Quantcast
Channel: Nepřehlédněte - CzechCrunch
Viewing all 3217 articles
Browse latest View live

Vlastimil Hrabal: Jak se rozjíždí asijský startup se zakladatelem Skypu a čínskými milionáři

$
0
0

Vlastimil Hrabal v rámci finanční skupiny Home Credit dlouhá léta řídil budování zahraničních poboček společnosti Home Credit v Indii a následně na Filipínách. V květnu loňského roku se však přesunul do Hongkongu, kde z pozice VP of Offline Retail Sales pomáhá budovat ambiciozní čínského fintech Oriente, v jehož pozadí stojí například spoluzakladatel Skypu Geoffrey Prentice. Právě rozjezd nového projektu na dravém asijském trhu popisuje Hrabal na následujících řádcích.

Stát na začátku nového byznysu je vždycky výzva. Tím spíš, pokud na startovní čáře stojíte s kapacitami jako Geoffrey Prentice, který spoluzaložil Skype, nebo Hubert Tai, jehož Lu.com je nejhodnotnější čínskou peer-to-peer lendingovou službou. Víte, že to bude extrémně náročné, a zároveň tušíte, že to bude stát za to. Tohle jsou mé osobní zkušenosti s rozjížděním startupu s lidmi, jejichž dosavadní práci zná většina planety.

Globální vize, džíny a tričko

Před prvním hongkongským setkáním s budoucím šéfem Geoffreym jsem nevěděl, co čekat. I proto jsem se po přistání převlékl do obleku, uvázal si kravatu a vyrazil na místo určení – kde na mě čekal velmi neformálně oblečený muž. V ošacení jsme se sice nepotkali, ve vizi, kam by mělo směřovat právě vznikající Oriente, už ale ano. Okamžitě mě oslovily globální ambice projektu a pochopil jsem, že tady nepůjde o malou lokální platformu, která se časem teoreticky může rozšířit do zahraničí. Tak jako Skype vznikal s vizí propojovat lidi, kteří se jinak spojit nemohli, bylo Oriente od prvního dne cestou, jak zpřístupnit peníze všem.

V zemích jihovýchodní Asie totiž nefunguje bankovní systém jako v Evropě. Ani zaměstnaná střední třída nemá přístup k bankovním službám a když ano, tak za nehorázné úroky. Tohle chtěli zakladatelé Oriente od prvního dne měnit a já jsem si na základě toho po dlouhých letech vybral práci ne podle pozice, ale podle vedení firmy.

První zkušenost se startupovým chaosem

Ostřílení startupisté by možná první měsíce v Oriente přečkali s chladnou hlavou, já jsem měl občas pocit, že se mi rozletí na všechny strany. V pondělí domluvená strategie už v úterý neplatila, týmy se formovaly běhu a „finální“ produkt se nesčetněkrát změnil. Na druhou stranu jsem si poprvé v kariéře užíval pro startup typickou flexibilitu a rychlost změn. Když nám něco nefungovalo, odstřihli jsme to a jeli dál. Žádné nekonečné porady, žádné vrstvy managementu, které by musely změny posvětit.

Po necelých dvou měsících experimentování jsme měli konečně jasno v tom, jaký produkt budeme dělat a na jakých trzích jej uvedeme, a připravili podklady pro vývoj. Dodnes žasnu nad tím, jak se platformu použitelnou na jedněch z největších a zároveň nejkomplikovanějších finančních trhů světa podařilo navrhnout v tak krátkém čase.

Dosavadní práce v Oriente pro mě byla obrovskou školou i z lidského a komunikačního hlediska. Respektovat názor druhé strany, vzít si z něj to nejlepší a propojit to do jednoho celku, který zároveň odráží vizi společnosti, tohle byl opravdový oříšek – obzvlášť v situaci, kdy 90 % z nás spolu pracuje poprvé. Máme nejzkušenější tým, s jakým jsem kdy pracoval, jen je potřeba umět ho ukočírovat.

Za běhu se neformuje jen tým, ale i produkt, veškeré procesy a podobně. Čekat, že všechno budeme mít vyladěné po osmi měsících fungování, by bylo bláhové – o to větší radost pak ale máte například z toho, že se dostanete mezi 20 nejlepších hongkongských startupů.

Když něčemu věříte, musíte si to umět ubránit

Už jsem zmínil globální vizi zakladatelů Oriente. Jedna věc je, když při vzniku projektu stojíte před menšími výzvami a ty poté rostou s tím, jak se firmě daří; druhá věc je startovat byznys s lidmi, kteří už za sebou mají úspěch na celosvětové úrovni. Takovým bude na lokálním trhu vždycky těsno.

Když jsem do Oriente přišel, můj úkol byl rozšířit nás mezi masovou populací. OK, říkal jsem si, s rozjížděním byznysu napříč Asií už mám zkušenosti – první verze Oriente na to ale vůbec nebyla připravená. Náš produkt i cesta na trh byly až příliš vzdálené infrastruktuře, kterou mají například na Filipínách zákazníci k dispozici. Musíte počítat s nestabilním internetovým připojením, drtivou většinou nákupů v kamenných obchodech, častými změnami telefonních čísel a podobně.

Český kreativec Yemi A.D. se objevil v nové reklamě od Applu. Ukazuje v ní schopnosti iPadu Pro

Když jsme se začátkem roku setkali s Yemim A.D., bylo zřejmé, že označení multidisciplinární kreativec mu padne...

Nejtěžším obdobím pro mě tak bylo prvních čtyři až pět měsíců od nástupu po spuštění prodeje. Teoreticky je každý odborníkem na všechno, takže nejtěžší bylo „ubránit“ základní vizi produktu před neustálým dotazováním, proč něco ano a něco ne, proč postupovat takhle a ne jinak. Vedli jsme mnoho konstruktivních i destruktivních debat, nakonec to ale stálo za to. Spojili jsme dva světy – onlinový a offlinový – a vytvořili produkt, který na našich trzích nemá obdoby, je dostupný masové populaci a odpovídá lokálním podmínkám všude, kde působíme.

Nikdo nehraje sólo

Když vidím tři zakladatele Oriente, z nichž ani jeden už by v životě nemusel pracovat, ale všechny žene kupředu vize vytvoření něčeho unikátního, myslím, že pustit se do podobného projektu jako jediný zakladatel a majitel v podstatě nejde. U nás se kombinuje obchodní a strategická síla Geoffreyho Prentice, který má jasnou vizi Oriente na následujících pět let, perfekcionismus Huberta Taie a cit pro finance Lawrence Chu.

Každý má svou vlastní představu o vyladění produktu, vstupu na trh a podobně a dobrat se v tomhle složení ke společnému cíli byla zatím největší challenge mé kariéry. Tolik pozitivní energie v týmu jsem ale hodně dlouho neviděl.

Léta jsem se pohyboval v offlinovém prodeji a růst fintechu vnímal spíše zpovzdálí. Přechodem k Oriente se všechno změnilo, začal jsem pracovat s lidmi, kteří vybudovali miliardové firmy v onlinovém byznysu. Dnes se snažím propojit dva světy – vzít to, co nám dovolují současné technologie, „napasovat“ to na každý z trhů, kde působíme, a přivést celou věc k životu. Jeden příklad za všechny je např. QR kód.

Z evropského pohledu poměrně běžná technologie pro platby je ve většině asijských zemí stále velkou neznámou a vím, že kdybychom na jeho využití trvali, nikdo náš produkt nebude používat nehledě na to, jak propracovanou máme aplikaci, jak velcí investoři za námi stojí a jak kvalitní máme sales tým. Věřím, že startup by měl mít ambici změnit zažité pořádky, ale nemůže čekat, že ze dne na den změní chování zákazníků, které se vyvíjelo léta před tím, než přišel.

Každá zkušenost dobrá. V čem právě tahle?

Nebudu vás poučovat, od kariérních i životních rad jsou tu jiní. Kdybyste si ale z mé zkušenosti měli něco odnést, budu rád, pokud to bude tohle:

  • Zdání klame. Až si vedle vás v letadle, v kavárně nebo kdekoliv jinde sedne naprosto všedně vypadající člověk, nikdy nevíte, jestli to není zakladatel miliardového byznysu.
  • Bolehlav z neustálých změn ve strategii, produktu i složení týmu je lepší než urputně bránit něco, co nefunguje. Kdybychom si všechno jednou nastavili a vůbec neiterovali, dobrali bychom se ke spuštění hladší cestou – ale dovedla by nás ke špatnému cíli.
  • Jeden úspěch nestačí. Člověk by si řekl, že vydělat miliardy dolarů rovná se splněno, už nemusím každý den pracovat. Opravdoví inovátoři ale takhle nepřemýšlí.
  • Be humble. Stamilionové investice a velká jména mezi foundery jsou fajn, ale nezaručí, že vás trh přijme. O tom, jestli váš startup půjde nahoru, nebo skončí, nakonec vždy rozhodne koncový zákazník.

Česká VR hra Beat Saber se objevila v show Jimmyho Fallona. Proti němu si zahrála herečka Brie Larson

$
0
0

Za poslední roky vzniklo jen málo českých her, které zaznamenaly zásadní globální úspěch. Vedle Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios nebo Space Engineers od Keen Software House to byla zpočátku nenápadná VR hra Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Jaroslav Beck a Vladimír Hrinčár. To, co zpočátku vypadalo jako titul, který prodá desítky tisíc kusů a poté zpomalí, se stalo takřka přes noc senzací a hra se začala virálně šířit po celém světě.

Jen za prvních 10 měsíců se prodalo Beat Saberu více než 1 milion kopií na PC a PlayStationu 4 a nevypadá to, že by chtěla trojice stojící za hrou nějak zpomalovat. Nedávno tak Beat Saber například vyhrál titul České hry roku, prestižní cenu D.I.C.E. za nejlepší hru ve virtuální realitě a nyní se objevil v jedné z nejsledovanějších late night show ve Spojených státech.

Konkrétně v The Tonight Show populárního komika a moderátora Jimmyho Fallona, který si hru českého studia Beat Games zahrál přímo před diváky společně se známou herečkou Brie Larson, jež představuje hlavní hrdinku ve snímku Captain Marvel a také jednu z postav v aktuálním trháku Avengers: Endgame, který tento týden přišel do kin. Sledovanou The Tonight Show si v Spojených státech každý den pustí jen na televizních obrazovkách více než 2 miliony diváků. Klipy s Beat Saberem navíc běží i na YouTube a sociálních sítích Jimmyho Fallona a jeho pořadu, kde nasbírá další stovky tisíc zhlédnutí.

Ani jeden z trojice tvůrců hry se na natáčení show Jimmyho Fallona s Beat Saberem nedostavil, především kvůli časové vytíženosti. Vše přitom začalo nevinně, hry a tvůrců si všimla přímo produkce a oslovila je. Dle vyjádření šéfa Beat Games, Jaroslava Becka, které poskytl magazínu Forbes, celý proces trval zhruba tři měsíce. Určitě to tedy nebylo znenadání ze dne na den.

Jde tak o další obrovský úspěch československého tria, který bude mít zásadní vliv i na samotné prodeje hry. Nejen, že je Beat Saber oblíbený u hardcore hráčů, kteří se překonávají v obtížnosti a zvládnutí různých úrovních, oblíbený je i mezi fitness nadšenci. Není proto divu, že je Beat Saber vůbec nejúspěšnější VR hrou historie – dokonce i před tituly jako například Skyrim VR od áčkových herních studií.

Princip hry je přitom jednoduchý. Na základě rytmů hudby seká hráč laserovými meči, které ovládá dvojicí pohybových ovladačů, do světelných kostek a snaží se dosáhnout co nejvyššího skóre. Samotnou hudbu do hry tvořil Jaroslav Beck, zatímco zbývající dvojice spoluzakladatelů Beat Games se postarala o hru jako takovou. Dnes již tým studia čítá lidí mnohem více.

Seznam spojuje síly se Samsungem. Speciální edice nového telefonu Galaxy A40 má seznamácké aplikace

$
0
0

Český internetový gigant Seznam si pro své uživatele a fanoušky připravil zajímavou novinku. Ve spolupráci s tuzemskou e-shopovou jedničkou Alza.cz a Samsungem zahájil prodej speciální verze nového telefonu Galaxy A40, který se oproti standardním modelům liší tím, že přichází s předinstalovanými aplikacemi, za nimiž Seznam stojí. Uživatelé se tak mohou těšit například na Mapy.cz, Email.cz, Jízdní řády nebo Seznam Zprávy, které v telefonu najdou hned po spuštění.

Navíc Seznam touto sadou aplikací teprve začíná. Jak vysvětluje Pavel Zima, předseda představenstva Seznamu, vizí společnosti je čím dál užší střet s koncovými zákazníky. Z toho důvodu má „seznamácká“ edice Galaxy A40 vedle dodatečných aplikací jako Novinky.cz, Sport.cz, Zboží.cz, Super.cz nebo Sauto.cz být přizpůsobena i samotným telefonním rozhraním včetně nativně nastaveného webového vyhledávače Seznam nebo platformy pro přehrávání originálního obsahu. Velkou výhodou má být také automatická synchronizace údajů (například e-mailových či osobních) po prvním přihlášení do účtu na telefonu.

„Je naším dlouhodobým cílem dostat se s našimi službami a aplikacemi do co nejčastějšího kontaktu s uživatelem. Proto hledáme způsoby umožňující nám přítomnost v mobilech, které dnes mají všichni téměř neustále u sebe. Díky aktuální spolupráci se společnostmi Samsung a Alza.cz se můžeme tomuto cíli alespoň přiblížit, i když zvolené řešení rozhodně nepovažujeme za finální,“ komentuje novou spolupráci Zima.

