Pro novou funkci se zástupci ECMWF a Windy rozhodli mimo jiné kvůli faktu, že každý rok po celém světě zemře až 400 tisíc lidí v důsledku akutního i chronického vystavení se jedovatým plynům a pevným částicím ve vzduchu. Účelem tak bylo zajistit nejen přístup k datům, ale i jejich přehledné prezentaci. „Chceme zobrazovat informace v čistém formátu tak, aby jim každý rozuměl i přes zvyšující se množství dat, které na Windy zobrazujeme,“ říká zakladatel Windy Ivo Lukačovič a dodává, že nová data mohou organizace používat k tomu, aby v konečném důsledku zachraňovaly životy.

Na základě původní dohody z března tak nyní mohou uživatelé sledovat, jaké jsou ve vzduchu po celém světě hodnoty prachu, oxidů dusíku, aerosolů či ozonu. Již dříve Windy zobrazovalo také hodnoty oxidů síry a oxidu uhelnatého. Stejně jako u dalších map také Windy předpovídá, jak se bude situace ohledně kvality vzduchu vyvíjet v následujících dnech.

Aplikace Windy se původně orientovala na windsurfaře, kitaře či lodní kapitány, a proto předpovídá například i velikost vln. Denně službu používá až 800 tisíc lidí a do širšího povědomí se dostala zejména během hurikánové sezóny v roce 2017, kdy jí na monitoring ničivých hurikánů Irma a Maria používaly americké vládní instituce i média.

Mezinárodní tým expertů tvoří kompletní mapu dna oceánů, která pomůže i s tsunami. Získal na to 4 miliony dolarů

Přibližně 71 % povrchu naší planety se nachází pod tzv. světovým oceánem, tedy veškerou vodní masou, která je...

O tom, jak rychle se celý byznys rozvíjí, svědčí i fakt, že letos v únoru zakladatel služby a třináctý nejbohatší Čech Ivo Lukačovič odešel z představenstva Seznamu, aby se naplno mohl věnovat právě novému projektu Windy. Stále však využívá synergií s českou internetovou jedničkou, jejíž zůstává i jediným majitelem, a tak je od dubna dostupná předpověď počasí od Windy také v aplikaci Mapy.cz.

Příspěvek Meteorologický projekt Windy Iva Lukačoviče nově ukáže mapu kvality vzduchu po celém světě pochází z CzechCrunch

Český Livesport opět vyrazil na nákupy. Nově mu patří zpravodajský startup Tapito

$
0
0

Desítky milionů uživatelů po celém světě sledují každý měsíc nejnovější zprávy a především aktuální výsledky sportovních klání díky české společnosti Livesport. Její weby a mobilní aplikace nabízejí zpravodajství ze 38 sportů, ale pražské technologické firmě s globálním dosahem to nestačí. Livesport chce vybudovat robustnější zpravodajskou platformu a pomoci mu má i nová akvizice.

Livesport se rozhodl koupit tuzemskou aplikaci Tapito, která v jedné aplikaci agreguje nejnovější zprávy z celého českého internetu a uživateli nabízí přesně takové zprávy, jaké ho zajímají. Až dosud patřilo Tapito do startupového akcelerátoru Bolt operátora O2, který do firmy investoval před více než třemi lety několik milionů korun. Nyní Tapito od Boltu odkoupil Livesport.

„Hodláme využít know-how Tapita se zpracováním stovek webových zdrojů ke vzniku unikátní zpravodajské platformy, kterou uvedeme ještě letos. Na webu i v mobilních aplikacích umožníme uživatelům odběr zpráv přímo na míru jejich preferencím s cílem stát se jedním z předních zdrojů informací v českém digitálním prostoru,“ prozradil plány zakladatel Livesportu Martin Hájek (na úvodní fotce).

Žádná ze zainteresovaných stran nechce výši částky, kterou Livesport Boltu zaplatil komentovat, nicméně podle odhadů CzechCrunche se jednalo o obchod v řádech desítek milionů korun. Od zmíněné investice před několika lety o Tapitu nebylo příliš slyšet. Podle poslední účetní závěrky za rok 2017 se navíc zatím projektu stále nepodařilo otočit do zisku, když prodělal několik milionů korun. Tapito nekomentuje ani počet svých uživatelů.

Český vyhledávač nábytku Favi se přestěhoval do nových kanceláří v Galerii Myšák. Podívejte se dovnitř

Už přes čtyři roky funguje na internetu česká služba Favi, která umožňuje uživatelům vyhledávat nábytek a...

Bude tak zajímavé sledovat, jak Livesport nyní se zpravodajskou aplikací naloží. „Projekt plánujeme postavit na vyspělejší analýze obsahu webových médií a umožnit uživatelům číst jen o tom, co je zajímá,“ prozradil pro CzechCrunch Martin Hájek, podle kterého sice zpravodajského obsahu generují média dostatek, ale problém vidí v jeho nízké přístupnosti.

„Livesport hodlá obsah vhodně kategorizovat a nabídnout uživatelům v co nejpřístupnější formě. Technologický přístup nám rovněž umožní expanzi na zahraniční trhy,“ doplňuje plány Hájek. Jeho Livesport začal svůj globální výsledkový servis obohacovat o agregátor sportovního zpravodajství od loňského světového šampionátu ve fotbale a letos má přijít kompletní zpravodajská platforma.

Zastavit se navíc ani tady Livesport nehodlá. Vybudovat chce v budoucnu také vlastní televizi, v rámci níž by mohli diváci snadno sledovat jednotlivé zápasy z různých sportů a turnajů. Velkým plánům na další rozšiřování svých služeb se nelze divit. V loňském roce Livesport utržil 1,7 miliardy korun, a tak má velké množství prostředků pro další růst a také investice. Tapito totiž není první.

Již loni na podzim Livesport v čele s Martinem Hájkem, jehož jmění odhaduje magazín Forbes na 7,5 miliardy korun, investoval do přepravního startupu Liftaga, a to rovnou více než 100 milionů korun. Začátkem letošního roku pak technologický obr se sídlem v pražských Nových Butovicích koupil také společnost Pragosport, která je držitelem vysílacích práv na nejvyšší českou fotbalovou ligu.

Příspěvek Český Livesport opět vyrazil na nákupy. Nově mu patří zpravodajský startup Tapito pochází z CzechCrunch

Pale Fire Capital kupuje za více než 100 milionů korun většinový podíl v Aukru. Šéfem zůstává Kunz

$
0
0

Na další velký nákup se rozhodla vydat investiční skupina Pale Fire Capital, za kterou stojí trojice Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý. Za více než 100 milionů korun koupila nadpoloviční podíl v tuzemském aukčním portálu Aukro. V jeho vedení i nadále zůstane Lumír Kunz, který se do pozice CEO přesunul před rokem ze skupiny Leverage, jež do Aukra rovněž investovala.

Investiční skupina Leverage se svým fondem Leverage Technology do Aukra poprvé vstoupila v roce 2017. Tehdy nakoupila 15% podíl, který nakonec rozšířovala až na současných 41 % a loni v květnu zároveň vyměnila šéfa aukčního portálu, který má 4 miliony registrovaných uživatelů. Jako CEO nastoupil spoluzakladatel a partner skupiny Leverage Lumír Kunz a ve své pozici zůstane i po vstupu nového strategického investora.

Barta, Šenkypl a Holý z Pale Fire Capital získávají v Aukru 59 procent, zbylá část připadne Leverage. Znamená to tedy, že z firmy nyní definitivně odcházejí ostatní investoři. Jedná se o brněnskou Agoru Development, brněnského podnikatele Ladislava Chodáka a pražskou společnost Equity Partners Petra Kymličky.

„Vstup Pale Fire Capital znamená zjednodušení jednatelské struktury, kde jediným jednatelem bude Lumír Kunz. Zbytek managementu zůstává ve stejném složení,“ potvrdil pro CzechCrunch sám Lumír Kunz, že se ve vedení největšího aukčního online tržiště v Česku minimálně v nejbližší době nic nezmění. Námluvy s Pale Fire Capital probíhaly několik měsíců a nové finanční prostředky a know-how mají pomoci nastartovat novou kapitolu Aukra.

Největší aukční portál totiž prožíval zlaté časy zhruba před sedmi lety, kdy přes něj ročně protekly transakce za více než šest miliard korun. V loňském roce to bylo proti tomu jen 1,5 miliardy korun a za rok 2017 navíc Aukro skončilo s tržbami ve výši 108 milionů korun ve ztrátě necelých 4 milionů korun. Lumír Kunz ovšem věří, že je portál opět na dobré cestě k lepším výsledkům.

Český fond Lighthouse Ventures vložil vyšší stovky tisíc eur do brněnského AI startupu Pekat Vision

Umělá inteligence pomalu prostupuje do čím dál více různých oblastí, které se dotýkají nejen internetu, ale...

„Letos se na Aukru protočí 1,8 až 1,9 miliardy korun, návštěvnost bude o 50 procent větší než v roce 2018,“ potvrzuje plány Kunz. V Aukru viděla skupina Leverage potenciál už před dvěma lety, když do něj vstoupila, a podle Kunze si již firma stihla vybudovat dobrou pozici pro jednání s dalšími potenciálními investory. Ti se tak začali hledat nejen kvůli penězům, ale také kvůli dalšímu rozvoji a tomu, co může nový investor přinést.

„Aukro je v tomto roce ve velmi pozitivní trendu, takže jsme vydělali dost peněz a nebyli tak závislí na vstupu investora, minimálně po finanční stránce. Mohli jsme si tedy vybírat a dělali jsme to opravdu pečlivě,“ popisuje námluvy s investory, kterých bylo kolem deseti, Kunz. Dohoda s Pale Fire Capital nakonec proběhla i kvůli tomu, že se velmi dobře vyznají v online byznysu, v Aukru stejně jako Leverage vidí potenciál a mají zároveň silné finanční zázemí. Ostatně více než stamilionová investice Aukro ohodnotilo zhruba na čtvrt miliardy korun.

Zpátky k aukcím

„Aukro je výzva, na kterou se nesmírně těšíme. Marketplace business modely jsou oblast, která nás dlouhodobě investičně zajímá, a Aukro je synonymem pro marketplace. Současný management už započal hezký obrat a věřím, že s naším přispěním jej ještě urychlíme a vrátíme postupně Aukro tam, kde kdysi bylo,” říká Jan Barta, partner Pale Fire Capital.

Jeho slova potvrzuje i Lumír Kunz, který se s Aukrem již od loňského léta, kdy byla revidována kompletní strategie firmy, začal vracet k jeho podstatě, kterou jsou aukce, a větší orientaci na retailového uživatele. To znamená, že místo pevných cen dostanou opět největší prostor aukce, jež se obvykle týkají použitých nebo lehce poškozených produktů či rozbaleného zboží.

Spolupráci v rámci této strategie chce Aukro otevřít také s e-shopy a B2C subjekty, které na aukčním portálu často prodávají. „Velký potenciál je také v kategoriích sběratelství, starožitnictví a umění, ve kterých je Aukro velice silné,“ vysvětluje Kunz, kudy se bude chtít portál dál ubírat. Od roku 2003 se na Aukru prodalo přes 73 milionů kusů zboží za 40 miliard korun a Leverage ve spolupráci s Pale Fire Capital mu chtějí vrátit trochu zašlou slávu.

I proto prozatím v Aukru nepomýšlí na zahraničí expanzi, která je u podobných onlinových projektů často na stole. „Expanze nás ze střednědobého hlediska určitě zajímá, ale není to otázka tohoto roku a možná ani příštího,“ dodává Lumír Kunz. Hlavní bude vybudovat si opět silnou pozici v České republice, přičemž v Aukru jistě sledují i například vývoj kolem populární prodejní aplikace Letgo. Ta sice původně ohlásila odchod z Česka – a Aukro se na tom snažilo reklamní kampaní získat nové zákazníky –, ale nakonec Letgo stále funguje, takže konkurence zatím tuzemskému aukčnímu portálu neubyla.

Příspěvek Pale Fire Capital kupuje za více než 100 milionů korun většinový podíl v Aukru. Šéfem zůstává Kunz pochází z CzechCrunch

DHL začíná v Česku doručovat balíky nákladním elektrokolem, které na jedno nabití ujede 50 kilometrů

$
0
0

Nové technologické vychytávky stále více prostupují také do světa logistiky. Firmy zlepšují jak své interní procesy, aby dokázaly uspokojit stále rostoucí poptávku po rychlém doručení balíků, tak zároveň řeší samotný způsob, jakým zásilky doručují. I tady vstupuje do hry elektrifikace vozových parků a DHL Express tak nyní přichází s vlastním nákladním elektrokolem.

DHL patří ke světovým lídrům logistického trhu, na kterém přepraví každý rok zhruba 1,5 miliardy zásilek, a zároveň i k jeho velkým inovátorům. Naposledy začala původem americká firma, kterou dnes vlastní německá Deutsche Post, doručovat v Číně pomocí dronů a inovaci do dopravy nyní přináší také do Česka. V Praze nově operuje s nákladním elektrokolem.

Nový stroj, který začíná v České republice fungovat jako vůbec první svého druhu, nese název DHL Cubicycle a jedná se o speciální kurýrní elektrokolo, které je navrženo tak, aby uvezlo najednou až 150 kilogramů zásilek. Cubicycle je postavený na platformě švédského výrobce Velove a na jedno nabití ujede až 50 kilometrů.

DHL s ním prozatím plánuje operovat v okolí administrativního centra The Park na pražském Chodově, kde bude nákladní elektrokolo vyzvedávat a doručovat zásilky. Cubicycle má přes 3 metry na délku, sám o sobě váží 59 kilogramů a přepravní prostor o objemu jednoho metru krychlového pojme až zmíněných 150 kilogramů.

Koloběžka s logem BMW. Německá automobilka přichází s vlastním elektrickým modelem do města

Koloběžky zažívají v posledních letech obrovský boom, a to hlavně díky jejich elektrifikaci a službám na jejich...

V Praze půjde o první kompletně čisté řešení pro první i poslední míli, co se týče doručování a přijímání zásilek. DHL má již nicméně s tímto elektrokolem zkušenosti z Německa a Nizozemí, kde jím nahradilo desítky standardních dodávek. Díky tomu jednak ročně šetří miliony korun a zároveň vyprodukuje menší množství emisí CO2. Vedle Prahy nově s Cubicycle vstupuje globální logistický hráč do Vídně a finského Turku a pomalými krůčky míří k cíli, aby do roku 2025 dosáhl ve svém provozu na nulové emise.

Příspěvek DHL začíná v Česku doručovat balíky nákladním elektrokolem, které na jedno nabití ujede 50 kilometrů pochází z CzechCrunch

Česká BSC modernizuje banky v Evropě, Asii i USA. Loni její tržby vyrostly o pětinu na 369 milionů korun

$
0
0

Banky byly dlouho vcelku neohroženým vládcem finančního světa, tedy minimálně v ohledu jejich vztahů s klienty, kdy se maximálně přetahovaly mezi sebou. Stále více ale do jejich vod začínají rychlým tempem vplouvat i malé a dravé fintechové startupy, které se snaží ukrojit svůj díl finančně zajímavého koláče, a banky jsou tak tlačeny k inovacím. A to v mnohem větším tempu, než byly v předchozích letech zvyklé.

Když banka potřebuje zůstat relevantní i v nové době, kdy veškeré služby přecházejí do digitální podoby a klienti místo návštěvy kamenných poboček otevírají mobilní aplikace, obrací se její představitelé mimo jiné i na českou společnost BSC. Pod třípísmennou zkratkou se skrývá název Banking Software Company, který je zcela výmluvný.

Jelikož se tu bavíme o modernizaci a digitalizaci bankovních produktů, jeden by si mohl pomyslet, že jde i v případě BSC o mladou firmu, která učí banky, jak proplouvat v době fintechové, ale není tomu tak. Naopak, BSC funguje již přes 25 let a vývoj bankovního sektoru tak zná velmi podrobně. Na rozdíl od mnoha bank se však pražská firma dokázala chytit nových trendů a dnes vyvíjí moderní softwarové produkty, které obvykle v bankách sami vyvinout nedokáží.

Vlajkovou lodí BSC je v oblasti digitálního bankovnictví platforma myGemini Digital Bank OS, což je zjednodušeně řečeno operační systém, který dokáže pohánět celou banku. BSC ho dnes nabízí jak několika bankám v České republice, tak také dalších evropských zemích, Asii a nově také Spojených státech. V posledních třech letech firma stabilně roste zhruba o pětinu ročně a v roce 2018 dosáhly její konsolidované tržby na 369 milionů korun, přičemž čistý zisk se pohyboval lehce přes 40 milionů korun.

BSC se může pochlubit ziskovostí všech svých obchodních linií a podobný růst si chce udržet i v následujících letech. „Nadmíru výborně se dařilo v České republice a na Slovensku, kde růst přesáhl průměrnou výši, což je dokladem toho, že BSC ani přes zahraniční expanzi nezapomíná na své domácí zákazníky,“ komentuje hospodářské výsledky CEO společnosti BSC Petr Koutný.

Daniel Hejl z českého startupu Productboard: 5 věcí, které jsme se naučili v technologickém hiringu

Je jen málo českých firem, které jsou tak dobře zafinancované a mohou se plně soustředit na svůj další rozvoj....

V České republice staví na softwarových základech BSC například Equa bank, UniCredit Bank, Raiffeisen Bank či PPF Banka, na Slovensku zase Slovenská sporiteľňa. Stále více se ovšem BSC prosazuje také v zahraničí. Například v Gruzii pomohla česká firma tamní TBC Bank stát se z malé soukromé banky během posledních let jedničkou na trhu a porazit do té doby neohroženou státní banku.

V loňském roce pak Petr Koutný se svým týmem zakotvil také ve Spojených státech, odkud začínají rovněž přicházet první výsledky. S digitální transformací tam již BSC pomohla několika bankám, letos přibudou další a navíc za oceánem tuzemská firma testuje i zbrusu nový obchodní model, kdy celou banku nabízí jako službu. A to nejen zavedeným bankovním institucím, které potřebují střeva pro svůj provoz, ale i dalším hráčům.

Vlastní banku si tak díky důmyslnému operačnímu systému BSC, na němž lze velmi snadno postavit všechny potřebné bankovní produkty, jako jsou kreditní karty, úvěry a další, a zároveň je jednoduše provozovat, mohou zřizovat například sportovní kluby a oslovovat tak své fanoušky. Tento trend pomalu začíná právě ve Spojených státech a Petr Koutný věří, že budou takové modely stále více relevantní.