Co se pak týče samotné nabídky, Samsung Galaxy A40, který disponuje například 5,9palcovým Infinity-U displejem, 25megapixelovým fotoaparátem, nejnovější verzí operačního systému Android (Pie) a pojme dvě SIM karty, je nabízen k volnému prodeji za 6 499 korun, tedy za stejnou cenu jako původní model. K pořízení je v prvním měsíci exkluzivně přímo na Alza.cz.

„Technickými parametry se od sebe klasická a seznamácká verze nijak neliší, stejná zůstává i koncová cena. Rozdíly uvidí zákazníci až po zapnutí telefonu, ve variantě od Seznamu budou totiž automaticky dostupné mobilní aplikace a služby společnosti,“ vysvětluje Tomáš Balík, ředitel mobilní divize Samsung Electronics Czech and Slovak, a dodává, že důvodem uzavření netradiční spolupráce byla mimo jiné i snaha nabídnout něco speciálního jen pro české zákazníky „V edici od Seznamu totiž lidé najdou všechny služby a aplikace, na které mohou být zvyklí ze svých stolních počítačů, a navíc v češtině,“ upřesňuje Balík.

V Praze se objevilo prvních 100 hybridních Toyot. Italský carsharing Anytime cílí na desítky tisíc uživatelů

$
0
0

Pro přepravu v Praze je od čtvrtka 25. dubna možné využívat novou službu. Prvních 100 sdílených automobilů do ulic Prahy vypustil italský carsharing Anytime, který už na začátku měsíce spustil svou aplikaci, kterou si stáhlo přes 5 tisíc uživatelů. V České republice jich chce ale nový carsharing, který působí celkem ve čtrnácti městech a čtyřech zemích, získat ještě mnohem víc. První stovka automobilů má být jen začátek jeho tuzemské mise.

Anytime je prvním zahraničním carsharingem, který do Česka vstupuje, a do Prahy prozatím nasadil Toyoty Yaris s automatickou převodovkou, parkovací kamerou a především hybridním motorem. Právě v něm vidí Anytime, za nímž stojí italský finanční holding Mikro Kapital Group, velkou výhodu pro provoz ve městech, jelikož je šetrnější k životnímu prostředí než čistě spalovací motory a navíc by mělo hybridní ústrojí zajistit také úspornější jízdu.

S první stovkou hybridních vozů si chce Anytime osahat, jak bude v Praze vše fungovat, a podle toho přiveze další auta. Do konce roku by jich mělo být v hlavním městě až 500, ale zatím není jasné, zda to budou opět Toyoty Yaris. „Do konce roku chceme mít v Praze 500 vozů, ale zatím nevíme, jaké další vozy nakoupíme. Potřebujeme zjistit, jak se budou auta chovat v reálném provozu, jak bude využíván elektromotor a jaká bude spotřeba a podle toho se rozhodneme, jaké vozy nakoupíme dál,“ uvedl při oficiálním spuštění carsharingové služby Anytime v Praze její tuzemský ředitel Milan Beutl.

Pokud se hybridní Toyota Yaris osvědčí, nevidí Beutl důvod, proč by neměly přibýt další vozy stejné značky. „Bylo by to ideální, protože bychom měli flotilu se stejnými auty, na které by byli zákazníci zvyklí. Pokud ale bude poptávka například po větších modelech, nevylučujeme ani jiné typy vozů nebo jinou značku,“ dodal Beutl.

Hybridy si ostatně Anytime nevybral jen pro jejich ekologičtější provoz, ale také proto, že je s nimi možné bezplatně parkovat v modrých a fialových zónách, což je v centru Prahy vítaný bonus. Praha však nedávno změnila podmínky a oznámila, že za minimální roční poplatek už budou tyto pozice volně k dispozici prakticky pouze pro elektromobily. Beutl přiznal, že to udělalo dalšímu rozvoji Anytime trochu čáru přes rozpočet a firma teprve vyhodnocuje, co to pro ni a potenciálně její zákazníky bude do budoucna znamenat.

Minutový carsharing bez bariér

Rozhodně se ale prý nedočkáme toho, že by kvůli tomu Anytime do Prahy přivezlo elektromobily. „To pro nás zatím není téma,“ prohlásil rezolutně Beutl, podle něhož mají elektrické vozy stále tři zásadní nedostatky: vysoká pořizovací cena, delší doba dobíjení a stále relativně malý dojezd. „To jsou pro nás a potřeby minutového carsharingu zatím nepřekonatelné nevýhody. Proto sázíme na hybridy,“ dodává šéf českého Anytime, který již vyjednává s vedením Prahy, jak se bude parkování do budoucna řešit.

Důležité téma to pochopitelně není jen pro Anytime. Beutl přiznává, že spolupráce s městem je pro efektivní a pro všechny strany prospěšné fungování carsharingu absolutně kritická. Magistrát údajně přemýšlí, jak carsharingy, jejichž sdílené auto může v ulicích nahradit podle zkušeností z jiných měst až 15 soukromých vozů, dále podporovat. V květnu má prý ostatně Rada hl. m. Prahy právě otázku parkování řešit a podle Beutla se budou nastavovat také důležité parametry do budoucna, které určí dlouhodobý rozvoj Prahy v této oblasti.

Ford investuje půl miliardy dolarů do startupu Rivian. S konkurentem Tesly bude vyrábět elektromobily

Americký výrobce elektromobilů Rivian má velký potenciál stát se vážným konkurentem pro automobilku Tesla. Po...

Jinak je Milan Beutl přesvědčen, že má Anytime v Praze své místo. Na rozdíl od jiných flotilových carsharingů, jako jsou Auto Napůl, Ajo či Car4Way, funguje minutově – platíte tedy pouze za každou ujetou minutu, za nic víc. Neexistuje žádný vstupní (odemykací) poplatek, ani poplatky za ujeté kilometry. V aplikaci si jen najdete auto, přes mobil ho odemknete a můžete jet. Přes den zaplatíte za 1 minutu 5 korun, v ranních hodinách (od 6 do 10 hodin) pak dokonce jen 2 koruny.

Právě fakt, že Anytime nemá žádný vstupní poplatek a nasazuje relativně atraktivní sazbu, má pomoci italskému carsharingu k rychlému rozvoji v Praze. „Vstupní poplatek nemáme, protože ho pro uživatele považujeme za příliš vysokou bariéru vstupu. Věříme, že tím, že ho nemáme, přilákáme více uživatelů,“ prozradil pro CzechCrunch Milan Beutl, který vidí v Praze pro sdílené vozy velký potenciál. „Je možné se bavit v jednotkách stovek tisíc uživatelů,“ neskrývá ambice. Cílem prý může být klidně 100 až 200 tisíc uživatelů.

Po pár týdnech, kdy byla k dispozici pouze aplikace a auta ještě v ulicích nejezdila, hlásí Anytime už přes 5 tisíc uživatelů. Nyní bude kritické, aby začali službu skutečně aktivně využívat. Bude tedy rozhodně zajímavé sledovat, jak se v Praze nová přepravní služba prosadí. Když se jí bude dařit, můžeme mimo jiné očekávat rozšiřování flotily na zmíněných několik stovek vozů. Ostatně Anytime má v plánu v Česku v příštích letech proinvestovat až 30 milionů eur. V přepočtu necelých 800 milionů korun má padnout také právě na nové vozy a dále na rozvoj týmu a technologií, na nichž služba stojí.

Druhý Manifesto Market se otevře na pražském Smíchově. Kontejnery nahradí voda a dominovat bude pivo

$
0
0

Praha bude mít již brzy druhý Manifesto Market. Místo, kde se snoubí kvalitní a trendy gastronomie s kulturními zážitky, rychle získalo na popularitě, jen v loňském roce ho navštívilo 650 tisíc lidí a letos má ještě větší plány. Americký podnikatel Martin Barry, který za celou myšlenkou stojí, se spojil s tuzemskou investiční skupinou Rockaway a hodlá expandovat do dalších míst v Praze i jinde po světě.

Když jsme se před pár týdny bavili s investičním manažerem Martinem Konopem v Rockaway, které do Manifesta významně investovalo, ještě nechtěl definitivně prozradit, kde druhá pobočka vyroste. Nyní již je jasné, že to skutečně bude na Smíchově, kde chce Martin Barry se svým týmem po vzoru z Florence revitalizovat a dočasně obsadit nevyužitý prostor.

Zatímco na Florenci si Manifesto vybralo volné pozemky, na nichž chce v budoucnu postavit obří kancelářský a obchodní komplex Penta, na Smíchově se gastromarket otevře na prázdném provizorním parkovišti vedle Národního domu. Jedná se o nevyužívanou budovu z 19. století, která sloužila spolkovým akcím místních občanům, a Manifesto má tomuto místu opět vdechnout život. I Národní dům na Smíchově nicméně výhledově čeká rekonstrukce, kterou plánuje Torino-Praga Invest.

České pivo a světová gastronomie

Také druhý pražský Manifesto Market tak bude budován jako dočasný, ale konceptově se bude jednat o jiný přístup, než jaký znají stovky tisíc pražanů, turistů a dalších návštěvníků z Florence. Populární kontejnery totiž nahradí zelená oáza s vodní hladinou, kterou se autoři rozhodli nakombinovat s českou pivní kulturou a originální gastronomií.

„V Manifestu na Smíchově vytvoříme koncept, v jehož středobodu bude pivní kultura a umění českých sládků, a zaměříme se na nejvyšší kvalitu a rozmanitost. Jsme v jednání s Pilsner Urquell a máme zájem o jejich prvotřídní tankové pivo, ovšem vedle něj budeme čepovat také pečlivý výběr z malých pivovarů a mikropivovarů,“ prozrazuje zakladatel Manifesta Martin Barry, který dlouhodobě žije v Česku a vede neziskovou organizaci reSITE.

Nebude to však pouze o pivu, ale také o vhodné nabídce jídla, která se nicméně nebude sestávat z tradičních pivních snacků. Manifesto chce na Smíchov přinést originální kombinaci českého piva a mezinárodních receptů, aby mohli návštěvníci ochutnat, co k chmelovému moku přikusují lidé po celém světě. Velkou inspiraci hledal Martin Barry zejména v Asii, ale v nabídce budou pokrmy z celého světa.

Jelikož bude mít i na Smíchově, na náměstí 14. října, Manifesto již zmíněný dočasný charakter, bude se při jeho stavbě pracovat s modulární architekturou. Martin Barry ke spolupráci přizval architektonické duo Chybík + Krištof, kteří si chtějí hrát s atraktivními vodními prvky. Dvojice mladých architektů Ondřej Chybík a Michal Krištof stojí například za novým sídlem vinařství Lahofer a v Manifestu chtějí navázat na svou úspěšnou vodní instalaci z Expa v Miláně.

„Připravujeme letní oázu zeleně a osvěžující vodní prvek uprostřed města, podobný naší úspěšné vodní instalaci na Expu v Miláně, která se stala hitem světové výstavy. Na zimu se rozvržení Manifesta hravě promění,“ prozradil Ondřej Chybík. V Manifestu se tak objeví vodní hladina, která bude fungovat jako zrcadlo a bude odrážet odrážet obraz fasády z 19. století mezi současnou přidanou strukturu.

V Praze se objevilo prvních 100 hybridních Toyot. Italský carsharing Anytime cílí na desítky tisíc uživatelů

Pro přepravu v Praze je od čtvrtka 25. dubna možné využívat novou službu. Prvních 100 sdílených automobilů do...

Přesný termín, kdy se druhý Manifesto Market otevře, zatím nebyl stanoven. Definitivně by se měl stanovit v průběhu května, přičemž v provozu bude až do Vánoc. Na jaře už by se pak prý měl koncept opět přesunout jinam a jak již hlásil Martin Konop z Rockaway, rozhodně to už nemusí být pouze po Česku.

Alza pokračuje v podpoře udržitelného rozvoje a nově nabízí solární elektrárny pro domácnosti

$
0
0

Největší český e-shop Alza.cz se již dávno nesoustředí jen na prodej spotřební elektroniky. Internetový obchod dnes ve svém sortimentu nabízí hračky, sportovní a hobby náčiní, ale i drogerii, parfémy či hodinky. K tomu se Alza začíná orientovat i na budování chytrých domácností a nabídku nejrůznějších ekologických řešení. V její nabídce proto najdeme například elektromobily od výrobců jako Jaguar, Nissan či BMW a donedávna Alza nabízela také vozy americké Tesly. Již v minulém roce pak byla představena značka Alza Power, pod kterou dnes prodejce nabízí například reproduktory či příslušenství pro nabíjení.

Nově si Alza pro příznivce energetické obnovitelnosti připravila další projekt, v rámci kterého přináší sílu slunečních paprsků do domácností. Pod hlavičkou Alza Power zahájila nabídku solárních elektráren pro majitele všech typů rodinných domů. Celá služba bude fungovat na klíč, zájemce vyplní nezávaznou objednávku a zvolí si jednoho ze dvou dodavatelů fotovoltaických zařízení.

V rámci služby smluvní partneři Alzy provedou audit, konzultaci, zajistí samotnou instalaci celého zařízení a následně se budou starat o revize. K tomu pomohou zájemci zajistit veškeré náležitosti týkající se státní dotace, která dokáže pokrýt více jak 40 procent pořizovacích nákladů na soukromou solární elektrárnu. Dotaci může zájemce získat v rámci nového programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám.