Produkty BSC, mezi něž se vedle robustního operačního systému řadí také software pro výkaznictví a regulatorní reporting a také klíčová infrastruktura na pozadí pro clearing, karetní systémy a podobně, dnes využívá přes 25 bank v 11 zemích. BSC operuje od Spojených států přes Gruzii a Kazachstán až po Rusko a v následujících letech se chce zaměřit mimo jiné na expanzi do západní Evropy a na Blízký východ.

Příspěvek Česká BSC modernizuje banky v Evropě, Asii i USA. Loni její tržby vyrostly o pětinu na 369 milionů korun pochází z CzechCrunch

Český fond Lighthouse Ventures vložil vyšší stovky tisíc eur do brněnského AI startupu Pekat Vision

$
0
0

Umělá inteligence pomalu prostupuje do čím dál více různých oblastí, které se dotýkají nejen internetu, ale především fyzických produktů. Spočívat to může v jejich výrobě, kontrole kvality nebo třeba optimalizaci nákladů, což sebou samozřejmě nese rostoucí nároky na technologická řešení. Jedním z českých startupů, který se věnuje na poli inteligence právě průmyslové výrobě je i tuzemský Pekat Vision.

Brněnský startup nyní získal investici ve vyšších stovkách tisíc eur od nového pražského investičního fondu Lighthouse Ventures, který celkově spravuje kapitál ve výši 23 milionů eur, tedy necelých 600 milionů korun. Peníze bude chtít Pekat Vision využít především na zahraniční expanzi, ale také na odladění produktu díky dlouholetým zkušenostem z budování mezinárodních startupů, které přináší Lighthouse Ventures.

„Profesionální přístup a pomoc ze strany Lighthouse Ventures s obchodní strategií a plánem mezinárodní expanze nám dokázaly, že je důležité mít investora co poskytuje nejen finance, ale i zkušenosti. Těšíme se na další spolupráci,“ říká k investici šéf a zakladatel Pekat Vision Petr Šmíd.

Pekat Vision se svou technologií pomáhá sledovat vizuální kvalitu vyráběných produktů a také vyhledávat možné nedokonalosti na povrchu nebo v samotném procesu výroby. Ve výsledku tak díky umělé inteligenci snižuje náklady na zaměstnance, jelikož nemusí stále dokola opakovat stejnou a často poměrně neefektivní činnost, a zároveň optimalizuje celý výrobní proces.

Investiční fond Lighthouse Ventures vznikl spojením Michala Zálešáka (na úvodní fotce), který dříve založil Prague Startup Centre a řídí Czech ICT Alliance, s několika dalšími investory, kteří mají zkušenostmi z globálních firem. Mezi nimi nechybí ani Ravit Avidor, která dříve řídila globální akvizice v antivirovém gigantu AVG. Do fondu několik zakladatelů vložilo dohromady jeden milion eur, 4 miliony poskytli privátní investoři a celkem 15 milionů eur poskytl Evropský investiční fond (EIF).

Elon Musk se raduje. Pentagon zakázal používat ruské rakety pro vynášení amerických družic do vesmíru

Ministerstvo obrany Spojených států zasáhlo do vesmírných závodů a americkým firmám zakázalo využívat ruské...

Lighthouse Ventures se chce zaměřit především na startupy v jejich nejranější fázi a pomoci tak zakladatelům s nápadem k převodu myšlenky do reality a také k mezinárodní expanzi. Stávající investice do Pekat Vision byla pro Lighthouse Ventures první investicí vůbec, ještě letos pak chce oznámit několik dalších investic a potenciálně rozšířit svůj aktivní kapitál až na 30 milionů eur. Zájem od externích privátních investorů je prý obrovský a v případě takto rizikového kapitálu může teoreticky přinést zajímavé zhodnocení.

Do vysoce rizikových projektů, které jsou většinou ve fázi nápadu či prototypu, chce fond investovat minimálně 4 miliony eur z celkových 23 milionů. „Naše investice do Pekat Vision je počátkem dlouhé řady investic, které chystá Lighthouse Ventures během příštích let. Již dříve jsme oznámili náš závazek podporovat startupy na počátku jejich cesty k mezinárodnímu úspěchu a nyní svůj závazek naplňujeme,“ prozrazuje zakladatel a managing partner ve fondu Lighthouse Ventures Michal Zálešák.

V rámci fondu funguje také takzvaný Lighthouse Akcelerátor, který nabízí začínajícím i rozjetým startupům až 200 tisíc eur, respektive lehce přes 5 milionů korun. V navazující investici poté až jeden milion eur. Pomoci jim má také díky propojení s mentory a dalšími poradci. Ostatně snaha podpořit startupovou komunitu vychází i z vyhraného výběrového řízení Evropského investičního fondu, který se rozhodoval, komu vlastně miliony eur pro rizikový kapitál svěří.

Foto: Lighthouse Ventures

Příspěvek Český fond Lighthouse Ventures vložil vyšší stovky tisíc eur do brněnského AI startupu Pekat Vision pochází z CzechCrunch

Škoda Auto DigiLab v Praze spustí mobilní službu CareDriver. Odveze seniory, postižené osoby i děti

$
0
0

Mobilita má v dnešní době celou řadu podob a její význam neustále narůstá. I proto se stále více firem zaměřuje na služby, které s mobilitou souvisí. Ať už se bavíme o nejrůznějších carsharingových službách, které vám zapůjčí dopravní prostředek, nebo přepravních společnostech, které vás samy dopraví tam, kam potřebujete.

Na poskytování služeb spojených s mobilitou se v poslední době začínají soustředit i samotné automobilky. Například Tesla připravuje svou vlastní dopravní službu v rámci flotily autonomních vozů. BMW a Daimler nedávno investovaly přes 25 miliard korun do služeb mobility a pokud jste v poslední době zavítali do německého Mnichova či Hamburku, mohli jste se zde setkat se službou CareDriver od Škoda Auto DigiLab, která nyní míří také do Prahy.

CareDriver je sociální službou zaměřenou na poskytování mobility osobám, které z nějakého důvodu nejsou schopny přepravy z místa na místo bez pomoci další osoby. Nesmíme si ji však představovat jen jako obyčejnou přepravní službu, kterou nabízí klasické taxi či Uber. CareDriver vnáší do celého procesu přepravy osob mnohem vyšší míru péče o zákazníka.

Celý projekt vznikl v rámci Škoda Auto DigiLab, což je inovační laboratoř mladoboleslavské automobilky zaměřující se na vývoj v oblasti chytré mobility, e-mobility a digitálních inovací. Mezi její projekty patří například mobilní nabíjecí stanice či doručování potravin přímo do kufru automobilu. Službu CareDriver testovala poslední dva roky v již zmíněném Německu, kde se setkala s velkým úspěchem. V průměru zde poskytla 600 jízd měsíčně a do projektu se začali zapojovat i další partneři. Pozitivní zkušenosti z Německa tak vedly k rozhodnutí nabídnout tuto službu také v Praze.

Bez obalu. Na Rohlik.cz nově nakoupíte jogurt, mléko nebo rýži ve vratných skleněných nádobách

Na středu 5. června připadl Mezinárodní den životního prostředí a největší tuzemský online supermarket...

Škoda Auto se rozvíjí v poskytovatele komplexní mobility. Mobilita má mnoho podob, Škoda proto vyvíjí ucelené koncepty mobility, s nimiž našim zákazníkům nabízíme řešení, střižená na míru různorodým osobním potřebám. CareDriver už dva roky nabízí cenný společenský příspěvek v Německu. Pozitivní zpětná vazba od našich zákazníků nás přesvědčila, abychom tuto službu nabídli také v Praze,“ říká Andre Wehner, Chief Digital Officer společnosti Škoda Auto.

K lékaři i na nákup

Mezi nejčastější klienty využívající službu CareDriver patří senioři, postižení a malé děti. Ti, popřípadě rodiče, službu objednají a speciálně vyškolený řidič se postará nejen o to, aby je v pořádku dovezl na určené místo, ale rovněž je schopen dané osobě poskytnout doprovod. Řidič tak může své zákazníky odvést přímo do školy, do nemocnice, na kroužky nebo jim pomůže při nákupu.

Řidiči jsou pro tento úkol speciálně vyškoleni a jejich výběr podléhá přísným kritériím. Nejenže musí dobře řídit, ale zároveň je nutné, aby měli sociální a komunikační dovednosti a zkušenosti v péči o děti a seniory. Díky tomu mají zákazníci vždy jistotu, že je řidič odveze v pořádku tam, kam potřebují a navíc se o ně postará.

V Praze začnou v létě tohoto roku jezdit čtyři vozy Octavia Combi, aby byl vůz schopný převézt například i invalidní vozík, které bude možné objednat prostřednictvím mobilní aplikace či po telefonu. Služba bude zpoplatněna podle doby jejího využívání, v ceně je standardně i trasa v délce 20 kilometrů. V Mnichově je například jedna hodina této služby zpoplatněná částkou 35 eur (necelých 900 korun), pokud se celý výlet vejde právě do 20 ujetých kilometrů.

Příspěvek Škoda Auto DigiLab v Praze spustí mobilní službu CareDriver. Odveze seniory, postižené osoby i děti pochází z CzechCrunch


Český Shopsys loni utržil 45 milionů korun a hlásí další investici od Reflex Capital Ondřeje Fryce

$
0
0

Česká republika patří z pohledu počtu e-shopů na hlavu k evropským velmocem a své o tom ví také Shopsys. Tuzemský specialista na vývoj internetových obchodů oznámil, že se za poslední dva roky jeho obrat téměř zdvojnásobil na více než 45 milionů korun, a v růstu nehodlá polevovat. Pomáhají mu i pokračující investice od Ondřeje Fryce a jeho fondu Reflex Capital.

Byznys Shopsysu stojí na dvou hlavních nohách. Jednak v rámci své agenturní divize staví e-shopy na míru a následně je spravuje a vedle toho také vyvíjí vlastní produkt. Tzv. Shopsys Framework je globální e-commerce platforma, která je open-source a na jejímž základě mohou agentury, e-shopy a další snadno a zdarma postavit svůj internetový obchod. A staví je na ní pochopitelně i sám Shopsys.

Celkový obrat firmy, kterou tehdy šestnáctiletý Petr Svoboda založil už v roce 2003, za uplynulý rok činil 45,2 milionu korun a o 4,68 milionu korun po odpisech a úrocích vzrostla také ziskovost firmy. Shopsys nicméně nadále zůstává v červených číslech, jelikož zatímco agenturní část je v plusu v řádu jednotek milionů korun, veškeré získané prostředky putují do vývoje nákladné platformy Shopsys Framework.

„Ve střednědobém horizontu je našim cílem co nejvíce rozšířit naši technologii a partnerský program, nikoliv vybudovat ‚cash cow‘. Proto plánujeme všechny příjmy z Shopsys Frameworku i z agenturní části Shopsysu investovat zpět do dalšího rozvoje a expanze produktu. Počítáme i s podporou dalšího externího financování,“ vysvětluje současný byznys Petr Svoboda.

Vývoj e-commerce platformy, se kterou má Shopsys globální ambice, významně financují také investoři, kteří už do firmy přinesli přes 30 milionů korun. Již třikrát do Shopsysu vložil peníze Ondřej Fryc a jeho Reflex Capital a přidal se také Michal Mička. Společně nejprve vložili v roce 2017 15 milionů korun, přičemž Ondřej Fryc před rokem přidal dalších 10 milionů.

Pale Fire Capital kupuje za více než 100 milionů korun většinový podíl v Aukru. Šéfem zůstává Kunz

Na další velký nákup se rozhodla vydat investiční skupina Pale Fire Capital, za kterou stojí trojice Jan Barta,...

Nové investiční kolo pak přišlo letos, kdy Shopsys nabral opět od Reflex Capital dalších 6 milionů korun. „Předchozí i následující investice od Reflexu čerpáme na základě vzájemně domluvených milníků a výsledků,“ prozradil pro CzechCrunch Petr Svoboda, který potvrzuje, že jelikož jde v případě Shopsys Framework o novou technologii, je její adopce delší a rozvoj produktu vyžaduje vysoké investice. Celý byznys se tak teprve rozjíždí.

„Od rozhodnutí adoptovat Shopsys Framework po spuštěný projekt uběhne většinou i více než půl roku. Máme už za sebou první úspěchy, na produktu stojí desítky e-shopů a máme řadu partnerských agentur, které naši technologii používají,“ doplňuje Svoboda s tím, že první zákazníci jsou zejména z České republiky a Slovenska, ale prodejní aktivity rozvíjí Shopsys po celé Evropě. První zájemci se již hlásí také v Německu nebo Nizozemsku.

Rychlý růst zaznamenává Shopsys i proto, že jednotlivé zakázky jsou mnohem větší než dříve (byť jejich počet v absolutních číslech klesl) a cena jedné zakázky dnes typicky přesahuje 3 miliony korun. „Reflektujeme tak výrazně vyšší nároky našich klientů, kterým poskytujeme kompletní řešení na míru. Od implementace nového e-shopu přes následnou péči a rozvoj až po návazné marketingové služby,” doplňuje Lukáš Havlásek, současný CEO Shopsysu.

Od roku 2003 Shopsys realizoval více než 800 e-shopů a mezi jeho největší klienty dnes patří Okay, Démos, B2B Partner, Office Depot, Agátin svět či Superzoo. Své více než patnáctileté zkušenosti postupně Shopsys přetavuje ve zmíněnou platformu Shopsys Framework, která je určená pro stavbu velkých e-shopů in-house týmy či specializovanými agenturami, jelikož má potřebné funkce i infrastrukturu připravené na vysokou úroveň škálování.

Příspěvek Český Shopsys loni utržil 45 milionů korun a hlásí další investici od Reflex Capital Ondřeje Fryce pochází z CzechCrunch

České studio stojící za nejprodávanější VR hrou Beat Saber vypouští hudební balíček s Imagine Dragons

$
0
0

České herní studio Beat Games, které stojí za vůbec nejúspěšnější hrou historie ve virtuální realitě, mělo od vydání svého titulu Beat Saber loni v květnu plné ruce práce nejen se zvládnutím narůstající popularity, ale především s doděláním hry a novým obsahem, který pravidelně přináší. Z titulu, u kterého tvůrci zpočátku očekávali prodej v desítkách tisíc kusů, se stal globální hit, kterého se jen za prvních 10 měsíců prodalo více než milion kusů na dvou platformách, a nezdá se, že by Beat Saber nějak zpomaloval.

Spíše naopak. V poslední době studio stojící za VR hrou, ve které mají hráči za úkol rozbíjet v rytmu hudby světelné boxy laserovým mečem, pracovalo na novém hudebním balíčku, který má navázat na ten předchozí, na němž spolupracovalo s předními DJ. Tentokrát se ovšem vše posunuje na zcela novou úroveň, jelikož Beat Saber do hry oficiálně získal populární americkou skupinu Imagine Dragons.

Ve spolupráci s ní a se studiem Universal Music tak nově mohou hráči do Beat Saberu stahovat balíček s nejnovějšími hity této kapely, která se v poslední době blýskla například populárními songy jako Bad Liar, Radioactive či Natural. Nový hudební balíček do hry samozřejmě přináší především celé nové úrovně, které mimo hudebního doprovodu a několika standardních obtížností získaly i novou grafiku do pozadí, která je založena na obalu k jednomu z nejpopulárnějších songů Imagine Dragons.

Jelikož se nejedná o zcela unikátní skladby, které by byly vytvořeny přímo pro Beat Saber, největší část celého procesu zabralo vyjednávání a řešení licencí. „Vzhledem ke složitosti licencování hudby jsme celou záležitost řešili téměř čtyři měsíce,“ říká k novému balíčku šéf a spoluzakladatel Beat Games Jaroslav Beck, který má navíc od začátku na starosti veškerý hudební doprovod ve hře.

Mezinárodní vesmírná stanice se otevře turistům. NASA bude za jednu noc účtovat 800 tisíc korun

Od příštího roku se otevře velmi zajímavá turistická destinace. Americká vládní agentura NASA oznámila, že...

Oslovil nás přímo Universal Music, slovo dalo slovo a zahájili jsme spolupráci. Kapela navíc byla nakloněna k tomu, aby se jejich hudba do Beat Saberu dostala,“ dodává Beck. Balíček s Imagine Dragons je ovšem pouze začátek, Beat Games mají s Beat Saberem i nadále velké plány a ambice zásadním způsobem změnit přístup k licencování hudby. V budoucnu tak pravděpodobně můžeme očekává mimo dalších novinek i další hudební balíčky se známými skupinami. Dost dobře mohou přes Beat Saber představit i nové album či jednotlivé skladby.

Imagine Dragons si lze pořídit do Beat Saberu na všech platformách, včetně nového Oculusu Rift, a to za 13 dolarů, tedy necelých 300 korun. Kupovat lze také jednotlivé skladby po 2 dolarech. V balíčku jich je k dispozici celkem deset a jedná se o výběr nejlepších skladeb z posledních dostupných alb. V průběhu léta navíc Beat Saber do hry přinese 360stupňové úrovně, na které láká v ukázce k hudebnímu balíčku.

Novinka studia přichází přesně na čas. Aktuálně totiž v americkém Los Angeles probíhá největší herní konferenci E3 a Beat Saber byl samozřejmě součástí proma od společnosti Sony, konkrétně její konzole PlayStation a platformy PSVR, na které je hra k dispozici.

Různě po Los Angeles má navíc Beat Saber rozmístěny billboardy od firmy Oculus, spadající pod Facebook, který nedávno vypustila na trh zmíněný VR headset Oculus Quest a Beat Saber je samozřejmě jednou z nejpropagovanějších her. Výhodou nového headsetu je především fakt, že není nutné ho připojovat k počítači, takže funguje kdekoliv zcela samostatně.

Právě Beat Saber je aktuálně jedním z hlavních taháků pro nový headset od Oculusu a viceprezident AR/VR Andrew Bosworth na konferenci Code prozradil, že jen za první dna týdny na trhu Oculus prodal obsah pro svůj nový Quest v hodnotě 5 milionů dolarů. Bližší podrobnosti Facebook neprozradil, ale můžeme předpokládat, že i Beat Saber má na tomto čísle svůj zásadní podíl.