Vlastní elektrárna od 85 tisíc

Sama Alza v souvislosti se solárními elektrárnami spouští nový obchodní model, kdy je nebude sama prodávat, ani instalovat, ale jejím primárním cílem je oslovení zákazníků a zprostředkování služeb partnerů. Těmi jsou firmy Lomina AG a Insight Energy, které budou dohromady nabízet šest balíčků vždy po dvou pro menší, střední a velké domy.

U Insight Energy je výkon balíčků 2,52 kWp (84 999 Kč), 3,47 kWp (149 999 Kč) a 5,04 kWp (244 999 Kč). Lomnia AG nabízí balíčky o výkonu 2,93 kWp (94 999 Kč), 3,58 kWp (153 999 Kč) a 5,20 (269 999 Kč). Uvedené ceny jsou již po odečtení dotačního příspěvku. Mimo nejlevnější balíčky obsahuje každý z nabízených balíčků vlastní baterii pro ukládání přebytečné energie a každou z nabídek si může žadatel upravit přímo na míru. V případě zájmu ji lze například rozšířit o tepelné čerpadlo.

Česká VR hra Beat Saber se objevila v show Jimmyho Fallona. Proti němu si zahrála herečka Brie Larson

Za poslední roky vzniklo jen málo českých her, které zaznamenaly zásadní globální úspěch. Vedle Kingdom Come:...

„Solární elektrárny ve spojení s bateriovými systémy jsou v Česku na velkém vzestupu. Jsem přesvědčen, že ve spolupráci s Alzou můžeme dostat solární elektrárnu na každý rodinný dům v Česku,“ říká Jan Průcha, majitel společnosti Insight Energy. Ta je dodavatelem solárních elektráren postavených na modulárním all-in-one systému německo-čínské společnosti Alpha ESS. Tato společnost je jediná na světě, jež vyrábí všechny komponenty solárních elektráren, a je čtvrtým největším výrobcem bateriových systémů na světě.

Společnost Lomnia AG dodává panely výrobce Phonosolar a koncern Sumec Group Corp, pod který spadá, ročně vyprodukuje solární panely o výkonu 2,2 GW, což jej řadí v hodnocení Bloombergu na 15. příčku celosvětové produkce.

Největší boom v oblasti fotovoltaiky nastal v České republice v letech 2009 až 2010, kdy přišlo významné snížení pořizovacích nákladů fotovoltaických zařízení a citelná podpora ze strany státu v podobě garantovaných výkupních cen energie ze solárních elektráren a štědrých dotací. Během tohoto období se počet solárních elektráren v Česku zvýšil z několika desítek na několik tisíc. Od roku 2013 se však vývoj opět ustálil na stovky instalací ročně. I přesto je Česko v Evropě druhou největší solární velmocí hned po Německu v přepočtu solárního výkonu na obyvatele.

Tesla v Praze otevřela svůj první český servis. Majitelé elektromobilů Tesla už nemusí za hranice

$
0
0

Vlastnit automobil Tesla v tuzemsku přinášelo majitelům jednu výraznou nepříjemnost, a to nutnost jezdit kvůli servisu do zahraničí, protože Tesla v Čechách své servisní zastoupení až doposud neměla. To se však ode dneška mění. Čeští majitelé vozů Tesla od automobilky obdrželi informační e-mail, ve kterém se dozvěděli, že se servis Tesly konečně otevřel. Technici v něm začnou naplno fungovat od příštího týdne.

Původním plánem bylo otevřít servis dříve, mluvilo se o únoru či březnu, protože již v lednu mělo být vše přichystáno a Tesla čekala jen na ty dostatečně kvalifikované uchazeče na pozice, které s novým servisním střediskem vznikly. Ty se zřejmě podařilo nalézt až nyní, a proto Tesla mohla dnes své oficiální servisní středisko konečně otevřít. I přesto má stále vypsanou minimálně jednu volnou pracovní pozici. Do Prahy hledá poradce pro náhradní díly

Nové servisní středisko najdete v Praze 9 ve Vysočanech v ulici Freyova 980/10, hned u showroomu společnosti Advantage Cars. Servisovat bude možné Model S, Model X, Model 3 a v budoucnu také plánovanou novinku Model Y. Servisní středisko bude otevřené od pondělí do pátku, v čase od 8.00 do 17.30. Ale pozor, jedná se pouze o servisní středisko, nikoliv o showroom. O otevření showroomu, kde by byly k prohlédnutí i nové vozy, se sice v nedávné době spekulovalo, ale Tesla jej prozatím v Čechách neplánuje.

Pokud se budete chtít na elektromobily značky Tesla podívat, vyzkoušet a popřípadě jej i objednat, musíte k některému ze soukromých obchodníků, popřípadě do nejbližšího oficiálního showroomu Tesly, který naleznete například ve Vídni. V Rakousku dokonce mají zaměstnance specializujícího se na české zákazníky, který vám vše rád ukáže a vysvětlí v českém jazyce. K dispozici nicméně mají Tesly i přímo ve zmíněných Advantage Cars, kde se na luxusní vozy specializují.

V Praze se objevilo prvních 100 hybridních Toyot. Italský carsharing Anytime cílí na desítky tisíc uživatelů

Pro přepravu v Praze je od čtvrtka 25. dubna možné využívat novou službu. Prvních 100 sdílených automobilů do...

Čeští majitelé vozů Tesla, kterých je v České republice podle neoficiálních odhadů několik stovek, tak již nemusí putovat do nejbližších měst v zahraničí, jako je Linec, Mnichov, Berlín nebo Vídeň. Nový servis mají doslova za humny. Důvodem, proč se Tesla rozhodla servisní středisko otevřít, je mimo jiné i zahájení prodejů svého nejdostupnějšího elektromobilu Tesla Model 3 v Evropě, jehož cena startuje na 44 500 eurech (přibližně 1 140 000 korun).  Pro české zájemce by se již brzy měl otevřít i český konfigurátor, díky kterému bude možné objednávat kompletní modelovou paletu vozů Tesla i v Česku.

Praha modernizuje všechny své tramvaje. Konečně v nich lze koupit jízdenku bezkontaktní kartou

$
0
0

Časté úskalí cestování do cizího města je, že se člověk chce vydat městskou hromadnou dopravou, potřebuje si zakoupit lístek, ale nemůže najít dostatek drobných. Ještě náročnější je to po příjezdu do zahraničí, když člověk ještě nemá rozměněné cizí peníze. V tramvajích pražské hromadné dopravy se již naštěstí obyvatelé ani návštěvníci Prahy s podobným problémem potýkat nebudou. Ve všech tramvajích Dopravní podniku hlavní města Prahy lze totiž ode dneška koupit lístek bezkontaktní platební kartou. Praha se tak se značným zpožděním připojuje k logické modernizaci přepravy, která probíhá po celé zemi.

Kartou mohou již delší dobu v MHD platit obyvatelé mnoha světových, ale i českých měst. Platba za jízdenky kartou funguje například v Ostravě, Plzni, Karlových Varech, Liberci a dalších městech. Nyní se tedy konečně dočkaly i pražské tramvaje, které oranžové automaty nabídnou vždy u prostředních dveří. V tramvajích typu 14T jsou vždy umístěny dva. Dveře tramvají, u nichž najdete terminál pro bezhotovostní nákup cestovního dokladu, jsou pro přehlednost označeny viditelnými piktogramy.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib si novinku chválí a považuje ji za krok správným směrem: „Bezhotovostní platby jsou budoucností, a to i v dopravě. Pražané a návštěvníci Prahy teď konečně budou mít stejné možnosti jako v ostatních moderních metropolích. Kromě toho budeme dále vylepšovat mobilní aplikaci Lítačka, aby se přes ni daly pořizovat časové kupony.“

Nové automaty si poradí i s různými tarifními kategoriemi a díky podpoře světových jazyků jsou vstřícné také vůči cizincům. Cestující na displeji automatu zvolí jazyk a druh jízdného, následně přiloží svou platební kartu a přístroj mu vydá již označený lístek. Jednou transakcí lze pořídit jednu jízdenku.

Uživatelská přívětivost i podpora světových jazyků je určitě krok správným směrem. Ze statistik využívání služby v rámci zkušebního provozu na linkách č. 18, 22 a v zoo totiž vyplynulo, že z celkového počtu cestujících, kteří si jízdenku bezkontaktně koupili, bylo 54 % Čechů a 46 % zahraničních návštěvníků Prahy, zejména ze Spojených států, Německa a Polska.

Druhý Manifesto Market se otevře na pražském Smíchově. Kontejnery nahradí voda a dominovat bude pivo

Praha bude mít již brzy druhý Manifesto Market. Místo, kde se snoubí kvalitní a trendy gastronomie s kulturními...

Oranžové terminály do tramvají nakoupila a dodala ČSOB, která budu službu pro bezkontaktní nákup jízdenek prostřednictvím své dceřinky provozovat v následujících čtyřech letech. Dopravní podnik ji bude platit 1,99% podíl z ceny jízdného, což se sice na první pohled nezdá úplně málo, ale bezkontaktní nákup jízdenek platební kartou je ale i tak pro DPP nejlevnějším prodejním kanálem jízdného.

Po tramvajích se modernizace dočkají i autobusy

Pozitivní zprávou navíc je, že dopravní podnik chce prodejní automaty výrazně modernizovat i mimo tramvaje. „Chceme směřovat DPP ke smart společnosti a přispívat k naplnění cíle Prahy jako smart city. V metru každý týden instalujeme v průměru 4 platební terminály umožňující bezkontaktní nákup jízdenek. Na letošek připravujeme výběrové řízení na bezkontaktní terminály v autobusech. Během příštího roku by tak bezkontaktní nákup jízdenek kartou měl být k dispozici ve všech prostředcích MHD,“ komentuje plány DPP jeho generální ředitel a předseda představenstva Petr Witowski.

Pamatováno je i na výdejní jízdenkové automaty. Ty jsou již od loňska průběžně nahrazovány novými přístroji, které rovněž umožňují také bezhotovostní platbu jízdného, ovládání dotykovým displejem a vyhledávání dopravního spojení. Během první poloviny letošního roku bude vyměněno dalších 100 kusů automatů, které nahradí staré automaty pouze na mince, a to převážně ve stanicích metra.

Co se týče inovací z poslední doby, na konci loňského roku DPP zavedl bezhotovostní platbu jízdného také na všech příměstských autobusových linkách, které provozuje. Od loňské roku lze rovněž nahrát kupony na platební kartu nebo na In Kartu Českých drah. Pasažéři tak s sebou již nemusí fyzicky nosit Lítačku a mohou šetřit místo v peněžence. V dohledné době bychom se snad mohli dočkat i Lítačky nahrané přímo v mobilní aplikaci. Termín této novinky ale zatím znám není, byť podle původních plánů již dávno měla být v provozu.


Pavel Kacerle a Lubo Smid na CzechCrunch Offlajn zhodnotili, jak se Čechům žije a podniká v USA

$
0
0

Americký sen, nebo realita a nutnost nestát na místě? Z amerických filmů dobře známe vyobrazení dokonalých životů na západním pobřeží Spojených států, které nemají jedinou chybu. Možná také proto se pro spoustu lidí v Česku i celé Evropě zdá být úspěch v Americe prakticky nemožný. Hosté Pavel Kacerle a Lubo Smid na naší dubnové události CzechCrunch Offlajn ale dokázali téměř dvěma stům diváků, že opak je pravdou. O svých zkušenostech a poznatcích z pracovního i osobního života v Americe promluvili 23. dubna v prostorách karlínské vývojářské firmy STRV.

Pod vedením šéfredaktora CzechCrunche Ondřeje Holzmana se v rámci večerní diskuze probrala velká spousta témat souvisejících s životem i byznysem v USA. Řešilo se například porovnání úrovně života v Česku a Americe, ale také rozdíly v pracovních možnostech a jak složité je se za oceánem pracovně uchytit. Oba hosté také sdíleli své názory a tipy na to, jak rozjet byznys pro americký trh a jaký tým lidí si kolem sebe v takovém případě budovat. Kromě toho jsme si mohli poslechnout rady, jak bojovat s jet lagem při dlouhých cestách letadlem a jak celkově zvládat náročný program plný cestování.

Vzhledem k tomu, že se Pavel Kacerle i Lubo Smid do Kalifornie dostali každý úplně jinak, mohli diváci slyšet i odlišný náhled na začátky života i byznysu v USA. Pavel Kacerle hovořil díky svým pracovním zkušenostem s filmovými giganty jako Marvel, Disney či Lucasfilm o práci v tomto segmentu a s Lubo Smidem společně rozebrali i svůj pohled na podnikání za oceánem.

Doma navždy v Čechách

Akce padla velmi příhodně právě na den před premiérou závěrečné epizody amerického trháku Avengers: Endgame, na který všichni fanoušci marvelovek netrpělivě čekali. Hned na začátek proto padla otázka právě na Pavla Kacerleho, co pro něho vlastně zakončení úspěšné ságy znamená vzhledem k tomu, že se sám na tvorbě několika superhrdinských snímků z dílny Marvelu podílel. Poté se postupně přešlo na hlavní téma akce. Řešilo se porovnání života v Česku a Americe a kde je pro oba vlastně ten pravý domov. Pavel Kacerle, ačkoliv žije trvale v Kalifornii, přiznal, že doma pro něj bude navždy v malé vesničce Vejprnice u Plzně. Lubo Smid naopak řekl, že vzhledem k tomu, že tráví svůj rok napůl v Česku a v Americe (či jinde ve světě), domovem je pro něho většinou místo, kde se právě nachází.