Ukázka k novému hudebnímu balíčku:

Příspěvek České studio stojící za nejprodávanější VR hrou Beat Saber vypouští hudební balíček s Imagine Dragons pochází z CzechCrunch

S ozdravením módního e-shopu Zoot pomůže nová finanční ředitelka Lucie Zdražilová z Pietro Filipi

$
0
0

Módní e-shop Zoot má před sebou několik klíčových měsíců, během kterých by měl projít zásadní reorganizací. Takový je plán poté, co se firma dostala do finančních potíží, přestala splácet dluhy a nakonec po domluvě s věřiteli většinu pohledávek odepsala. Nyní chce nové vedení Zootu firmu ozdravit a začít konečně vydělávat. Pomoci k tomu má i nová finanční ředitelka.

Když Zoot na začátku roku oznámil, že již není dále schopen splácet své stamilionové dluhy, a požádal o ochranu před věřiteli, nastoupil do jeho vedení krizový management. Generálním ředitelem se stal Lukáš Uhl a ředitelem pro růst Robert Vojáček. Společně se pak domluvili s věřiteli na reorganizačním plánu, v němž sehrál zásadní roli Natland.

Investiční skupina Tomáše Rašky skoupila většinu pohledávek a v rámci reorganizačního plánu je proměnila v kontrolní podíl v dosud ztrátovém e-shopu. Pod novým vedením se však chce poměrně rychle dostat do černých čísel a už v příštím roce být v provozním zisku EBITDA ve výši 30 milionů korun. S vylepšením finanční situace Zootu nově pomůže Lucie Zdražilová, která přichází na pozici finanční ředitelky.

V nově budovaném manažerském týmu se připojí právě ke zmíněné dvojici Lukáš Uhl a Robert Vojáček, společně chtějí nastavit fungující byznys model, který postaví Zoot na nohy. Do problémů ho v předchozích letech dostala především nezvládnutá rychlá expanze a nekontrolovaně rostoucí náklady, což bude mít za úkol ukočírovat právě Zdražilová.

„Za svou dosavadní profesní kariéru jsem posbírala zkušenosti jak z oblasti online obchodů, tak světa módy, což se nyní v Zootu krásně potkává. Nyní je nejdůležitější dostat cashflow a náklady pod kontrolu, což vidím jako jeden z hlavních problémů starého Zootu,“ hlásí v nové misi Lucie Zdražilová, která v loňském působila jako finanční ředitelka v módní značce Pietro Filipi poté, co ji převzal Michal Mička. Právě tam se ostatně sešla s Uhlem i Vojáčkem a nyní se opět dávají dohromady.

Český Shopsys loni utržil 45 milionů korun a hlásí další investici od Reflex Capital Ondřeje Fryce

Česká republika patří z pohledu počtu e-shopů na hlavu k evropským velmocem a své o tom ví také Shopsys. Tuzemský...

„Je potřeba správně nastavit a zautomatizovat finanční procesy a skladové hospodářství, které bude fungovat ve stabilním účetním systému a bude poskytovat kvalitní data pro finanční řízení podniku. A v neposlední řadě úspěšně dokončit proces reorganizace,“ dodala Zdražilová. Do Zootu si přináší zkušenosti také z českého startupu Dáme jídlo, v němž v roli CFO působila v letech 2013 až 2018. Také tam se potkala s Lukášem Uhlem, který v Dáme jídlu působil tři roky v roli CEO.

Příspěvek S ozdravením módního e-shopu Zoot pomůže nová finanční ředitelka Lucie Zdražilová z Pietro Filipi pochází z CzechCrunch

Mapy.cz umožní ve spolupráci s Booking.com rezervaci ubytování kdekoliv po světě

$
0
0

Mapy.cz patří mezi českými uživateli k těm nejoblíbenějším aplikacím. Denně je využívá až 750 tisíc z nich, ať už skrze mobilní zařízení či počítač. Aplikace totiž přináší mnohem více, než jen pouhé vyhledání zadané adresy a navigace k ní. Mapy.cz nabízejí nejrůznější body zájmu, informace o cenách pohonných hmot, jsou schopny naplánovat libovolně dlouhou trasu po těch nezajímavějších místech v okolí, ať už pěšky, na kole či autem a přináší i informace o jízdních spojích či hodnocení firem.

Již dávno navíc nejsou Mapy.cz jen mapou České republiky, ale přinášejí kompletní mapy celého světa. Díky tomu je lze využívat i na cestách do zahraničí, při kterých se zajisté hodí i nová funkce, kterou umožnilo partnerství s globální službou Booking.com. Díky nové spolupráci jsou Mapy od tuzemské internetové jedničky Seznam.cz schopny svého uživatele po celém světě nejen navigovat, ale také mu vyhledat a snadno zarezervovat vybrané ubytování.

Letošní léto bude na Mapách nejen o cestování po České republice, ale už i o možnosti rezervace ubytování prostřednictvím pár kliků, a to po celém světě. Poskytujeme tak nově informace o hotelu, samotnou rezervaci lidé provedou až na webu Booking.com,“ upřesňuje Jakub Faifer, produktový manažer služby Mapy.cz.

Novou službu je možné využívat od dnešního dne a lidé díky ní budou moci najít hotel a jednoduše skrze odkaz přejít přímo na stránky Booking.com, kde si zarezervují ubytování přesně podle svých představ. Uživatelům aplikace Mapy.cz se tak nabízí až 1,6 milionů hotelů, apartmánů a penzionů, o kterých si mohou přečíst potřebné informace, dozvědí se recenze od hostů, prohlédnou si fotografie a pokud budou spokojeni, mohou rovnou provést rezervaci. Po rezervaci je aplikace k místu vybraného pobytu zavede a uživatel se ještě může podívat, co zajímavého v okolí hotelu stojí za návštěvu.

windy-web

TipMeteorologický projekt Windy Iva Lukačoviče nově ukáže mapu kvality vzduchu po celém světě

Jedná se o další novinku před letní turistickou sezonou, před nedávnem se totiž Mapy.cz propojily také s Windy.com Iva Lukačoviče, zakladatele a majitele Seznamu, a nabízí lokální předpověď počasí, opět po celém světě. Pro řidiče zase v dubnu představily navigaci v jízdních pruzích a rychlostní limity, což začínají v Česku zavádět také konkurenční Google Mapy.

Příspěvek Mapy.cz umožní ve spolupráci s Booking.com rezervaci ubytování kdekoliv po světě pochází z CzechCrunch

Heureka míří k prodeji za 7,5 miliardy korun. Mall Group místo Havrlanta povede Oldřich Bajer

$
0
0

Na českém internetovém poli se schyluje k velkému obchodu. Stáj Mall Group by měl brzy opustit cenový srovnávač Heureka. Ještě není jasné, komu výdělečný portál připadne, ale podle všeho zůstane u jednoho ze současných akcionářů Mall Group. Mezi nimi jsou Rockaway Jakuba Havrlanta, PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem.

Informace o tom, že by se mohl ziskový cenový srovnávač vyvázat ze ztrátové Mall Group, se objevila již na začátku června a Hospodářské noviny nyní potvrdily, že jednání o prodeji Heureky skutečně probíhají a zároveň finišují. Podle Jakuba Havrlanta, který aktuálně řídí právě Mall Group, je již známa i cena, za kterou nový majitel firmu získá – bude to zhruba 7,5 miliardy korun, na kolik Heureku ocenili zahraniční zájemci.

Přestože prý kolem internetového srovnávače cen kroužili zájemci ze zahraničí, v Mall Group nakonec padlo rozhodnutí, že Heureka zůstane tzv. doma, o což měl stát především Daniel Křetínský. Zatím ale není jasné, komu z trojice akcionářů firma připadne. Původně se spekulovalo o tom, že ji bude chtít získat pro sebe Petr Kellner, ale jednání stále probíhají.

Heureka totiž představuje výnosný byznys. V loňském roce vyrostl provozní zisk srovnávače o desítky procent na 546 milionů korun a zatímco celá Mall Group se stále nemůže dostat z miliardové ztráty, Heureka představuje příležitost, jak si mohou dosavadní akcionáři alespoň částečně vylepšit skóre. Když totiž Havrlant, Kellner a Křetínský s Tkáčem před třemi lety vstupovali do společného internetového byznysu, očekávali, že se jim podaří přetočit Mall Group do černých čísel mnohem dříve.

PPF i Křetínský s Tkáčem zůstávají

„Prodejem Heureky získá Mall Group peníze na rozvoj. Zároveň to dává smysl i kvůli střetu zájmů,“ uvedl pro Hospodářské noviny Jakub Havrlant. Když se totiž rozhodlo, že Heureka bude součástí skupiny Mall Group, do které patří i celá řada e-shopů v čele s Mall.cz, CZC.cz či Vivantisem, konkurenční internetové obchody protestovaly a například největší tuzemský e-shop Alza z Heureky odešel.

Součástí Mall Group je dnes také například internetový supermarket Košík.cz nebo vlastní platební metoda Mall Pay. Podílově by se nicméně nemělo v Mall Group nic měnit ani po prodeji Heureky. Jakub Havrlant a jeho Rockaway si udrží 20 procent, PPF a Křetínský s Tkáčem po 40 procentech. Změna má ovšem proběhnout v nejvyšším vedením.

lucie-zdrazilova

TipS ozdravením módního e-shopu Zoot pomůže nová finanční ředitelka Lucie Zdražilová z Pietro Filipi

Přestože to mělo být původně jen dočasné řešení, Jakub Havrlant nakonec strávil v čele Mall Group dva a půl roku a až nyní dokázal najít svého nástupce. Každodenního řízení celé skupiny se ujme Oldřich Bajer, který spoluzaložil Centrum.cz a byl významným investorem v módním e-shopu Zoot.

Právě u Zootu, který aktuálně prochází kvůli finančním problémům restrukturalizací, se Havrlant s Bajerem potkali, když se řešilo, zda Mall Group do módního e-shopu nevstoupí. Nakonec tato varianta padla, ale Oldřich Bajer se nakonec do Mall Group přesto dostane. „Hledal jsem manažera, který bude 14 hodin denně makat a bude to digitální člověk. Ne korporátní člověk, ale byznysmen. A to on je. Já se přesouvám do role předsedy představenstva a dál nesu zodpovědnost za výsledky firmy,“ dodal Havrlant.

Foto: Reprofoto YouTube/SJK

Příspěvek Heureka míří k prodeji za 7,5 miliardy korun. Mall Group místo Havrlanta povede Oldřich Bajer pochází z CzechCrunch

Miliardář Daniel Křetínský a spol. kompletně pohltí tuzemské Rádio Zet

$
0
0

Sesterská společnost Czech Media News s názvem Czech Radio Center (Active Radio), která spadá do rukou miliardářů Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a Romana Korbačky, má v nejbližší době získat do svého portfolia další nový přírůstek. Tím je tuzemské Rádio Zet, ve kterém skupina po loňských nákupech získala 50% podíl. Nyní by ho měla navýšit o dalších 50 procent a rádio tak plně pohltit.

Vyplývá to z informací serveru HlídacíPes. Rádio Zet v Česku vysílá na frekvenci bývalého českého vysílání stanice BBC. V roce 2017 stejnojmenná provozní společnost Rádia Zet prodělala kolem 6,5 milionu korun, o rok dříve dokonce přes 11 milionů. Tržby stanice za rok 2017 činily jednotky milionů korun.

Rádio Zet není nijak velkým byznysem, který by měl Křetínskému a spol. přinést ohromné zisky, ale v celkém součtu jde zase o další střípek k ovládnutí mediálního trhu v Česku. Rádio dle dostupných veřejných dat poslouchá zhruba 9 tisíc posluchačů denně a 24 tisíc týdně, zásadním způsobem začala aktivita klesat po rozejdu rádiové stanice ČRo Plus.

Příspěvek Miliardář Daniel Křetínský a spol. kompletně pohltí tuzemské Rádio Zet pochází z CzechCrunch

Filmovou databázi FDb.cz koupila skupina HyperMedia. Chce začít šlapat na paty ČSFD

$
0
0

Už téměř 16 let funguje na českém internetu filmová databáze FDb.cz, na které najdete informace o filmech, režisérech a další zprávy z filmového světa, přičemž každý měsíc ji navštíví 660 tisíc uživatelů. Stále je to ale jen zhruba pětina oproti lídrovi trhu, konkurenční Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD), což se však má nyní měnit. FDb.cz totiž získává nový majitel a má s databází velké plány.

Známý sériový podnikatel Pavel Matoušek, který už na českém internetu založil celou řadu projektů, s Filmovou databází přišel v roce 2003. Těsnou nadpoloviční většinu ve firmě vlastnil spolu se svým kolegou Martinem Matouškem, zbylých 49 procent držela společnost United Movie Rentals a společně nyní celý projekt prodali do rukou firmy HyperMedia, která se zabývá internetovým marketingem a patří ji mimo jiné portál HyperInzerce.cz. Od jara pak HyperMedia většinově vlastní reklamní skupina BigBoard.

„S FDb.cz máme velké plány. Filmoví fanoušci se tak již nyní mohou těšit na mnoho pozitivních změn, které určitě přivítají, a stejně tak na proměnu webové stránky FDb.cz, která získá atraktivnější a uživatelsky příjemnější prostředí,“ říká Petr Beneš, výkonný ředitel společnosti HyperMedia, který na dotaz CzechCrunche odmítl prozradit, kolik Filmová databáze jeho firmu stála.

Ohledně budoucích plánů už byl ovšem Peter Beneš sdílnější. Hlavní konkurencí Filmové databáze je ČSFD.cz, které navštíví měsíčně tři miliony uživatelů, a právě na dotahování lídra trhu se chtějí HyperMedia v následujících měsících soustředit.

„ČSFD je pro nás v tuto chvíli hlavní konkurencí, ale určitě ji budeme chtít předčit hlavně kvalitním obsahem, čtivými recenzemi a celkovou přehledností stránek. Plánujeme také redesign celého webu,“ prozradil Beneš, podle kterého mají být recenze jednotlivých filmů a jejich hodnocení na prvním místě. Na FDb.cz tak mají uživatelé do budoucna najít kvalitnější obsah.

mapy.cz-booking4

Přečtěte si takéMapy.cz umožní ve spolupráci s Booking.com rezervaci ubytování kdekoliv po světě

Filmovou databázi dnes podle Beneše navštíví 660 tisíc reálných uživatelů měsíčně a přilákat další má i zmíněný kompletní redesign webu, který bude počítat s responzivitou a lepším zobrazením na mobilních zařízeních, což byla dosud slabší stránka celého projektu. Byznys FDb.cz je nicméně postaven především na reklamních systémech a s ročním obratem v nižších jednotkách milionů korun je dlouhodobě ziskový.

Původní vlastníci z Filmové databáze kompletně odcházejí. Pavel Matoušek se nyní po projektech jako Benefi či AAApoptávka.cz věnuje novému byznysu, v němž opět spolupracuje s Martinem Matouškem. Jde o portál Modemi.cz, který slouží jako rychlý online vyhledávač módy a agregátor tuzemských obchodů.

Příspěvek Filmovou databázi FDb.cz koupila skupina HyperMedia. Chce začít šlapat na paty ČSFD pochází z CzechCrunch


Luxusní značka Louis Vuitton míří na Pražský hrad. Za více než 15 milionů korun obsadí Vladislavský sál

$
0
0

V Čechách, na Moravě, ani ve Slezsku nenajdete reprezentativnější prostor, než je Vladislavský sál, který je součástí Starého královského paláce na Pražském hradě. Unikátní prostor, který na první pohled zaujme jedinečnou krouženou klenbou, byl postaven na přelomu 15. a 16. století rukou slavného architekta Benedikta Rejta. Od doby svého vzniku změnil podobu jen nepatrně a vždy sloužil k těm nejreprezentativnějším účelům, ať už za dob českých králů a zemské šlechty, kteří v něm pořádali korunovační hostiny, či za éry československých a českých prezidentů, kteří v něm byli voleni, udělovali vyznamenání a skládali své sliby.

Příští týden však bude tento prostor svědkem zcela jiné události, která bude mít s českou státností pramálo společného. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, Pražský hrad pronajal Vladislavský sál luxusní módní značce Louis Vuitton, která zde zahájí výstavu své nové kolekce šperků. Vůbec poprvé tak budou prostory sálu využity pro komerční účely, pokud nepočítáme vybírání vstupného od běžných návštěvníků.

„Mohu potvrdit, že dne 22. června se ve Vladislavském sále uskuteční galavečeře společnosti Louis Vuitton,“ sdělil Aktuálně.cz David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu. Hrad až doposud pro podobné účely pronajímal například Španělský sál, Míčovnu či Rudolfovu galerii. Podle informací dostupných z kontraktu mezi pronajímatelem a nájemcem svolil Hrad ke zcela výjimečnému pronájmu z toho důvodu, že je Louis Vuitton po celou dobu své existence spjat s kulturním dědictvím. A podle Ladislava Špačka, bývalého mluvčího Václava Havla, je důvodem také snaha Pražského hradu najít cestu, jak zvýšit své příjmy.

Šatna z komnat králů

Francouzská oděvní značka má údajně Správě Pražského hradu zaplatit 605 tisíc eur, tedy přibližně 15,5 milionu korun. Nejedná se však o částku za jediný večer, ale sál a ostatní prostory Starého královského paláce budou společnosti k dispozici celkem pět dní od 19. do 23. června. První tři dny jsou vyhrazeny na přípravy celého galavečera, který se bude odehrávat především v prostorách Vladislavského sálu, a ostatní místnosti jako královské pokoje či Stará sněmovna budou sloužit například jako šatny či prostor pro techniku.

favi-praha-kancelare-m

Přečtěte si takéČeský vyhledávač nábytku Favi se přestěhoval do nových kanceláří v Galerii Myšák. Podívejte se dovnitř

Sama velká událost se odehraje v sobotu 22. června od 15 hodin a bude trvat do 23 hodin. Celkem je pozváno 340 hostů, kteří si budou moci během banketu prohlédnout novou kolekci šperků v celkové hodnotě přesahující 1 milion eur (přibližně 25,5 milionu korun). Následně se výstava klenotů přesune do jiného reprezentativního objektu, kterým bude Trójský zámek. V něm budou klenoty vystavovány pro pozvané hosty až do 28. června. Za zapůjčení zámku zaplatí Louis Vuitton dalších 4,551 milionu korun bez daně.

Louis Vuitton, celým jménem Louis Vuitton Malletier, patří mezi nejluxusnější francouzské oděvní značky. Společnost, jejíž ikonou je monogram jejího zakladatele LV, byla založena v roce 1854. Vuitton se nejvíce proslavil svými lehkými cestovními kufry s plochým dnem. Dnes se kromě cestovních zavazadel společnost soustředí také na návrhy kabelek, šatstva, hodinek a dalších módních doplňků. Celková hodnota společnosti, která patří do obřího koncernu LVMH, byla v minulém roce odhadována na zhruba 900 miliard korun.