Co se týká byznysu a navazování kontaktů s klienty, oba se shodli na tom, že to není alespoň zpočátku vůbec jednoduché. Lubo Smid zmínil, že zahájení spolupráce s Tinderem předcházela spousta osobních setkání a několik desítek rozhovorů, ať už osobně, telefonicky, přes zprávy nebo e-mail. V případě Pavla a jeho nového projektu Live Penalty, který umožňuje fotbalovým fanouškům po celém světě si zahrát proti reálnému brankáři, šlo vlastně o náhodu, která ho k založení firmy přivedla, protože sportovní svět do té doby prakticky nesledoval.

Oba muži se shodli v tom, že Česko se nedá se západním pobřežím Spojených států příliš srovnávat především v počtu podnikatelů a jejich koncentraci na jednom místě. Právě Kalifornie, a především San Francisco a v poslední době také Los Angeles, jsou místa, kde se soustředí obrovské množství podnikatelů a oba hosté se shodli, že téměř každý druhý má před jménem titul CEO, CMO, COO nebo jiné „céčko“.

Dostalo se také na otázku nákladů života v Americe. Zde se šéf STRV i mistr filmových triků shodli na tom, že ačkoliv jsou v USA mnohem vyšší platy než u nás, stoupají s tím i náklady na život. Život v Praze je podle nich v tomto ohledu mnohem jednodušší, protože nutné výdaje nejsou tak vysoké. V této souvislosti se řešila otázka nájmů k Kalifornii, které jsou celosvětově známé jako přehnaně vysoké. Zde byla řeč především o San Francisku, kde jsou kromě velmi drahých nájmů vysoké i ostatní náklady na život.

Nakonec došlo i na několik lifehacků. V této souvislosti promluvil především Lubo Smid, který sám aplikuje spoustu neobvyklých věcí v oblasti mentální i fyzické produktivity. Pro správný začátek dne je pro něho nutností tzv. bulletproof coffee, speciální nootropický přípravek do kávy, zajišťující dostatek energie po celý den. Pavel Kacerle naopak zmínil, že svou disciplínu a celkovou životní odolnost získal díky tréninku bojových sportů.

Lekce začal poprvé navštěvovat přímo v tělocvičně představitele Iron Mana, Roberta Downeyho Jr., kde ho trénoval i jeho osobní trenér Eric Oram. Pavel přiznává, že začátky pro něho byly velmi fyzicky i psychicky náročné, ale po nějaké době si uvědomil, že šlo o nejlepší rozhodnutí, jaké mohl udělat.

Na naší druhé letošní události CzechCrunch Offlajn toho pochopitelně zaznělo mnohem více a s oběma hlavními aktéry si pak navíc diváci mohli na závěr večera nezávazně promluvit a prodiskutovat to, co je nejvíce zajímá. Pokud jste Offlajn s Lubo Smidem a Pavlem Kacerlem zmeškali, můžete se naší akce zúčastnit opět v červnu, kdy se budeme bavit s dalšími zajímavými hosty. Novinky sledujte na oficiálním facebookovém profilu a samozřejmě také na našich webových stránkách.

Na závěr galerie z úterního večera:

Dravé tech firmy na jednom místě. Metrostav Development na pražské Palmovce otevřel speciální kancelářský komplex

$
0
0

Karlín, Holešovice, Smíchov, Vinohrady. Tyto čtyři pražské čtvrti můžeme v dnešní době považovat za jakási hlavní centra v Praze působících technologických firem. Zejména první jmenovaná čtvrť prošla v posledních letech obrovským rozvojem a už během svižné chůze jejími ulicemi si nezaujatý člověk nemůže nevšimnout, že se v českých poměrech nachází v místě s pravděpodobně největším množstvím startupů na metr čtvereční.

S narůstající gentrifikací a rozvojem dalších, dříve opomíjených částí měst se ale v tomto směru začínají postupně rozvíjet i další lokality. Ostatně například obyvatelé Libně, přirozeně navazující právě na pražskou čtvrť Karlín, by mohli vyprávět.

Dříve přehlížená čtvrť sloužící od druhé poloviny 19. století jako průmyslové centrum severovýchodu Prahy v posledních letech prochází velkým redevelopmentem. V rámci něho vznikají nové kancelářské budovy i byty, které se snaží svézt na vlně mladých a dravých technologů a vytěžit z toho maximum.

Mezi skupinu těch nejvýraznějších patří i nový projekt tuzemského developera Metrostav Development, který v Libni nedávno otevřel nový kancelářský projekt Palmovka Open Park, zaměřující se na dravé technologické firmy a hráče z digitálu. A ti si do něj hned od počátku našli cestu.

V prostorách budovy, nabízející celkovou plochu 25 tisíc metrů čtverečních, která si loni odnesla ocenění Nejlepší z realit (Best of Realty 2018) za nejlepší projekt v oblasti nových administrativních projektů, se usadila například česká herní společnost Warhorse Studios, stojící za celosvětově úspěšným RPG Kingdoms Come: Deliverance, tuzemská technologická firma Cleverance, která vyvíjí software pro finanční, telekomunikační a veřejný segment, nebo mediální skupina Lagardère.

A brzy je možná doplní i další hráči z oboru. Součástí komplexu je totiž i nově nabízená revitalizovaná tovární hala strojírny Horák a Hlava, dispozičně i typově uzpůsobena právě požadavkům moderních IT firem a startupů. Prostoru vévodí střecha, přinášející do prostoru velké množství světla, industriální materiály a v rámci střešních teras s vlastní zahradou, jež jsou součástí administrativních budov, také biofilické prvky, které jsou zřejmě největším trendem v letošním kancelářském designu.

„Tato bývalá hala je chloubou našeho projektu, přesto stále čeká na svého nájemce. Na 935 metrech čtverečních nabízí mnoho variant vlastního dispozičního řešení vnitřních prostor, které si může následně nájemce naprojektovat a dokončit podle svých představ. Prostor tak může být zajímavý například pro společnosti z řad startupů, firem digitální ekonomiky, IT společností či kreativních agentur, které chtějí originálním řešením kanceláří zaujmout svoje zaměstnance a klienty a zároveň nabízet inspirativní pracovní prostředí,“ prozrazuje Ondřej Buršík, generální ředitel společnosti Metrostav Development. Firmy přímo v historické budově navíc najdou i bistro a v celém komplexu také další služby.

Podívejte se, jak nový komplex vypadá:

Šéf Rohlik.cz Tomáš Čupr vyprodal dluhopisy za 777 milionů korun. Nově je lze obchodovat na burze

$
0
0

Když se koncem letošního ledna dostala na světlo světa informace ohledně prodeje dluhopisů internetového podnikatele Tomáše Čupra, který díky nim chtěl získat až 777 milionů korun, vyvolalo to mezi lidmi smíšené reakce, ve kterých se objevovalo nadšení i pochyby o výši částky. Čupr chtěl peníze využít na doplacení další části podílu ve svém online supermarketu Rohlik.cz a tím tak zvýšit svůj vliv, investorům navíc nabízel velmi slušné podmínky splacení.

Uplynul sotva týden od původního oznámení a Čupr již hlásil prodej dluhopisů za ohromnou půl miliardu korun, díky čemuž mohl doplatit část dalšího podílu a posunout tak své vlastnictví Rohlíku na téměř 75 procent. Minimální investice do dluhopisů v té době byla 3 miliony korun a čekalo se na schválení prospektu Českou národní bankou, která by umožňovala nákup i menším investorům již od 10 tisíc korun přímo na burze.

Nějakou dobu se nic nedělo a až nyní vydala pražská Burza cenných papírů informaci o tom, že od dnešního dne bude možné dluhopisy s označením ROHLIK FIN.6,60/23 nakupovat veřejně, a to s již dříve stanoveným ročním výnosem ve výši 6,6 % a splatností do konce ledna 2023. Výběr prostředků probíhá přes společnost Rohlik.cz Finance a.s., kterou vlastní přímo Tomáš Čupr. Ten navíc splacení garantuje zástavou svého podílu v Rohlik.cz, aby se neopakovala podobná situace jako s problémovým Zootem.

Půl miliardy korun se sice v dluhopisech vyprodalo už během prvního týdne, ale nebylo jasné, kolik reálně po zalistování na burzu ještě zbývá. Tomáš Čupr nyní pro CzechCrunch potvrdil, že je již kompletně vyprodáno a další dluhopisy aktuálně dostupné nejsou. „I tak vstup na burzu zaručuje kredibilitu a možnost likvidity pro investory, kteří si již bondy koupili,“ doplnil Čupr.

I přesto, že je již vyprodáno, má ještě zakladatel Slevomatu či Dáme jídlo možnost navýšit emisi z původních 777 milionů korun až na 1 165 500 000 korun. Prozatím to však dle svých slov neplánuje. O dluhopisy Rohlíku projevilo zájem či rovnou investovalo množství známých osobností mezi českými podnikateli. Dle Twitteru a LinkedInu to byli namátkou například zakladatel startupu Zuri Michal Illich, Michal Bláha stojící za Hlídačem státu nebo Jakub Nešetřil, zakladatel startupu Apiary, či Marek Rosa ze startupu GoodAI a herního studia Keen Software House.

Pepsi ukázala plody akvizice SodaStreamu. Nový automat šetří plasty a čepuje nápoje do vlastních lahví

Zodpovědnost vůči životnímu prostředí a důraz na udržitelnost je minimálně v západním světě tématem, které...

Větší investoři ale nejsou jediní, kdo se měli možnost zúčastnit nákupu dluhopisů. Během března oznámil Tomáš Čupr také výhodný program pro stávající zaměstnance jeho online supermarketu, jež jim nabízí možnost nakoupit podíl a kdykoliv ho poté odprodat nebo si nechat vyplácet poměrnou část možného zisku. Nakupovat mohou od 25 tisíc až do 5 milionů korun, to vše za předem daných a výhodných podmínek.

Ruku v ruce to jde s letošním plánovaným ziskem kolem 140 milionů korun při pětimiliardovém obratu, kterého chce Rohlík dosáhnout. Čupr chce další získané prostředky využít také na expanzi do zahraničí. Postupně zahájil kroky k plnému vstupu na maďarský trh, kde se bude obdoba české služby jmenovat Kifli.hu (maďarsky rohlík).

Na tamní expanzi má dohlížet nová posila v představenstvu Rohlíku, Martin Dlouhý, který dříve působil na vedoucích pozicích v Tescu, českém a slovenském McDonald’s či v síti obchodů Makro. Rohlík navíc nedávno zahájil spolupráci se známým kuchařem a šéfem Pražského kulinářského institutu Romanem Vaňkem a začal doručovat spolu se Škodovkou nákupy do kufrů aut.

Hubert Palán z Productboardu: Dominovat budou firmy, které dokonale porozumí potřebám zákazníka

$
0
0

Mezi nejnadějnější české startupy současnosti jednoznačně patří Productboard. Jeho šéf Hubert Palán dokázal najít díru na trhu, staví nástroj nejen pro produktové manažery a plán je jasný: stát se startupem, jehož hodnota překročí 1 miliardu dolarů. Na investicích už Productboard nabral téměř 20 milionů dolarů a Hubert Palán nyní pro CzechCrunch na následujících řádcích popisuje, proč si myslí, že v budoucnu budou dominovat firmy, které dokonale porozumí potřebám zákazníka.

Technologie se staly tak přirozenou součástí našich životů, že už si jejich přítomnost mnohdy ani neuvědomujeme. Přitom kdo by si před třiceti lety vsadil na to, že si zanedlouho budeme moci jediným poklepáním na telefon přivolat odvoz, nakoupit jídlo nebo najít hlídání pro psa? To však neznamená, že se na trhu najde místo pro každou novou firmu či službu. Právě naopak – v záplavě možností je stále těžší vydobýt si pozornost a důvěru zákazníka.

V průběhu let na to šly technologické firmy různě. Zažili jsme dobu, kdy fungovaly v režimech engineering-driven a sales-driven product developmentu. V prvním případě engineering-driven firem uvádění produktů na trh řídili technologičtí profesionálové, kteří dobře rozumí dostupným technologiím, ale nemají hlubokou empatii pro potřeby zákazníků.

Příkladem budiž Google Glass, které před sebou měly zářnou budoucnost do chvíle, než je i lidé v Googlu v tichosti odložili do zásuvek svých stolů – v životech zákazníků pro ně nebylo místo, což inženýři bohužel zjistili až po oficiálním představení.

Na prahu evolučního kroku

V druhém případě sales-driven společností nešlo tolik o produkt jako o jeho obchodní potenciál. Do dnešního dne přežívají robustní nástroje, které vám místo týdenního dema zdarma nabídnou tříhodinovou prezentaci vedenou obchodním ředitelem, jejich implementace do firemní IT struktury trvá týdny a potřebujete na ni pět specialistů, které pochopitelně zaplatíte nad rámec samotného produktu. Stále se najdou firemní zákazníci, kteří si náročnost spuštění a astronomickou cenu spojují s vysokou kvalitou produktu, ale i tento argument už ve světle služeb založených na nízkém měsíčním předplatném vyklízí pole.

Osobně věřím, že stojíme na prahu evolučního kroku, jehož hlavním znakem bude maximální zaměření na produkt v kontextu každodenního života zákazníků založeném na dokonalém porozumění jejich potřeb.

Vysvětlím.

V digitálním světě můžeme vyvinout produkt prakticky bez omezení; nové funkce můžeme přidávat donekonečna. Kde neexistují mantinely „reálného“ světa, je snadné podlehnout dojmu, že čím komplexnější náš produkt bude, tím víc zákazníků uspokojí. Ne vždy to ale platí. Podívejme se například na Evernote.

Kdysi svižná a přímočará poznámková aplikace a průkopník v synchronizaci mezi zařízeními v průběhu let nabobtnala do proporcí, kvůli kterým ji mnoho lidí opouští a hledá jednodušší alternativu – produkt, který je svým designem, funkcionalitou i pricingem nastavený tak dobře, že jim stojí minimálně za stažení zkušební verze. Jakmile jej najdou, pravděpodobně u něj zůstanou.

Yemi A.D.: Od začátku jdu za svým snem. Jsem hrdý, že můžu ve světě reprezentovat Českou republiku

Světoběžník, který má neustále plnou hlavu nápadů a energie z něj doslova čiší. To je Yemi A.D. v kostce....

Takzvané product-driven firmy si uvědomují, že nové produkty je třeba vyvíjet nejen s ohledem na technologické možnosti a obchodní příležitosti, ale především s notnou dávkou empatie k zákazníkovi. Jedině takové produkty nabídnou skvělou uživatelskou zkušenost při vynaložení minimálního úsilí a ještě u toho vyřeší reálný problém, který zákazníka pálí.

Produktový šéf na scénu

Jedním příkladem za všechny je kanadská aplikace pro správu hesel 1Password. Ta řeší věčný problém zapomínání hesel a jejich „recyklování“ napříč různými službami, k tomu uživateli celou agendu kolem hesel maximálně usnadňuje a řekne si za to o peníze, které si většina z nás bez problémů dovolí obětovat. Aby takové produkty mohly vznikat, přichází na scénu profesionálové, kteří se vyznají v technologické stránce věci a dokáží se vcítit do situace zákazníka na druhé straně.

Pozice Chief Product Officer (CPO), kterou zastávají, dnes patří mezi nejdůležitější role ve firmě a poptávka po těchto talentech raketově roste. Získat do týmu člověka, který přinese znalost technikálií doplněnou o pochopení trhu, jeho segmentaci a vhled do přání a potřeb zákazníků, bude stále významnějším faktorem úspěchu.

Svého CPO už mají prakticky všechny moderní digitální společnosti jako Facebook či Slack, ale i společnosti, které byste nečekali, například vydavatelství The Atlantic nebo ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA. Budete další?

Startup UiPath s investicí od českých Credo Ventures posunul svou hodnotu na obřích 7 miliard dolarů

$
0
0

V Česku a ostatně i na Slovensku je jen málo startupů, kterým se podařilo v průběhu let dosáhnout valuace přesahující jednu miliardu korun, natož na status tzv. amerického jednorožce (unicorn) s minimální hodnotou 1 miliarda dolarů. Skvěle našlápnuto k tomu má z českých zástupců především Productboard Huberta Palána a Daniela Hejla, do kterého jako jeden z prvních investorů vložil peníze český investiční fond Credo Ventures.

Právě Credo má jako jeden z mála fondů čich na obrovské příležitosti a již několikrát se mu podařilo od absolutních začátků pomoci startupům až k prestižnímu globálnímu statusu. Výjimkou není ani jedna z dalších jeho investic, původem rumunský startup UiPath, který vznikl v roce 2015 a který v posledních letech nezastavitelně roste.

Ke konci března jsme informovali o jeho další investici ve výši 400 milionů dolarů, jež měla posunout hodnotu UiPath na několikanásobného jednorožce. A zatímco tehdy nechtělo ani české Credo Ventures ani samotný startup investici komentovat, včera již byla potvrzena oficiálně a ještě k došlo na navýšení sumy.

Rumunský startup totiž vybral v Series D oproti tehdejší informaci o 168 milionů navíc, celkem tedy 568 milionů dolarů, které potvrdily posunutí hodnoty startupu na ohromných 7 miliard dolarů, v přepočtu téměř 160 miliard korun. Dobrou zprávou navíc je, že je startup dle svého CEO Daniela Dinese velmi blízko k černým číslům a v následujících letech by již měl být ziskový.

Robotizací k vyšší efektivitě

Aktuálně má více než 400 tisíc zákazníků po celém světě, především pak ve Spojených státech, a v plánovaných ročních příjmech má při aktuálním počtu uživatelů obrat 200 milionů dolarů, což je o 50 milionů více než před půl rokem. UiPath začal s rapidním růstem především v minulém a letošním roce. Loni nabral na investicích celkem 418 milionů dolarů ve dvou kolech, kde se jednoho z nich zúčastnilo i zmíněné Credo, a nevypadá to, že by chtěla rumunská firma v čele s Danielem Dinesem nějak polevovat.

UiPath zjednodušuje firmám interní procesy, které jsou v lidských rukou často repetitivní a je možné je automatizovat, čímž se zvyšuje nejen efektivita, ale především snižují náklady na určité úkoly a pozice. Jednotlivé integrace lze nastavovat za pomoci jednoduchého vizuálního editoru, který provádí uživatele krok po kroku zapojením nejrůznějších úkolů.

Hubert Palán z Productboardu: Dominovat budou firmy, které dokonale porozumí potřebám zákazníka

Mezi nejnadějnější české startupy současnosti jednoznačně patří Productboard. Jeho šéf Hubert Palán dokázal...

V příštích 12 až 24 měsících by se navíc UiPath chtěli podívat na burzu. Mezitím pravděpodobně projdou ještě alespoň jedním kolem financování a budou se naplno snažit nejen o maximální růst, ale také udržení budoucího profitu. Po největším růstu přijde přechod ze soukromých rukou k akcionářům, to už bude muset firma hlídat i jiné metriky.

Mezi aktuálními zákazníky startupu jsou i takové firmy jako Google, McDonald’s, Uber, Virgin Media, Orange nebo třeba Duracell. Ostatně i jeho služby míří především na velké korporátní klienty, kteří mohou změnu procesů uvnitř firmy pocítit na svých finančních výkazech nejvíc. Podobné firmy jako UiPath jsou často brány jako někdo, kdo jde proti pomoci lidem a snaží se jim v podobných korporacích brát práci, opak je ale pravda, alespoň dle slov samotné společnosti.

Cílem je lidem odebrat břemeno opakujících se a nudných úkolů, aby se mohli naplno soustředit na důležitější problémy, které robotizace řeší jen těžko. Především věci spojené s kritickým myšlením a pokročilými operacemi, jež prozatím nelze plně nahradit softwarem. V rámci firem jako takových je to ovšem budoucnost, na kterou sází nejen UiPath, ale i jeho investoři naplno.

Česká VR hra Beat Saber slaví první výročí. Jako dárek vydávají tvůrci jednu z raných verzí hry z roku 2016

$
0
0

Dnes už lze s jistotou říct, že Beat Saber od československého tria Ján Ilavský, Jaroslav Beck, Vladimír Hrinčár patří mezi nejlepší a především nejúspěšnější hry s virtuální realitou na trhu. Unikátní koncept v podobě rozsekávání létajících předmětů do rytmu hudby přilákal takové množství hráčů, že se hra stala nejprodávanějším titulem na Steamu a následně vyhrála i anketu Česká hra roku. Nejen tyto úspěchy jsou o to víc fascinující, že se to studiu Beat Games povedlo za debutový rok, který byl nyní oficiálně zakončen.

Beat Saber včera oslavil své první výročí na trhu, když přesně na prvomájový den loňského roku vyšla vůbec první verze této hry na PC, ze které se následně vyklubal herní fenomén s tisíci denně aktivních hráčů. Ještě předtím, než se ucelená hra na PC vůbec oficiálně dostala, operovali tvůrci s celou řadou buildů, na nichž ladili různé detaily. A právě jeden z nich nyní míří zdarma i mezi veřejnost jakožto speciální dárek všem fanouškům a potenciálně i novým hráčům.

Jak píše Ján Ilavský na Twitteru, jedná se o build, který vznikl teprve měsíc poté, co se tvůrci k vývoji Beat Saberu vůbec odhodlali. Obsahuje pouze jednu základní úroveň a také jednu skladbu, kterou ještě tvořil samotný Ilavský. Dnes se už o hudební podklady stará Jaroslav Beck, CEO Beat Games. Vyšperkované tehdy nebylo ani herní rozhraní, jež působí poněkud „pracovně“, nicméně na hratelnosti to nijak ubírat nemá.

„Tohle je emotivní. Pár měsíců poté, co byl tento build vytvořen, jsem uviděl gameplay teaser, a v tom momentě jsem věděl, že pokud to (Beat Saber, pozn. red) posuneme správným směrem, můžeme změnit svět VR. Tak jsem napsal zprávu Jánu Ilavskému (Split82) a zbytek příběhu znáte,“ dodává Beck k výročí Beat Saberu na Twitteru.

Build pod názvem Beat Games Origins je nabízen zdarma ke stažení na webu BeatSaber.com.

Výroční dárek nedostali pouze fanoušci

Jistým způsobem byla za své první výročí odměněna i samotná hra, respektive studio Beat Games. V rámci významné konference F8, na které největší sociální síť světa Facebook každoročně představuje své novinky, se totiž přímo na pódiu před zaplněným sálem a miliony sledujících na internetu promítalo demo Beat Saberu pro Oculus Quest, další VR headset, který bude hru podporovat. Role takzvaného early-adoptera se navíc ujal legendární programátor John Carmack, který se podílel na kultovních titulech jako Doom, Quake nebo Wolfenstein 3D.

Foto: Beat Games

Do Prahy dorazí vědecké celebrity z celého světa. Týden inovací 2019 podpoří udržitelnost i životní prostředí

$
0
0

Na konci května se Česko stane inovačním a vědeckým centrem, ve které jej promění už čtvrtý ročník Týdne inovací, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem. Jedna z největších událostí zaměřená na podporu inovací, která se bude konat ve všech koutech České republiky a přiveze špičkové zahraniční i domácí odborníky, jež budou diskutovat především aktuální trendy a naši budoucnost.

Start velké události je naplánován na 20. května, kdy se v pražském Fóru Karlín uskuteční mezinárodní konference a spolu s ní bude na místě probíhat také inovační veletrh. Pondělním programem však Týden inovací nekončí, až do neděle 26. května budou probíhat po celé zemi desítky doprovodných událostí a seminářů, které se zaměří na propojení aktérů v oblasti inovací.

„Jsem velmi rád, že se nám každoročně daří prezentovat České republice nejlepší světové inovátory a také přelomové technologie,“ říká Lukáš Sedláček, ředitel European Leadership and Academic Institute (ELAI), který událost každoročně organizuje. „Vloni na naše pozvání Česko vůbec poprvé navštívil první humanoidní robot Sophia, který je držitelem státního občanství, a například společnost ReWalk Robotics představila se svým exoskeletonem naději pro lidi připoutané na vozík,“ vzpomíná na loňský ročník Sedláček.

Letos se budou moci účastníci Týdne inovací setkat například s mladou Američankou Annou Du, která již ve dvanácti letech sestrojila robota pro detekci plastů v oceánu, nebo fyzičkou Sabrinou Pasterski, jíž se mezi harvardskými vědci přezdívá „nový Einstein“. Na mezinárodní konferenci vystoupí i další osobnosti, které svými inovacemi vytvářejí nový vesmír a zároveň respektují potřeby naší planety.

Cirkulární ekonomika jako prostor pro inovace

Proto do Prahy dorazí také experti z izraelské univerzity, kteří vyrábějí bioplasty z mořských řas, a promluví také domácí i zahraniční odborníci zabývající se cirkulární ekonomikou a udržitelný rozvojem, což je hlavní téma letošního Týdne inovací. Vize a plány pak doplní zmíněný inovační veletrh, kde si budou moci návštěvníci vyzkoušet nejnovější technologie v praxi.

Velkým tématem bude také virtuální realita, která se ukáže hned v několika podobách. Bude si možné vyzkoušet pilotování letadla ve VR, prohlédnout si město budoucnosti nebo zažít teambuildingové aktivity na principu virtuální reality. Tzv. aquaponická technologie představí budoucnost zemědělství a chybět nebudou ani roboti a mnoho dalších technologií.

Konec plastových lahví na maratonech. Běžci v Londýně se občerstvovali jedlými kapslemi z mořských řas

Ekologie je v poslední době stále skloňovanějším tématem a v důsledku toho vzniká nejen spousta nových...

Pořadatelé Týdne inovací si pro letošní rok zvolili jako hlavní téma cirkulární ekonomiku jakožto unikátní prostor pro inovace a právě v tomto duchu se ponesou i desítky doprovodných událostí po celé republice. „Těší mě, že se nám daří naplňovat náš cíl, kterým je propojování aktérů a pomoc při budování dynamického a funkčního inovačního prostředí v České republice,“ dodává Lukáš Sedláček.

Akce zahrnují prakticky všechny sféry byznysu a technologií, takže se můžete dozvědět například o digitální logistice, ale také o tom, jak efektivně využívat data, jak se zdokonalovat v leadershipu nebo k čemu vlastně jsou myšlenkové mapy. Kompletní přehled doprovodných událostí najdete zde.

Na webu Týdne inovací 2019 se zároveň můžete registrovat na zmíněnou mezinárodní konferenci, která se koná 20. května od 9.30 v pražském Fóru Karlín, a souběžně se konající inovační veletrh. Vstupenka na inovační veletrh, v rámci něhož se můžete registrovat na množství seminářů, stojí 100 korun. Vstupenka na mezinárodní inovační konferenci Týden inovací ČR 2019 stojí 19 900 korun bez DPH a jelikož je CzechCrunch mediálním partnerem celé akce, můžete získat při zadání promokódu CZECHCRUNCH (nutno vložit v této podobě s kapitálkami) 30% slevu.