Foto: DXR

Příspěvek Luxusní značka Louis Vuitton míří na Pražský hrad. Za více než 15 milionů korun obsadí Vladislavský sál pochází z CzechCrunch

Tesla v Česku vybuduje další dva nové Superchargery

$
0
0

Stejně jako se zvyšuje počet elektromobilů, které brázdí české silnice, roste i počet nabíjecích stanic, jež mohou řidiči využít pro dobití baterií. Přestože je nabíjecí infrastruktura v Česku stále relativně v plenkách, objevují se stále nové a další rychlodobíjecí stanice u nás chystá také Tesla.

Dosud měla kalifornská automobilka Elona Muska, která se specializuje právě jen na elektromobily, v Česku tři tzv. Superchargery, ale na mapě na svém webu nyní odhalila, že ke třem stávajícím stanicím přibudou další dvě.

Zatímco Superchargery u Humpolce, v Olomouci a Vestci u Prahy svítí červeně, protože již delší dobu fungují, nové lokace u Českých Budějovic a ve Žďárku u Ústí nad Labem jsou šedivé. Tesla u nich uvádí, že by tu chtěla nové rychlonabíječky otevřít do konce roku 2020.

Z pohledu Tesly půjde o logický krok, protože jeden nový Supercharger by byl na severu země při cestách do Německa, druhý zase na jihu při cestě do Rakouska. Jeden pak má Tesla přímo u Prahy, druhý na půli cesty mezi Prahou a Brnem a třetí u Olomouce, takže byť jich je prozatím pro vyšší komfort při nabíjení velmi málo, Tesla se alespoň snaží strategicky pokrýt celou zemi.

Příspěvek Tesla v Česku vybuduje další dva nové Superchargery pochází z CzechCrunch

Spustili jsme nový CzechCrunch. Podívejte se na největší změny a novinky, které přináší

$
0
0

V září tohoto roku tomu bude už 6 let, co byl spuštěn CzechCrunch. Z původně hobby blogu, který chtěl zjednodušenou formou informovat o zajímavých informacích ze světa startupů, se v průběhu let stal dospělý projekt, který čtenáře pravidelně zásobuje obsahem ze světa byznysu, technologií, startupů, ale například i cestování nebo vzdělávání.

Hodně jsme vyrostli, ostatně z původní „one-man show“ se stalo, věřím, seriózní a nezávislé médium s devítičlenným týmem lidí, který se svojí energií a poctivostí zasloužil o to, že CzechCrunch si aktuálně měsíčně přečte okolo 550 tisíc čtenářů. To je skvělé číslo a všem čtenářům a čtenářkám, kteří k němu přispívají, bych chtěl tímto poděkovat. Mimo jiné právě zmíněnou nezávislost vnímáme jako jednu z nejdůležitějších metrik. CzechCrunch nemá žádné investory, nepatří žádnému mediálnímu domu ani bohatému mecenáši, ale pouze nám. To je něco, o co se spousta v mých očích jinak kvalitních online médií opřít nemůže, a vidíme to do budoucna jako velkou konkurenční výhodu.

Zároveň ale vnímáme velké příležitosti a mezery, které bylo potřeba zaplnit, a dalším logickým krokem bylo proto CzechCrunch uzpůsobit aktuálním potřebám a více ho zprofesionalizovat. I proto jsme se rozhodli pro kompletní redesign, který nyní CzechCrunch posouvá z blogového formátu více do stylu tradičního online média a portálu. Už delší dobu se snažíme přinášet nejen novinky, ale i podrobnější ekonomické rozbory, rozhovory a detailní reportáže a právě tuto potřebu jsme při designování nového vzhledu velmi zohledňovali.

CzechCrunch totiž do budoucna nebude pouze online médium, ale i platforma s přidruženými funkcemi a službami. Brzy tak představíme nový pracovní portál, databázi firem, říkejme ji například „obchodní rejstřík 3.0“, ve které bude možné přehledně dohledávat například investice v jednotlivých tuzemských firmách, vyhledávač eventů a samozřejmě také další obsahové vertikály, které doplní náš již fungující magazín o Applu, AppleCrunch.

Důležité bylo i samotné technické řešení. Web jsme pročistili, výrazně zrychlili a většinu věcí napsali sami na míru. Novinkou je express sekce pro krátké zprávičky, několik layoutů pro jednotlivé druhy článků, samozřejmě také plná podpora Retiny a responsivity s důrazem na mobilní zařízení. Ostatně, přibližně 55 procent čtenářů dnes CzechCrunch pročítá hlavně z mobilů a tento trend se bude s největší pravděpodobností i nadále zvyšovat. A my se zase budeme snažit zvyšovat kvalitu naší dennodenní práce a přinášet vám ten nejlepší možný obsah.

Děkuji za pozornost, věřím, že se nový CzechCrunch bude líbit, a zároveň uvítáme jakoukoliv pozitivní i negativní zpětnou vazbu k jeho nové podobě. Psát nám můžete na info@czechcrunch.cz.

Michal Ptáček
zakladatel

Příspěvek Spustili jsme nový CzechCrunch. Podívejte se na největší změny a novinky, které přináší pochází z CzechCrunch

Slovenský producent Jaro Slávik spouští vlastní talentovou aplikaci. Získal na ni desítky milionů korun

$
0
0

Bývalý výkonný ředitel slovenské a ukrajinské pobočky hudebního vydavatelství EMI či východoevropské Warner Music ve Vídni a především známý hudební producent, který spolupracoval s umělci jako Shaggy, Anastacia, Sean Paul nebo Phil Collins. Tak by se dal ve zkratce popsat Jaro Slávik, který je v posledních letech mimo jiné vidět i díky talentové soutěži Česko Slovensko má talent, v níž vystupuje jako jeden z porotců.

I když je Slávik na veřejnosti vidět především na televizních obrazovkách, v pozadí buduje i velmi úspěšný byznys, který se soustředí na hledání především hudebních talentů. Právě vyhledávání talentů je Slávikovou vášní již přes dvě dekády, během kterých rodák z Bratislavy objevil například ukrajinskou zpěvačku Ruslanu, jež následně vyhrála soutěž Eurovize, nebo organizoval koncert Madonny v Moskvě. A vedle toho vedl evropské pobočky předních vydavatelství.

I přes své četné aktivity si nicméně dnes čtyřiačtyřicetiletý Slávik v pestrém harmonogramu našel čas na budování vlastního startupu, kterému se věnuje již od minulého roku. Jmenuje se BOOYANG a jde o nový přístup k talent managementu v rámci mobilní aplikace, do které se mohou zapojit účastníci z celého světa, soupeřit mezi sebou v množství kategorií a získat jak finanční odměnu, tak další zviditelnění. A brzy bude hotovo.

Prezentovat svůj vlastní talent mohou uživatelé v rámci aplikace v mnoha kategoriích – od komedie, sportu, řemesel přes zpěv a tanec až po gastronomii a fashion. Právě například ve sportu je obrovský potenciál, protože existuje množství aktivit, které se sice hromadně například na televizních obrazovkách nebo stadionech nesledují, ale jsou pro oko zajímavé. Ať už jde třeba o horolezectví nebo tělový trénink ve fitness centru – i to lze teoreticky na zábavní platformě ukázat.

Cílem je pobavit lidi, a to jakýmkoliv způsobem. Jednotlivé talentové soutěže finančně podporuje samotná platforma, nicméně i když soutěžící nevyhrají, mohou je stále podpořit i ostatní uživatelé. Právě díky aktivitě uživatelů ostatně bude možné určovat budoucí trendy.

„Nyní pracujeme se zhruba tisíci aktivními videi, které budou dostupné již při testovací fázi. Během ní pravděpodobně na platformu získáme další dva nebo tři tisíce videí. Naplno ven tak půjdeme s vcelku solidním balíčkem zábavy,“ popisuje Slávik na úvod našeho videohovoru mezi Prahou a jeho domovskou Bratislavou. Nová aplikace vstoupí do testování zhruba v průběhu července, jakmile se doladí veškeré potřebné formality a zbývající funkce, na kterých pracuje již přes půl roku více než třicetičlenný tým. Oficiální spuštění už má jasně dané datum: 1. září.

„Slovenská televize JOJ, která vysílá Česko Slovensko má talent, má zájem o marketingovou podporu pořadu i aplikace, což by mělo spočívat ve vytvoření online, ale i TV magazínu o nejzajímavějších talentech z různých oblastí. I proto víceméně nemám ten luxus vybírat si, kdy reálně aplikace vyjde ven, datum je dané,“ odhaluje jeden z bičů, které Slávika a jeho tým pohání kupředu. „Nově projevili zájem o jednání o spolupráci i zástupci TV Prima,“ dodává Slávik.

Spolupráce s televizí se navíc nebude týkat pouze nového webového serveru, ale také zhruba desetiminutového pořadu, ve kterém se budou pravidelně ukazovat největší talenty z aplikace. A rozhodovat o jejich úspěchu, či neúspěchu budou jejich diváci.

Souboj s monotónností

Pochopitelně ani vývoj BOOYANG, jehož jméno je odvozeno od mýtického ostrova a zároveň exotického letoviska, se neobešel bez zdržení a komplikací, jak už to ve startupovém světě bývá. Odsunulo se i testování, které původně mělo začít už v průběhu června, ale nakonec se vše posouvá až na červenec. Slávik nicméně hlásí, že to zářijové spuštění nijak neovlivní. Jeho tým si navíc dával velký pozor, aby nenarazil na stejný problém jako spousta jiných a nových zábavních aplikací – totiž to, že nemají dostatek obsahu, a narážíte pak na pořád jedna a ta samá videa.