Česká spořitelna v létě nasadí Google Pay. Na Androidu doplní platební aplikaci Poketka

$
0
0

V posledních měsících ovládlo diskuze o mobilních platbách především Apple Pay, které přišlo v únoru po několikaletém čekání do České republiky a prakticky okamžitě ho začaly používat desítky tisíc uživatelů. Mobilními zařízení však pochopitelně platí také lidé, kteří mají telefon s operačním systémem Android. Alternativu pro Apple Pay u nich tvoří Google Pay, ale také mnoho dalších alternativ.

Rozdíl mezi uzavřeným ekosystémem Applu, kde musí všichni využívat právě řešení přímo od amerického giganta, a otevřenějším světem Googlu je v tom, že na Androidu uživatelé nutně nemusí pro platby používat pouze Google Pay (dříve Android Pay). Banky a další instituce si mohou vytvářet vlastní aplikace, se kterými lze platit u bezkontaktních terminálů, i proto, že jim výrobci umožňují přístup k čipu NFC.

V České republice tak dosud mohli zákazníci platit mobilem s Androidem jak u Monety, Komerční banky, mBank, Equa banky, J&T Banky, Fio banky i Revolutu a Edenredu, kteří všichni nasadili Google Pay, tak také u České spořitelny, Air Bank, ČSOB a Sodexa, kteří mají vlastní aplikace. Největší tuzemská banka, Česká spořitelna, se nicméně nově chystá nabídnout také Google Pay.

Vlastní aplikace spořitelny se jmenuje Poketka (dříve Saifu) a aktuálně ji pro platby mobilem používá více než 19 tisíc klientů. Magazín fZone včera přinesl informaci, že by mělo Google Pay nahradit v nabídce pro uživatele s Androidem právě Poketku, ale jak pro CzechCrunch upřesnila Česká spořitelna, nic takového v plánu není.

Úspěch i bez marketingu

„Poketku se zavírat nechystáme, počet jejích uživatelů stále roste, aktuálně překročil 19 tisíc, což je na službu, kterou nepromujeme žádnou speciální komunikační kampaní, velký úspěch,“ uvedl tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý s tím, že aplikace Poketka zůstane nadále funkční. I proto, že má některé specifické a unikátní funckionality, které jiné platební metody nenabízejí.

„Ať už je to velmi rozsáhlý slevový program, tak zejména možnost vygenerovat si pro internetové platby virtuální platební karty, což je v tuto chvíli na českém trhu zcela unikátní funkcionalita, kterou klienti využívají zejména při nákupech na neznámých e-shopech,“ doplňuje Hrubý. Google Pay plánuje Česká spořitelna spustit v průběhu léta jako komplementární službu právě k Poketce.

Šéf Rohlik.cz Tomáš Čupr vyprodal dluhopisy za 777 milionů korun. Nově je lze obchodovat na burze

Když se koncem letošního ledna dostala na světlo světa informace ohledně prodeje dluhopisů internetového podnikatele...

Klienti České spořitelny si tak budou moci vybrat, jakou aplikací chtějí platit, případně používat klidně obě služby. Google Pay nicméně bude mít proti Poketce jednu zásadní výhodu – bude podporovat platební karty od Visy i Mastercard, vlastní aplikace spořitelny umí pouze Visu.

Od léta nicméně bude zajímavé sledovat, jaký vliv bude mít nasazení Google Pay na uživatelskou základnu, která začne mobilem platit. Integrované řešení přímo do operačního systému, které se jednoduchostí i užitím podobá Apple Pay, by mohlo přilákat další klienty, kteří si dosud nechtěli stahovat další aplikaci, nebo o ní ani nevěděli.

Apple Pay totiž po více než dvou měsících v České spořitelně využívá už přes 80 tisíc uživatelů a jejich počet neustále roste. Největší česká banka odhaduje, že má mezi svými více než 4,5 miliony uživatelů 300 tisíc těch, kteří používají iPhone. Klientů s Androidem tak bude několikanásobně více, a proto je i potenciál pro Google Pay i Poketku ještě větší.

Český startup Supernova získal přes 35 milionů korun. Investovali Credo Ventures i Jakub Nešetřil z Apiary

$
0
0

Bylo těsně před koncem loňského roku a od tehdy ještě nenápadné české čtveřice v sestavě Jiří Třečák, Oskar Kořistka, Václav Luštěk a Artem Ufimtcev přišla informace, že se jejich tuzemský startup Supernova dostal do prestižního akcelerátoru Y Combinator v Kalifornii. Jako jediná ryze česká firma se tam dokázala přes stovky a tisíce dalších potenciálních účastníků probojovat a zúčastnit se intenzivního tříměsíčního programu, v němž účastníci získají nejen peníze, ale především cenné rady a kontakty.

Čtveřice ze Supernovy dokázala projít celým akceleračním programem bez sebemenších potíží, na náklady v Silicon Valley a také na další rozvoj pak získalo celkem 150 tisíc dolarů (3,5 milionu korun), a to výměnou za 7% podíl. Ještě před finálními prezentacemi, které měly ukázat, co se startupům během několika měsíců podařilo, si už Supernova získala zájem velkého množství investorů a začalo vyjednávání a plná příprava na vydání velké aktualizace, která zase posunula produkt dále a za několik měsíců zdvojnásobila uživatelskou základnu.

Vše se povedlo na čas a kolem prezentace před partnery YC Combinatoru a dalšími investory už Jiří Třečák, který působí jako CEO a spoluzakladatel, hlásil ve vyjádření pro CzechCrunch prakticky dokončené investiční kolo ve výši 1,6 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 37 milionů korun. „Byť se nám podařilo získat investici opravdu rychle – svou významnou roli samozřejmě hrála i účast ve YC, jen málokterý investor odpovídal našim specifickým požadavkům, protože zdaleka nejde pouze o peníze,“ dodává Třečák.

Investičního kola se zúčastnil český investiční fond Credo Ventures, který má své působiště právě i v Kalifornii a který vložil do startupu celkem půl milionu dolarů, respektive necelých 11,5 milionu korun. Credo Ventures investovalo do Supernovy po půl milionu dolarů už podruhé. Poslední investiční kolo vedl americký fond EQT Ventures, který do startupu vložil celkem 1 milion dolarů, tedy téměř 23 milionů korun. Minoritními investory byli Jakub Nešetřil z původem českého startupu Apiary, který měl Supernovu jako svou vůbec první andělskou investici, a také Jude Gomila ze sanfranciského startupu Golden.

I když startup již další prostředky aktivně nevyhledával, investiční kolo je stále otevřené dalším potenciálním účastníkům. Primární fokus nicméně teď bude mít Supernova na budování nových funkcí a především navyšování počtu aktivních uživatelů. Český tým vyvíjí produkt, přes který je možné v jednodušší formě z vlastního designu tvořit mobilní aplikaci bez nutné znalosti kódu. Nedávno vydala Supernova velkou aktualizaci s vlastním enginem, který ji oprostil od závislosti na grafickém nástroji Sketch.

Facebook chystá největší změny za 15 let. Své aplikace přebarví na bílo a upřednostní komunity

Včerejší den se pro Facebook nesl ve znamení velkých změn. V rámci prvního dne tradiční vývojářské konference...

Podporu chce nicméně rozšířit o další známé nástroje pro designéry, jako je XD od gigantu Adobe nebo čím dál populárnější Figma. To vše může zvýšit potenciál uživatelské základny až na několik milionů uživatelů po celém světě, výhledově se navíc nechce Supernova zaměřovat pouze na vývojáře a designéry aplikací. Startup má aktuálně přes 3 tisíce aktivních uživatelů, ze kterých je několik stovek platících. Základní verze softwaru je nicméně zdarma, poté podle dodatečných funkcí pokračuje v plánech od 12 do 28 dolarů za měsíc.

Do roka bychom měli být v zisku,“ věří si Třečák. Dlouhodobým cílem je vyladit nástroj do takové dokonalosti, aby nešlo poznat, zda na exportovaných aplikacích pracovalo klasické vývojářské studio, nebo Supernova. I k tomu startup potřebuje naplno nabírat nové lidi, kterých bude v dohledné době kolem patnácti. Od září by se pak měla většina lidí přesunout do Prahy, kde bude pracovat z prostor v rámci nově otevřeného coworkingu WeWorku na pražské Národní třídě.

Část vývojářů ale stále musí pracovat na dálku. „Je prakticky nemožné najít vývojáře se skillsetem, který potřebujeme, pouze v Česku. Proto jsme se museli začít dívat i po zahraničí a s některými pracujeme na dálku,“ dodává Třečák. Většina dnešních uživatelů Supernovy jsou jednotlivci nebo menší týmy zhruba do 10 lidí. Výhledově by ovšem díky dodatečným funkcím mělo být možné zasáhnout i větší korporátní klienty, kteří mohou mít i stovky nebo dokonce tisíce uživatelů.

Další tisíce uživatelů také čekají na doplnění některých zásadních funkcí, které jim prozatím znemožňují využít Supernovu naplno. Dle startupu je ovšem pouze otázka času, než se je podaří obsloužit. Zmíněná investice by měla poskytnout dostatek prostoru na růst a na budování všech funkcí. Ostatně právě zvyšování uživatelské základny je nejzásadnějším cílem, poté už to bude jen konverze v placené uživatele – Supernova totiž funguje na bázi freemium a její základ bude vždy zdarma.

Jiří Třečák zpětně hodnotí i přínos účasti ve Y Combinatoru. I když dle jeho slov nejde z pohledu získávání finančních prostředků o tu nejlepší možnost, nejdůležitější jsou nabrané kontakty a zpětná vazba od lidí, kteří často vybudovali miliardové společnosti a kteří mají mezi sebou ty nejlepší z oboru. Množství kontaktů i „konkurenčních“ týmů si bude Supernova vedle sebe držet i nadále. Samotný Y Combinator má pak navíc ještě možnost na základě kontraktu investovat v příštím investičním kole, tedy v Series A, kterým by se mohla i Supernova ještě více přiblížit dalšímu obrovskému úspěchu na poli českých startupů.

Česko-americká aplikace Samepage získala další desítky milionů korun od Reflex Capital Ondřeje Fryce

$
0
0

Nejznámějšími a nejpopulárnějšími komunikačními platformami ve firmách a týmech jsou bezesporu Slack a Microsoft Teams, minimálně co do počtu uživatelů. Vedle těchto obrů však roste i mnoho dalších, mnohdy ještě propracovanějších alternativ a jednou z nich je česko-americký projekt Samepage. Na jeho budoucnost nyní již podruhé vsadil Ondřej Fryc se svým investičním fondem Reflex Capital.

Po seedu bylo i druhé investiční kolo v režii Reflex Capital a jak pro CzechCrunch prozradil sám Ondřej Fryc, do Samepage, za nímž stojí dvojice Scott Schreiman a Martin Viktora, tentokrát jeho fond vložil desítky milionů korun. První investice přišla před necelým rokem a přestože Reflex Capital její výši tehdy neprozradil, obvykle investuje mezi 250 tisíci až dvěma miliony dolarů (zhruba 6 až 45 milionů korun).

Samotný Samepage se prezentuje jako „hrdý český produkt vyvíjený v Plzni“, který má vývoj v Česku a vedení ve Spojených státech. Jeho cloudový nástroj, který na jednom místě v mobilní i desktopové aplikaci kombinuje týmový chat, videokonferenci, správu úkolů, sdílení souborů, živou editaci dokumentů a kalendář, má využívat už přes 275 tisíc uživatelů ve 180 zemích.

Nové peníze od Reflex Capital, kde sami Samepage využívají, mají pomoci s dalším rozvojem a přichází také změna v obchodním modelu. Nově jsou totiž prakticky všechny chatovací funkce, které nabízí například Slack, dostupné zcela zdarma i v základní verzi Samepage. Placená varianta se pak soustředí na administrativní nástroje pro větší společnosti, které potřebují více než jen běžnou komunikaci.

Český startup Supernova získal přes 35 milionů korun. Investovali Credo Ventures i Jakub Nešetřil z Apiary

Bylo těsně před koncem loňského roku a od tehdy ještě nenápadné české čtveřice v sestavě Jiří Třečák,...

„Mezi aplikacemi pro spolupráci dojde ke konsolidaci. Počet aplikací, které lidé využívají, je neudržitelný. Trh se rychle posouvá ke komplexním řešení a růst Samepage potvrzuje, že se jim s jejich all-in-one řešením daří dobře,“ uvedl k nové investici Ondřej Fryc, který věří v další růst i díky novému freemium modelu, který kolaborativní platformu otevře ještě více uživatelům.

Bezplatná verze nově nabízí neomezený přístup k textovým, hlasovým i video chatům a také neomezenou integraci více než 1 500 aplikací třetích stran jako Salesforce, HubSpot či Typeform. Vedle toho mají uživatelé k dispozici 2GB úložiště a nativní projektové nástroje včetně sdílení a synchronizace dokumentů a úkolovníku či kalendáře.

Samotná platforma Samepage vznikla před několika lety jako interní projekt v plzeňské technologické společnosti Kerio, kterou řídili právě Martin Viktora se Scottem Schreimanem. Když řešili, jak co nejefektivněji řídit tým rozprostřený na několika kontinentech, rozhodli se, že spojí různé komunikační, projektové, wiki nástroje a chytrá úložiště do jedné platformy, aby bylo vše na jednom místě. V roce 2016 se pak projekt pod názvem Samepage oddělil od mateřského Keria a na začátku roku 2017, kdy bylo Kerio prodáno americkému GFI Software, se z něj stala samostatná firma.