„Už při současném množství se uživateli každých několik minut zobrazí vždy nový obsah. S rostoucím počtem zapojených uživatelů se tato doba samozřejmě zkracuje, navíc je složité zkonzumovat veškerý nový obsah během tak krátké doby,“ doplňuje. Při spuštění testovací verze by ostatně v aplikaci mělo být přes 3 tisíce minut čistého záznamu, tedy více než 50 hodin. BOOYANG ani nehledá způsob, jak se vyrovnat stávajícím dominantním platformám jako YouTube, TikTok či Facebook, ty fungují na zcela jiném principu.

„Dosah a potenciál aplikace je neporovnatelný s čímkoliv, co jsem prozatím vytvořil.“

Na novém startupu aktuálně pracují desítky lidí. Přes polovinu z nich tvoří tým designérů, vývojářů a analytiků, zbytek převážně prodejní tým – což je na začínající startup již velmi solidní rozložení. „Podobný druh aplikace nejde dělat metodou pokus-omyl. Nejde vše spustit a čekat, co se bude dít, je potřeba do toho jít naplno,“ popisuje ambice svého projektu Slávik.

O tom, že projektu bezmezně věří, svědčí i fakt, že do něj sám vložil částku, za kterou si dle jeho slov lze na Slovensku koupit byt. Celkem má startup k dispozici lehce přes 1 milion eur, na který se Slávik složil spolu s dalšími dvěma spoluzakladateli a také jedním slovenským investičním fondem, který se rozhodl do firmy vstoupit.

Jaro Slávik navíc nevěří na něco mezi, aplikace zkrátka buď uspěje, nebo ne. V případě úspěchu je připraven věnovat se jí naplno na úkor ostatních současných aktivit, které se aktuálně mimo natáčení pro televizi točí také kolem vlastní firmy a sportovního marketingu. Kombinace několika věcí naráz by už pak prý nedávala příliš velký smysl. „Dosah a potenciál aplikace je neporovnatelný s čímkoliv, co jsem prozatím vytvořil,“ usměje se Slávik, když usrkává ze své čerstvě udělané kávy.

tomas-hodbod-glami

Přečtěte si takéČeský módní vyhledávač Glami expanduje do dalších tří zemí. E-shopům chce letos přinést 5 miliard korun

Aplikace si na sebe prý dokáže vydělat zhruba za tři roky. Nabídne hned několik možností monetizace, mezi kterými dominuje samozřejmě klasická reklama a nechybí ani prémiová verze aplikace nebo různé placené balíčky pro zvýhodnění pozice v trendech. „Plánujeme i spolupráci se značkami, které budou jednotlivé kategorie sponzorovat. Stejně tak budou moci partneři podpořit i samotné soutěže, které běžně poběží zhruba šest týdnů,“ doplňuje Slávik.

Oproti jiným zábavním aplikacím, které fungují dobře především v Asii, navíc nabízí Slávikův startup místo virtuální měny rovnou výplatu v eurech. Místo přepočtů tak bude možné rovnou vidět, kolik člověk za výhru v některé z talentových soutěží získá. Slávik věří, že i taková maličkost jako zapojení reálné měny místo vymýšlení virtuálních odměn, které lze později směnit, jsou cestou k vítězství. Především proto, že běžné měně rozumí každý, včetně generace nad 40, třeba i 50 let, která může zastoupit podstatné místo na platformě.

Aplikace bude prozatím fungovat na Slovensku a v České republice, později by se měl startup rozšířit i dále do zahraničí, především na další středoevropské a východní trhy jako Ukrajina nebo Rusko, ale také na Střední východ či do Asie, především pak té jihovýchodní. To jsou ovšem plány na roky dopředu, aktuálně bude hrát prim tuzemský trh. O expanzi bude rozhodovat především spolupráce s lokálními lidmi, kteří na nich mají mnohaleté zkušenosti.

Ambice vstupu na americký trh prozatím Slávik s aplikací rozhodně nemá a dost dobře tam možná ani nikdy nevstoupí. Proniknout na saturovaný trh zábavy, který se zásadně liší stát od státu, je opravdu hodně složité. Na otázku, jak chce vůbec spolu se svým týmem přilákat lidi do aplikace a následně je udržet aktivní, Slávik odpovídá: „Máme vytvořený systém, díky němuž si lze navolit a měnit 9 talentů, kteří budou v nejbližší době úspěšní, a následně se porovnávat s ostatními v jejich tipech. První, který dosáhne u svých tipů na 10 milionů zhlédnutí, bude moct nominovat talenty do různých kategorií.“

Součástí celého ekosystému je samozřejmě více prvků gamifikace, stejně jako chat, ve kterém je možné napřímo komunikovat s jednotlivými umělci. Tím se talenti mohou opravdu cítit tak, že mají před sebou obrovské publikum se zájmem o jejich čísla. Nyní ovšem Slávika a jeho tým čeká největší zkouška – otestování konceptu a spuštění do reálného provozu. Na to vše má startup aktuálně necelé tři měsíce.

Příspěvek Slovenský producent Jaro Slávik spouští vlastní talentovou aplikaci. Získal na ni desítky milionů korun pochází z CzechCrunch

RegioJet prodal dluhopisy za téměř 1 miliardu korun. Nakoupí a zmodernizuje díky tomu desítky vagonů

$
0
0

Dluhopisy se mezi českými firmami stávají stále oblíbenějším instrumentem, jak financovat svůj další rozvoj. Soukromý železniční dopravce RegioJet, který patří podnikateli Radimu Jančurovi, se rozhodl prostřednictvím dluhopisů financovat především další rozvoj svého vozového parku ve vlakové dopravě a pro tyto účely úspěšně prodal emisi zajištěných dluhopisů v celkové výši 921 milionů korun.

Jeden z nejvýznamnějších soukromých dopravců v regionu vydal zajištěné dluhopisy se splatností 5 let ve spolupráci s Českou spořitelnou a emise bude obchodovaná na pražské burze. Zájem projevily jak institucionální investoři, tak klienti z privátního bankovnictví.

„Zájem o emisi dluhopisů dopravce RegioJet vysoce předčil naše očekávání. Ukazuje to, že RegioJet je nejen perspektivním a preferovaným dopravcem v očích zákazníků, ale vykazuje také výrazně pozitivní ekonomické výsledky. Po loňském zisku ve výši 102 milionů korun korun očekáváme v letošním roce jeho další růst z aktivit ve vlakové dopravě,“ říká Petr Kohoutek, finanční ředitel Student Agency holdingu, do kterého RegioJet spadá.

Podle předběžných výsledků vykázal RegioJet v prvním čtvrtletí letošního roku hrubý zisk ve výši 18 milionů korun a svůj další rozvoj chce nyní podpořit necelou miliardou korun z dluhopisů. RegioJet plánuje investovat do pořízení a modernizace až stovky vozů, přičemž zbývající část financí získaných z emise dluhopisů využije na refinancování stávajících úvěrů od bank.

Novými vozy bude RegioJet posilovat zejména stávající spoje, a to především mezi Prahou a Brnem, kde často poptávka vysoce převyšuje nabídku a bývají vyprodané na několik dní dopředu. K současným pětivozovým soupravám proto přibudou jeden až dva nové vozy, jak napsaly Hospodářské noviny.

tomas-cupr-rohlik2

Přečtěte si takéŠéf Rohlik.cz Tomáš Čupr vyprodal dluhopisy za 777 milionů korun. Nově je lze obchodovat na burze

Letos RegioJet očekává nasazení 10 nových vozů od rumunského výrobce Astra a rekonstrukci dalších 30 stávajících, přičemž ve všech vozech se mají objevit dotykové obrazovky se zábavním systémem pro každou sedačku. Dosud byl takový vůz v každé soupravě obvykle jeden, nově přibudou další.

Jen za první tři měsíce roku 2019 cestovalo dálkovými vlaky RegioJetu 1,4 milionu cestujících, což je o 12,6 procenta více než v předchozím roce. Nelze se tedy divit, že RegioJet potřebuje svůj vozový park posílit. Vedle trasy z Prahy do Brna, která pak pokračuje na Vídeň, či Bratislavu, se jedná ještě o trasy Praha – Ostravsko a Praha – Košice.

Současně s růstem cestujících narostly v prvním čtvrtletí i tržby, meziročně o 10 procent na více než 330 milionů korun. RegioJet vedle rozvoje vozového parku čeká v následujících letech také souboj jak na domácí půdě, tak v zahraničí, kam chce více pronikat.

„Zaměřujeme se 100 % na dosahování růstového hospodaření společnosti, na zajištění dlouhodobého financování pro další silný rozvoj a očekávaných investic v řádech miliard korun v nastávajícím období. RegioJet musí dbát na silnou finanční stabilitu, aby mohl v soutěžích konkurovat velkým evropským státním dopravcům, jako jsou například rakouské dráhy ÖBB,“ dodává Petr Kohoutek.

Příspěvek RegioJet prodal dluhopisy za téměř 1 miliardu korun. Nakoupí a zmodernizuje díky tomu desítky vagonů pochází z CzechCrunch

Viewing all 3217 articles
Browse latest View live