Podle poslední zveřejněné účetní závěrky utržilo Samepage v roce 2017 36 milionů korun, což bylo meziročně o téměř 30 milionů více. Výsledky za rok 2018 zatím nejsou známy. Ceny placených verzí Pro & Enterprise začínají na 7 dolarech (160 korun) za člena měsíčně.

Karel Kovář alias Kovy: Nechci zapadat do nějaké škatulky. Youtuber už dnes neexistuje, ať žije influencer

$
0
0

Mnohdy bývá představován jako zástupce českých youtuberů, ale postupem času se z něj stal všestranný tvůrce obsahu, který oslovuje na internetu celé generace Čechů. Řeč je o dvaadvacetiletém Karlu Kovářovi, známém také pod přezdívkou Kovy, který se dnes může pyšnit nejen tři čtvrtě milionem odběratelů na YouTube, ale také stovkami tisíc fanoušků na dalších sociálních sítích.

Pardubický rodák už jako malý nahrával svůj hlas, zpěv nebo imaginární zprávy na kazety. V roce 2012 odstartoval svou youtubovou kariéru s kanálem Gameballcz, kam jako většina youtuberů té doby začal natáčet herní videa. Postupně si ale jeho diváci našli cestu ke kresleným parodiím a na osobním kanálu Kovy, který založil o dva roky později, už začal publikovat i osobní vlogy a naučná videa založená na infotainmentu.

Když se ale posuneme o pět let dopředu, do kavárny SmetanaQ poblíž Národního divadla přichází člověk, který během krátké doby procestoval více zemí světa, než za život stihne běžný smrtelník, pořádá workshopy, věnuje se neziskovému sektoru i vzdělávání mladé generace v oblasti mediální gramotnosti. Projektů Karla Kováře je tolik, že jen těžko s nimi lze udržet krok, a tak často zůstává otázka, čím Kovy je a čím by chtěl být.

Karle, v tuto chvíli pracuješ na mnoha projektech, točíš žánrově různá videa a jezdíš na mnoho míst. Co tedy dneska znamená brand Kovy?

To je otázka, kterou si pokládám každý den. Současný Kovy je v podstatě media house sám pro sebe. Snažím se fungovat jako určitý filtr, dodávající lidem obsah, který je zajímá. Z posledních videí můžu uvést například čínský kreditový systém. Něco nového se tak dozvídám, rozšiřuji si obzory a zároveň to téma představuji svým divákům. To je podle mě můj hlavní přínos, jestli nějaký mám.

To je ovšem jen jedna část tvé činnosti. Co dalšího?

Ano, pokrývám nějakým způsobem i neziskový sektor, na který jsem třeba v minulosti kvůli škole neměl tolik času. Spolupracoval jsem s Parapletem, Světluškou, Člověkem v tísni a zároveň dělám externě věci, jako je mediální vzdělávání v rámci festivalu Jeden svět na školách, a začínáme také dělat dokument s televizí. Do toho pracuju na vlastních, zatím tajných projektech, moderuji na Televizi Seznam a dělám nově workshopy v rámci ELAI.

Kladu si tedy stále otázku, co je v takto rozličné paletě věcí gró Kovyho?

Věřím, že je to způsob, jakým vytvářím videa, stavím je, a nějaký styl, kterým daná témata prezentuji. Já se v tuto chvíli nechci věnovat jednomu směru, protože mě baví velký záběr činností. Gró je tedy stále video. Všechna činnost, kterou dělám, se kolem videa nějakým způsobem točí.

„Všechno si dělám sám, od e-mailů po postprodukci.“

Když si porovám tvou činnost na internetu s podobně významnými youtubery, nepostuješ zdaleka tolik obsahu, a tak více věcí zůstává tzv. za kamerou. Co tedy je náplní tvé každodenní činnosti?

Já mám každý den úplně jiný. Když třeba shrnu dnešek (17. dubna, pozn. red.), tak jsem přijel ráno z Pardubic, šel jsem do Černínského paláce podepsat nějaké věci k fóru OSN, kde jsem byl, pak schůzka ohledně dokumentu, pak tisková konference k projektu, který nyní děláme společně s Cartoon Network, a pokračoval jsem na Hollar a nyní dělám toto interview. Pokaždé je to situované jinak, často se mi stane, že se vydám do nějaké školy, kam mě pozvou, nebo píšu scénář, nebo vyřizuji e-maily, nebo dělám něco zcela mimo práci.

Co je z tohoto penza věcí prioritou? Právě videa totiž bývají tou věcí, kterou odkládáš, fanouškům se omlouváš, a tak ze známého konceptu tzv. Kovynedělí bývalo mnohdy Kovypondělí či Kovyúterý.

Hlavní priorita je mít videa co nejlepší, ne co nejdříve. Zároveň za sebou nemám tým žádných střihačů a všechno si dělám sám, od e-mailů přes zařizování, psaní scénáře až po natáčení i postprodukci. Třeba již zmiňované video o čínském kreditovém systému zabralo k šedesáti hodinám času. A to je prostě čas, který si člověk velmi složitě hledá. Snažím se tedy neupozaďovat kvalitu na úkor kvantity, i když by to bylo milejší youtubovému algoritmu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká! – Kovuše, 2018

Příspěvek sdílený Kovy / Karel Kovář (@kovy_gameballcz),

Dříve jsi uváděl, že nad jedním videem strávíš 12 až 15 hodin. Znamená to, že čas na výrobu jednoho videa se několikanásobně zvýšil?

Rozhodně. Speciálně u tohoto videa byla daná náročnost i tím, že se jednalo o patnáctiminutové video plné faktických informací. Dvanáct hodin obvykle strávím nad videi, kde například odpovídám na dotazy fanoušků, to je velmi rychlý formát. Celkově je to ale stále náročnější, protože si musím dávat pozor, abych ve svých videích nějak nemystifikoval.

Zůstaňme u času – ty jsi výraznou část své youtubové kariéry dělal při škole. Jak to spolu fungovalo?

Fungovalo to mnohem líp než teď. Lucie Výborná mi před rokem řekla: „Karle, ale jestli si myslíte, že těch věcí někdy bude míň, tak nebude.“ Já jsem si tehdy myslel, že toho mám skutečně nejvíc, co kdy budu mít. Ale měla svatou pravdu, s časem je to čím dál tím horší.

Jak je to možné, když odpadla povinnost školy?

Se školou přichází řád. Ráno jsem šel do školy, odpoledne jsem se vrátil, napsal video. Nechodilo mi tolik e-mailů, nechodil jsem tehdy na tolik schůzek, nedělal jsem projekty bokem. Takže škola mi vlastně zabraňovala mít tak velký záběr. Najednou na všechny projekty čas mám, ale zároveň ho občas konzumují víc, než si naplánuji, a pak nestíhám.

Logicky musíš trávit hodně času na sociálních sítích. Myslíš, že tě při práci ruší?

U mě je trochu problém poznat, kdy ještě pracuji a kdy už prokrastinuji. Mám rád přehled a sleduji oblíbená témata včetně toho, co se děje v zahraničí. Samozřejmě je těžké určovat hranice a často si tak musím říkat, že už toho bylo dost a dneska už žádný Twitter.

„Spousta lidí jede na zhlédnutí a peníze, ale to nejsou hodnoty, co vybudují silnou komunitu.“

Dnešní influencery neživí jen reklamy, které všichni sledujeme na YouTube, ale také spolupráce s firmami. U tebe se ale jedná řádově o jednotky spoluprací ročně. Na Instagramu to byly v dubnu příspěvky pro Uber Eats, v březnu Nespresso, potom ale až v prosinci Bageterie Boulevard. Mezitím ještě jedna spolupráce ve video formě. Čím to je?

Já jsem se naučil, že je lepší mít příjmy z jiných zdrojů. Pak alespoň nemusím do videa cpát tolik reklamy. Když to shrnu, youtuber může mít příjmy z reklamy u videa, smluv se značkami, může to být merchandise či knížky, nebo další projekty. Já mám například příjmy z workshopů, které dělám, většinou od firem, protože na školách si o honorář neříkám. Zároveň si ani netisknu nějaká trika a také nejsem člověk, co by potřeboval svůj zisk úplně maximalizovat. Spousta lidí sice jede na zhlédnutí a peníze, ale to nejsou hodnoty, které vybudují silnou komunitu.

Říkal jsi, že za sebou nemáš žádný tým lidí. Do jakého stádia to ještě půjde tak, abys na to celé mohl být sám?

Do stádia, než se z toho zblázním! Pak si najdu někoho alespoň na e-maily. Když nestíhám, tak je to vlastně jen moje vina, protože jsem si na sebe nabral příliš práce. Nemám to komu vyčítat. Zároveň kolem sebe nechci budovat nějaký nesmyslný tým, protože v tu chvíli se vytrácí autenticita.

Nicméně jsou tu příklady ze zahraničí, když youtubeři kolem sebe mají tým lidí. Jde to samozřejmě vidět a diváci to poznají, ale není to prostě v určité fázi nutné? Protože jednou musí nutně přijít chvíle, kdy práce bude tolik, že ji už nezvládneš.

Už teď vím, že si práce dávám hodně, ale pořád jsem to schopný zvládnout na úkor jiných věci, například času s přáteli. A znovu, můžu si za to zcela sám, když nestíhám. Jak jsem již zmínil, uvažuji o posile minimálně pro e-maily.

Je tvoje pozice influencera dlouhodobě udržitelná z byznysového pohledu?

Já si myslím, že každý influencer má svou cestou, kterou se vydá. Spousta lidí míří například po produkční dráze. Já hledám, kam povedou moje cesty, a řekl bych, že to bude k žurnalistice nebo kreativnímu psaní, protože mě baví psaní scénářů.

A z toho byznysového pohledu? Myslíš, že třeba za 10 let budou značky stále ochotné si platit za reklamu u influencerů?

Absolutně odmítám spekulovat, protože si vždycky vzpomenu na konferenci, kde se říkalo, že Snapchat je nová budoucnost sociálních sítí. Za tři měsíce přišly Instastories a Snapchat byl prakticky mrtvý. Jakákoliv spekulace, obzvlášť ve světě sociálních sítí, je nesmyslná.

Nevadilo ti nikdy, že celý tvůj byznys je v rukách velkých sítí, které je mohou prakticky kdykoliv vypnout?

To není pravda. Jasně, v momentě, kdy by mi byl smazán účet na Instagramu a YouTube, tak přijdu o způsob, jak komunikovat se svými fanoušky. Ale dovedu si představit, že bych se uplatnil i kdekoliv jinde. To je holt nevýhoda každého influencera, musí se smířit s tím, že je na nějaké platformě závislý.

„Youtuber je mrtev, ať žije influencer.“

V tu chvílí bys ale přeci nepřišel jen o způsob, jak komunikovat s fanoušky, ale i věc, kterou bys byl zajímavý pro značky.

Pochopitelně. V tu chvíli bych se třeba přesunul do soukromého sektoru nebo firmy, to pro mě není zas tak nepředstavitelná věc.

Říkáš si ještě youtuber, nebo už jsi prostě influencer?

Já myslím, že dneska už youtuber vlastně neexistuje. Prostě youtuber je mrtev, ať žije influencer. Dneska už působení v online prostoru není o jedné platformě, ale o souboru platforem. Mimochodem, slovo influencer lidi nesnáší, a tak já říkám „vlivník“, aby Dobrovský a Jungmann nerotovali v hrobech (smích).

Částečně se profiluješ jako influencer, který se snaží ve svých videích diváky edukovat přes infotainment. Nezůstane ale divákovi v hlavě právě vtip nebo narážka, místo té podstatné informace?

To je vlastně otázka na celý infotainment. Z mého pohledu to tak ale není, já si z videí Johna Olivera nebo Stephena Colberta odnáším spoustu informací. A často jsou taková videa vstupenkou do daného tématu. Když pak narazím na nějaké články o daném tématu, tak už vím, o co jde. Samozřejmě je pak otázka, kolik lidí si po zhlédnutí videa přečte ještě nějaký související článek.

Věříš tomu, že se diváci podívají na tvé video a pak jdou a hledají o daném tématu další informace?

To já nemůžu vědět, musel bych se jich ptát. Vím o lidech, pro které byly moje videa důvodem, aby se začali zajímat o politiku. Takže nevidím moje videa jako poskytování odpovědí na zásadní životní otázky a problémy, vidím je jako vstupenku do tématu.

Člověka tedy logicky napadne, proč neudělat rovnou úplně vzdělávací video.

Protože by na něj nikdo nekoukal. Nedovedu si představit, že bych patnáct minut mluvil zcela vážně o čínském kreditovém systému, protože bych u toho videa v půlce sám usnul.

Právě u videa s čínským kreditovým systémem mi připadalo, že toho infotainmentu zde zase tolik není…

To je skutečně video od videa. Někdy je to téma ale natolik komplexní, že je potřeba to nějakým vtipem nebo narážkou nabourat. Svět technologií a tím pádem i čínský kreditový systém je prostě sám o sobě atraktivní, na rozdíl od evropské legislativy a například Článku 13. Rozhodně to nedělám tak, že si řeknu, že 80 % musí být informace a 20 % zábava.

„Škatulky jsou špatný koncept, zjednodušujeme si s nimi chápání světa.“

Když jsem se na začátku ptal, co dneska znamená brand Kovy, tak jsem mířil i směrem k obsahu. Zatímco tvoje nejsledovanější videa jsou parodické písničky, zároveň jsi nejvíce vidět kvůli své poučné tvorbě. S čím si tě tedy diváci mají spojit?

To je jedno a to samé. Já svůj kanál stavím na rozmanitosti, abych nedělal jen jednu věc. Celý život se snažím unikat z určité škatulky, ve které jsem byl v době, kdy jsem dělal parodie. Někdo se mě ptá, proč nejdu do politiky – protože bych se zbláznil. Někdo se mě ptá, proč tedy nedělám jen písničky – protože chci dělat i inteligentnější obsah. Já vlastně nechápu, proč se někdo snaží neustále dosáhnout toho, aby byl člověk uchopitelný a pochopitelný a zapadal do nějaké škatulky. Myslím, že to je špatný koncept, zjednodušujeme si tím chápání světa. A vlastně mě to hrozně štve.

Primárně dnes vytváříš obsah pro takzvanou generaci Z. V čem je vytváření obsahu pro toto publikum specifické?

Já to vlastně nedokážu blíže určit nebo definovat. Generace Z se podle mě nedá obecněji shrnout. Jde o generaci, která je zvyklá na video nebo audiovizuální obsah. Myslím si, že však neexistuje univerzální recept, jak generaci Z oslovit. Každý to dělá jinak. Jsou kanály, které jsou velmi odborné a vědecké a kouká na ně generace Z, a jsou kanály, které jsou zcela bulvární a ničím nepřínosné a taky na ně kouká generace Z.

Ve svých videích také vyzýváš mladé k větší politické angažovanosti. Politolog Miloš Gregor ale v březnu na Twitter napsal, že máš jen velmi omezenou moc dostat mladé k volbám, protože je obecně politika příliš nezajímá…

Má pravdu. Mám možná vliv, ale nedokážu zázraky. Miloš Gregor jezdí po školách a má v tomhle směru více zkušeností než já. Opět se snažím být tím otvírákem témat, to je asi nejvíc, co dokážu. Rozhodně nedokážu způsobit, že k volbám přijde najednou o sto tisíc mladých víc. Jak už jsem ale řekl, tak vím, že pro spoustu lidí byly moje videa první impuls, proč se začali o politiku zajímat.

Když už je řeč o politice a bavili jsme se o tvém širokém záběru, nedávno ses jako český velvyslanec objevil na Fóru mládeže v OSN. Jaká to byla zkušenost?

Úplně nová. Vůbec to nezapadá do činnosti, co jsem dosud doteď. Vyzkoušel jsem si komunikaci na vysoké úrovni, taková ta „diplomatština“ je jiný jazyk. Chtěl jsem si zažít také to prostředí a zjistil jsem, že to není prostředí pro mě. Ale zkušenost to byla super.

Takže tě to k politice netáhne…

Určitě ne v mezinárodních organizacích, protože tam má jeden člověk daleko k reálnému dělání rozhodnutí. Můžeš dávat maximálně doporučení a doufat, že se nějaké věci stanou. Pocit, že se reálně něco děje, je tam velice malý.

Mezi dalšími novými projekty, kterým se věnuješ, je také workshop ve spolupráci s ELAI, kde shrnuješ své know-how o sociálních sítích, influencerech a generaci Z. Pro koho je tento workshop určený?

Je určený především pro lidi z korporací, agentur nebo pro lidi, kteří si prostě jen chtějí rozšířit své povědomí. Je to čtyřhodinový, velmi intenzivní workshop, kde mluvím o influencer marketingu, současných trendech, o sociálních sítích a trendech v nich. Nechybí ani vlastní zkušenosti o tom, které spolupráce pro mě byly příjemnější než jiné, nebo na jakých hodnotách je dobré spolupráce s influencery stavět. Co se týče generace Z, tak například v čem se liší, jak se zapojuje do pracovního trhu. Takže celé čtyři hodiny jsou pojaté velmi plošně.

Facebook chystá největší změny za 15 let. Své aplikace přebarví na bílo a upřednostní komunity

Včerejší den se pro Facebook nesl ve znamení velkých změn. V rámci prvního dne tradiční vývojářské konference...

Co se budoucnosti týče, kam budou youtubeři točit, až nebude YouTube?

Tak bude Instagram nebo jiná sociální síť, to je jednoduché.

Trochu to rozvedu – YouTube byl ještě před pár lety výchozí sociální sítí, kde se tvořily internetové osobnosti. To už tak dneska není. Co tedy bude dál?

A proto říkám „youtuber je mrtev, ať žije influencer“. Dnes se osobnosti minimálně pro nejmladší generaci tvoří na TikToku, pro spoustu lidí na Instagramu a v dnešní době už v české komunitě zcela minimálně na YouTubu.

Je to kritikou postoje k malým tvůrcům, které v poslední době YouTube čelí?

Ne, myslím, že je to složitostí YouTube. Udělat fotku nebo video na osm vteřin je jiná disciplína než udělat video na patnáct minut. Vlastně vymyslet, natočit a sestříhat video je velmi náročné a když to řeknu ošklivě – tak proč se s tím dělat, když jsou tu jednodušší sociální sítě a funguje to lépe.

Dovedeš si představit, že bys svoje videa publikoval někam jinam než na YouTube? I v souvislosti s hlasy, které říkají, že je platforma Googlu k tvůrcům vyloženě nepřátelská.

YouTube je dost v kleštích, to se nedá nic dělat. Představit si to dokážu, protože si myslím, že každý influencer musí být flexibilní a nesmí se uzavírat a přestat zkoušet nové věci. V době internetu, kdy se všechno rychle mění, by to bylo dost krátkozraké.

K těm kleštím – YouTube poměrně dost selektuje tvůrce, co jsou vidět, například v rámci svého výročního videa YouTube Rewind, aby se zalíbil zadavatelům reklamy.

Jsou prostě korporát a inzerenta mají na prvním místě, i když tvrdí, že nemají. To tak prostě je a každý, kdo si to nemyslí, je podle mě trochu naivní. Potřebují vydělávat a stále svým akcionářům odkazovat, že rostou.

Zmínil jsi i TikTok. Může se stát novou hlavní či dominantní sociální sítí?

Tvůrci TikToku to vzali trochu za lepší konec než například Vine. Dokázali zaplnit prázdný prostor – zanikl Vine a přišel TikTok. Udělali to, co píše Austin Kleon v knize Kraď jako umělec, a kradli od těch nejlepších. Od Twitche ukradli livestreamy a dary (tzv. donates = finanční příspěvky streamerovi pocházející od diváků, pozn. red.), od Vinu koncept krátkých videí. Zkrátka TikTok funguje a jsem zvědavý, kam se bude ubírat. Důležitý aspekt je i to, že přišel z Číny, zatímco dosud všechny významné sítě byly z Ameriky.

I vzhledem k tomu, že se jedná o síť pro nejmladší generaci, přišel si jí na chuť? Přemýšlel jsi, že bys tam také publikoval obsah?

TikToku tolik nerozumím, ale vůbec se mu nebráním. Já jsem i tweetoval, že držím palce tamním tvůrcům, protože si nejspíš budou muset projít tím samým jako youtubeři, než se etablují. To se nějak děje, stále jim držím palce, ale nevidím to jako síť, kde bych chtěl působit, protože si nemyslím, že by tam bylo možné vyjádřit nějakou hlubší myšlenku.

Pojďme trochu bilancovat. Přemýšlel jsi nad tím, jestli bys ve své youtubové kariéře něco udělal jinak?

Přemýšlel jsem nad touto otázkou dlouho a ne, neudělal. Opravdu není jediná věc, kterou bych změnil. Můj koníček se vyvinul v práci, což je, myslím, to nejlepší, co se člověku může stát.

Neexistuje v případě člověka, co svojí práci i velkou část života tráví v online prostoru, nebezpečí, že se úplně odtrhne od reality?

Určitě ano. V mém případě proti odtržení od reality pomáhá cestování, dlouholetí kamarádi a je na to určitě množství dalších receptů.

Foto: Michala Rusaňuková, Jarda Noska, Instragram Karla Kováře, ELAI

První dáma českého internetu. Šéfka českého Googlu Taťána le Moigne o umění leadershipu a firemní kultuře

$
0
0

Taťáně le Moigne se právem přezdívá první dáma českého internetu. Byla to totiž právě ona, kdo si začátkem roku 2006 prosadil založení české pobočky Googlu, tedy entity, bez které by značná část dnešního internetu mohla jen sotva fungovat. V zemi, kde byl do té doby králem vyhledávání Seznam, tak začala nabourávat trh a postupně své pole působnosti přesunula do významné části střední Evropy. Nic v kariéře Taťány le Moigne však nevyrostlo z vody, i ona se musela do své současné pozice poctivě vypracovat.

Hned poté, co na sklonku minulého režimu vystudovala pražskou VŠE, se v rámci společnosti Akabus podílela na lokalizaci vůbec prvního softwaru pro československý trh, zároveň celý tento produkt i několik následujících napřímo prodávala. Už tehdy tak pracovala na širším spektru věcí než jen byznysové strategii a vývoji softwaru, tedy oblastech, které vystudovala.

Po dvouletém angažmá následovala stejně dlouho trvající práce v Hewlett-Packard. Na následujících devět let ale vedly její kroky do dalšího technologického gigantu, Microsoftu. Tam se vypracovala až na marketingovou šéfku pro region CEE a Spojené království a stála tak i za úspěšnou kampaní při spuštění legendárního Windows XP v roce 2001. Do toho podle svého LindkedInu vytvořila přímou marketingovou strategii pro Česko a Slovensko.

Zcela mimo její dosavadní kroky mířilo založení společnosti 4bambini, která vyrábí deskové hry učící děti důležitým životním hodnotám. Ve znění svého hesla „Dobrý byznys je více než jen byznys“ pokračovala ve vzdělávací a dobročinné lince své kariéry a stala se velkou propagátorkou zapojení žen do IT sféry. Ostatně v ní působila ještě v době, kdy některé ženy současného českého technologického byznysu byly v dětském věku.

Před dvanácti lety přišla na řadu poslední velká kariérní změna, když se Taťána le Moigne osobně zasadila o vytvoření české pobočky Googlu. Z jednotek služeb Googlu, které byly původně v češtině, jich pomohla lokalizovat více než 140. Co víc, z pozice nejpoužívanějšího vyhledávače v Česku pomohla vytlačit Seznam, který byl dlouho hegemonem zdejších internetových luhů a hájů.

Podpora žen v technologiích i digitálního vzdělávání

Stejně jako je český Google pestrý po produktové stránce, je aktivní i mimo svou hlavní oblast zájmu. Pod vedením Taťány le Moigne pomáhá rozjet projekty a neziskové organizace z oblastí jako je digitální vzdělávání, podnikání nebo ženy v technologiích. I to je důvod, proč le Moigne chodí do práce stále ráda a vlastně ji ani jako práci nebere „Já nechodím do práce. Já chodím do školy, kde doslova každý den vzniká něco nového a člověk nemá jinou šanci než se pořád učit. Odmala jsem byla tak trochu ředitelka, takže mi ta role sedne,“ říká.

Svou misi nedávno rozšířila i za hranice Česka a Slovenska a nyní je regionální ředitelkou také pro Maďarsko a Rumunsko. Jako každý trh mají i tyto dva svá specifika a pro rodačku z Prahy představovaly nové výzvy. Jednou z nich bylo ustanovení firemní kultury. Například zavedla rotování ve vedení All Hands – pravidelné hodinové konference se všemi googlery v regionu, které jsou důležité pro interní komunikaci.

Dita Přikrylová z Czechitas: Letos otevřeme první Czechitas House a naučíme programovat 10 tisíc lidí

Jsou to necelé čtyři roky, kdy Dita Přikrylová skončila s prací datové analytičky a vrhla se po hlavě do projektu,...

Taťána le Moigne ale vidí příležitosti i výzvy pro Google všude, nezávisle na konkrétní ekonomice: „Ve všech ‚mých‘ zemích je fantastický potenciál růstu v oblasti technologických firem, retailu, cestovního ruchu, farmacie, online her a fintechu. Pro budoucnost malých ekonomik představuje digitál obrovský potenciál.“ V Rumunsku i Maďarsku se daří také digitálnímu vzdělávání od Googlu. „Každá země má své Czechitas. Je radost být u toho, má to obrovský smysl,“ říká le Moigne.

Ve vedoucích pozicích již strávila mnoho let a nyní se rozhodla své zkušenosti přetavit do 4,5hodinového workshopu, který pořádá společnost ELAI. Klíčovým pojmem zde bude leadership, což nemusí znamenat prázdný buzzword tak, jak je mnohdy v dnešní době používán. Místo toho se bude workshop zabývat otázkami jak vést kolegy k dosažení lepších výsledků, jak uplatňovat etiku při vedení lidí nebo jak přistoupit na férovou a motivující firemní kulturu.

Zásady, kterých se Taťána le Moigne v tomto směru drží, jsou aplikovatelné na startup o deseti lidech i tisícihlavé korporáty. Toto vše je totiž leadership a ostatně jeho metody mohou přispět k větší kreativitě a výkonu zaměstnanců: „Lukáš Sedláček z ELAI po mně chtěl workshop o leadershipu, tak jsem ho napsala. Baví mě to a pokaždé je to jiné. Poctivě se připravuji a vždy se něco nového naučím. Navíc jak říká Jack Ma: Po padesátce je učit povinnost. A lidi to baví. Zkrátka ‚learning is the new fitness‘.“

Workshop Taťány le Moigne se uskuteční 29. 5. 2019 od 8.30 hodin a cena za osobu činí 11 900 Kč bez DPH. Registrace je pro zájemce možná přímo na webu ELAI.

Foto: Aukett Architects (Foto: Aleš Jungmann)

Viewing all 3217 articles
Browse latest View live